Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.02.2016 A A A
„Chłopiec i świat” – animacja nominowana do Oscara w kinach od 19 lutego
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Na tydzień przed rozdaniem Oscarów do polskich kin wejdzie film Alê Abreu „Chłopiec i świat” – kandydat do najważniejszej nagrody przemysłu filmowego w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany. Ta brazylijska produkcja nagradzana na festiwalach na całym świecie w ostatnich dniach została wyróżniona Annie Awards w kategorii Najlepsza niezależna animacja.


Już 19 lutego „Chłopiec i świat” wejdzie na ekrany polskich kin. Jest to niezwykła animacja łącząca wiele technik artystycznych, przedstawiająca złożoność świata z perspektywy dziecka. Film bez dialogów, oparty na wyjątkowych obrazach i muzyce pojawił się na wielu festiwalach, zbierając nagrody i przede wszystkim zachwyty nad wyjątkową, oryginalną stylistyką.

 

Tuż przed poznaniem werdyktu Akademii film będzie można zobaczyć w Warszawie na pokazie premierowym połączonym z dyskusją wokół animacji i kina artystycznego vs. kina komercyjnego. Film Alê Abreu staje w szranki o Oscara z produkcjami spod znaku Disneya i Pixara. Wcześniej przyznawane nagrody i wyróżnienia w dziedzinie animacji pokazują, że filmy takie jak „W głowie się nie mieści” i „Chłopiec i świat” konkurują ze sobą na międzynarodowych festiwalach i dzielą między siebie wyróżnienia i nagrody. Co jednak wyróżnia film Abreu i jakie ma szanse w wyścigu o Oscara z takimi tytułami jak np. „Anomalisa” czy wspomniane „W głowie się nie mieści”? Porozmawiamy również o animacji jako o formie stereotypowo odbieranej jako film dla dzieci i przyjrzymy się, czy „Chłopiec i świat” to film dla dzieci i tylko dla nich. To tylko część z wątków dyskusji do której zaprosiliśmy Kaję Klimek, Szymona Holcmana i Grzegorza Wacławka.

 

Pokaz premierowy i dyskusja: 19 lutego 2016, godzina 19:00

Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5, Warszawa

 


 

Chłopiec i świat”

animowany, 80 min

reżyseria: Alê Abreu

scenariusz: Alê Abreu

produkcja: Filme de Papel

Brazylia 2013

 

Cuca ma swój bezpieczny świat. To rodzinny dom na wsi, mama, tata, zabawa na łące i bieganie za motylami. Ale pewnego dnia ten bezpieczny i oswojony świat się zmienia. Cuca wyrusza w podróż, która zaprowadzi go w nieznane.

 

Cuca tęskni za tatą, który opuścił swoją wioskę, by znaleźć pracę. Chłopiec rusza jego śladem i odkrywa, jak wielki i dziwny jest świat zdominowany przez maszyny, obcych ludzi, dziwne istoty oraz dyszące parą i spalinami wielkie miasta. W Chłopcu i świecie wszystko podporządkowane jest animacji, dzięki której możliwe było stworzenie wyjątkowych obrazów – czasem pięknych i bezpiecznych, za chwilę groźnych i obcych. Cuca podróżuje w poszukiwaniu ojca, ale jednocześnie poznaje świat, który do tej pory dla niego nie istniał.

 

 

Niezwykła animacja łącząca wiele technik artystycznych przedstawia złożoność świata z perspektywy dziecka. Film bez dialogów, oparty na wyjątkowych obrazach i muzyce pojawił się na wielu festiwalach animacji, zbierając nagrody i przede wszystkim zachwyty nad wyjątkową, oryginalną stylistyką. Premiera filmu odbyła się w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. W uzasadnieniu wyróżnienia dla filmu jury napisało „ponieważ był pełen najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy”.

 

Film nominowany do Oscara w 2016 r. w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany.

 

Alê Abreu (ur. 1971) – brazylijski reżyser i scenarzysta. Już jako trzynastolatek uczestniczył w warsztatach z animacji w Brazylijskim Muzeum Obrazu i Dźwięku. Alê Abreu pracował jako twórca reklam oraz ilustracji do prasy i książek. Tworzy filmy krótko- i pełnometrażowe (Passo, Espantalho, Garoto Cósmico). Za Chłopca i świat otrzymał wiele nagród, między innymi statuetkę za najlepszą animację w Annecy (Annecy International Animated Film Festival).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Prezentujemy plakat „Młodego renifera Alexa"
Idealna propozycja na rodzinne Mikołajki! Przepiękna, urzekająca ...
Zostań Młodym Jurorem 37. Festiwalu Ale Kino!
Chcesz przeżyć niezwykłą filmową przygodę? Jesteś pasjonatem ...
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...