Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.02.2016 A A A
„Chłopiec i świat” – animacja nominowana do Oscara w kinach od 19 lutego
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Na tydzień przed rozdaniem Oscarów do polskich kin wejdzie film Alê Abreu „Chłopiec i świat” – kandydat do najważniejszej nagrody przemysłu filmowego w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany. Ta brazylijska produkcja nagradzana na festiwalach na całym świecie w ostatnich dniach została wyróżniona Annie Awards w kategorii Najlepsza niezależna animacja.


Już 19 lutego „Chłopiec i świat” wejdzie na ekrany polskich kin. Jest to niezwykła animacja łącząca wiele technik artystycznych, przedstawiająca złożoność świata z perspektywy dziecka. Film bez dialogów, oparty na wyjątkowych obrazach i muzyce pojawił się na wielu festiwalach, zbierając nagrody i przede wszystkim zachwyty nad wyjątkową, oryginalną stylistyką.

 

Tuż przed poznaniem werdyktu Akademii film będzie można zobaczyć w Warszawie na pokazie premierowym połączonym z dyskusją wokół animacji i kina artystycznego vs. kina komercyjnego. Film Alê Abreu staje w szranki o Oscara z produkcjami spod znaku Disneya i Pixara. Wcześniej przyznawane nagrody i wyróżnienia w dziedzinie animacji pokazują, że filmy takie jak „W głowie się nie mieści” i „Chłopiec i świat” konkurują ze sobą na międzynarodowych festiwalach i dzielą między siebie wyróżnienia i nagrody. Co jednak wyróżnia film Abreu i jakie ma szanse w wyścigu o Oscara z takimi tytułami jak np. „Anomalisa” czy wspomniane „W głowie się nie mieści”? Porozmawiamy również o animacji jako o formie stereotypowo odbieranej jako film dla dzieci i przyjrzymy się, czy „Chłopiec i świat” to film dla dzieci i tylko dla nich. To tylko część z wątków dyskusji do której zaprosiliśmy Kaję Klimek, Szymona Holcmana i Grzegorza Wacławka.

 

Pokaz premierowy i dyskusja: 19 lutego 2016, godzina 19:00

Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5, Warszawa

 


 

Chłopiec i świat”

animowany, 80 min

reżyseria: Alê Abreu

scenariusz: Alê Abreu

produkcja: Filme de Papel

Brazylia 2013

 

Cuca ma swój bezpieczny świat. To rodzinny dom na wsi, mama, tata, zabawa na łące i bieganie za motylami. Ale pewnego dnia ten bezpieczny i oswojony świat się zmienia. Cuca wyrusza w podróż, która zaprowadzi go w nieznane.

 

Cuca tęskni za tatą, który opuścił swoją wioskę, by znaleźć pracę. Chłopiec rusza jego śladem i odkrywa, jak wielki i dziwny jest świat zdominowany przez maszyny, obcych ludzi, dziwne istoty oraz dyszące parą i spalinami wielkie miasta. W Chłopcu i świecie wszystko podporządkowane jest animacji, dzięki której możliwe było stworzenie wyjątkowych obrazów – czasem pięknych i bezpiecznych, za chwilę groźnych i obcych. Cuca podróżuje w poszukiwaniu ojca, ale jednocześnie poznaje świat, który do tej pory dla niego nie istniał.

 

 

Niezwykła animacja łącząca wiele technik artystycznych przedstawia złożoność świata z perspektywy dziecka. Film bez dialogów, oparty na wyjątkowych obrazach i muzyce pojawił się na wielu festiwalach animacji, zbierając nagrody i przede wszystkim zachwyty nad wyjątkową, oryginalną stylistyką. Premiera filmu odbyła się w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. W uzasadnieniu wyróżnienia dla filmu jury napisało „ponieważ był pełen najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy”.

 

Film nominowany do Oscara w 2016 r. w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany.

 

Alê Abreu (ur. 1971) – brazylijski reżyser i scenarzysta. Już jako trzynastolatek uczestniczył w warsztatach z animacji w Brazylijskim Muzeum Obrazu i Dźwięku. Alê Abreu pracował jako twórca reklam oraz ilustracji do prasy i książek. Tworzy filmy krótko- i pełnometrażowe (Passo, Espantalho, Garoto Cósmico). Za Chłopca i świat otrzymał wiele nagród, między innymi statuetkę za najlepszą animację w Annecy (Annecy International Animated Film Festival).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...