Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.06.2012 A A A
Solo
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Materiał prasowy. Fot. Marcin Cecko

W sobotę 23 czerwca o 19.00 w Natolińskiego Ośrodka  Kultury w Warszawie zostanie wystawiony monodram Zbigniewa Kowalskiego pt. „Solo”. Przedstawienie, które odbędzie się w ramach przeglądu „Małe Formy Trupy Czango na Ursynowie” będzie ostatnim wydarzeniem tego cyklu.


„Pod wieczór,

Pierwszego dnia wiosny 2005 roku, na warszawskim Ursynowie,

Pewien człowiek, miłośnik biegów masowych o pseudonimie Książę,

Przerwał nagle sprzątanie mieszkania.

Pozostawił włączony odkurzacz i udał się na spacer (przebieżkę),

Podczas którego wdrapał się na olbrzymi słup wysokiego napięcia i przemówił pełnym Głosem.”

 

Wokół tego niepozornego epizodu toczy się historia Solo - autorskiego monodramu Zbigniewa Kowalskiego. Bohaterem Solo jest wielkomiejski wrażliwiec, amator biegania, pracownik piekarni, nieistotny jako numer PESEL i istotny jako człowiek, mieszkaniec Ursynowa nazywany Księciem, który zamiast mierzyć się ze światem próbuje obnażać jego sprzeczności. Wypada z kolein akceptowalnego społecznie życia i nie potrafi załapać się na oferty przywrócenia go do „normalności”.  Szczerze dąży jedynie do enigmatycznej PRAWDY, którą zamierza wypowiedzieć ze szczytu elektryfikacyjnego słupa. Hej, wy tam, w oknach, czy słyszycie słowa ursynowskiego słupnika?

 

Historia Solo, choć gorzka, opowiedziana jest z humorem – autor odsłania kolejne epizody niczym odcinki opery mydlanej, wcielając się w jej postaci:  OJCA, KOTKA- MATKĘ, KSIĘCIA, KRÓLA PIEKARNI. Uwaga! Historia opowiadana w pełnym biegu! Dla widzów powyżej 16 roku życia! Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać pod numerem telefonu: 782 531 394.

 

Monodram był  prezentowany m.in.: w ramach festiwalu Terra Polska w Berlinie, Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramów w Warszawie. Tekst Solo ma formę poematu – jego część stanowi utwór Ankieta – nagrodzony na jednej z warszawskich Nocy Poetów.

 

Projekt Małe Formy Trupy Czango na Ursynowie zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Trupa Czango to zespół łączący zdobycze artystycznego teatru offowego z profesjonalizmem teatru zawodowego. Związana jest z Ursynowem, gdzie wcześniej zrealizowała świetnie przyjmowany przez publiczność spektakl: „Z diariusza prywatnego” na motywach wybranych opowiadań i „Dzienników” Witolda Gombrowicza, a także gościła na festiwalu „Ursynów ma teatr!”

 

Zbigniew Kowalski – dyplomowany aktor, absolwent Akademii Teatralnej (wydział Wiedzy o Teatrze). Aktor i członek zespołu teatru Studium Teatralne (1996-2007). Poeta, publikował w czasopismach „Studium” i „Ha!art”. Twórca monodramu „Solo” oraz performance'u „Wylewka. Polska poezja nieśpiewana”. Twórca spektaklu „Z diariusza prywatnego” oraz „Bóg Fejs” Trupy Czango.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...