Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.06.2012 A A A
Solo
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Materiał prasowy. Fot. Marcin Cecko

W sobotę 23 czerwca o 19.00 w Natolińskiego Ośrodka  Kultury w Warszawie zostanie wystawiony monodram Zbigniewa Kowalskiego pt. „Solo”. Przedstawienie, które odbędzie się w ramach przeglądu „Małe Formy Trupy Czango na Ursynowie” będzie ostatnim wydarzeniem tego cyklu.


„Pod wieczór,

Pierwszego dnia wiosny 2005 roku, na warszawskim Ursynowie,

Pewien człowiek, miłośnik biegów masowych o pseudonimie Książę,

Przerwał nagle sprzątanie mieszkania.

Pozostawił włączony odkurzacz i udał się na spacer (przebieżkę),

Podczas którego wdrapał się na olbrzymi słup wysokiego napięcia i przemówił pełnym Głosem.”

 

Wokół tego niepozornego epizodu toczy się historia Solo - autorskiego monodramu Zbigniewa Kowalskiego. Bohaterem Solo jest wielkomiejski wrażliwiec, amator biegania, pracownik piekarni, nieistotny jako numer PESEL i istotny jako człowiek, mieszkaniec Ursynowa nazywany Księciem, który zamiast mierzyć się ze światem próbuje obnażać jego sprzeczności. Wypada z kolein akceptowalnego społecznie życia i nie potrafi załapać się na oferty przywrócenia go do „normalności”.  Szczerze dąży jedynie do enigmatycznej PRAWDY, którą zamierza wypowiedzieć ze szczytu elektryfikacyjnego słupa. Hej, wy tam, w oknach, czy słyszycie słowa ursynowskiego słupnika?

 

Historia Solo, choć gorzka, opowiedziana jest z humorem – autor odsłania kolejne epizody niczym odcinki opery mydlanej, wcielając się w jej postaci:  OJCA, KOTKA- MATKĘ, KSIĘCIA, KRÓLA PIEKARNI. Uwaga! Historia opowiadana w pełnym biegu! Dla widzów powyżej 16 roku życia! Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać pod numerem telefonu: 782 531 394.

 

Monodram był  prezentowany m.in.: w ramach festiwalu Terra Polska w Berlinie, Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramów w Warszawie. Tekst Solo ma formę poematu – jego część stanowi utwór Ankieta – nagrodzony na jednej z warszawskich Nocy Poetów.

 

Projekt Małe Formy Trupy Czango na Ursynowie zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Trupa Czango to zespół łączący zdobycze artystycznego teatru offowego z profesjonalizmem teatru zawodowego. Związana jest z Ursynowem, gdzie wcześniej zrealizowała świetnie przyjmowany przez publiczność spektakl: „Z diariusza prywatnego” na motywach wybranych opowiadań i „Dzienników” Witolda Gombrowicza, a także gościła na festiwalu „Ursynów ma teatr!”

 

Zbigniew Kowalski – dyplomowany aktor, absolwent Akademii Teatralnej (wydział Wiedzy o Teatrze). Aktor i członek zespołu teatru Studium Teatralne (1996-2007). Poeta, publikował w czasopismach „Studium” i „Ha!art”. Twórca monodramu „Solo” oraz performance'u „Wylewka. Polska poezja nieśpiewana”. Twórca spektaklu „Z diariusza prywatnego” oraz „Bóg Fejs” Trupy Czango.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...