Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.02.2016 A A A
Nominowana do Oscara, zjawiskowa brazylijska animacja "Chłopiec i świat" - od 19 lutego w kinach!
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Opowieść o dziecku, które mierzy się z nie zawsze przyjaznym światem i uczy się, co jest w życiu ważne. Przedstawiona bez dialogów, za to w kalejdoskopowo barwnych i pulsujących muzyką obrazach. Gorzka diagnoza naszej cywilizacji, a zarazem wzruszające wyznanie wiary w siłę międzyludzkich więzi. Dla dzieci w każdym wieku!


Kiedy reżyser tego nagradzanego na całym świecie filmu - Alê Abreu, zaczynał w latach 80. bawić się w animację na warsztatach w Brazylijskim Muzeum Obrazu i Dźwięku, miał zaledwie 13 lat. Coś z tej świeżości spojrzenia, czystości uczuć i nieskrępowanej wyobraźni dziecka można do dziś znaleźć w jego filmie Chłopiec i świat. Podróż przez tytułowy "świat" oglądamy właśnie oczami dziecka, chłonącego go bez ocen i oczekiwań. Jej początek ma miejsce w ubogiej wiosce, gdzie chłopiec imieniem Cuca dorasta w swojskim otoczeniu. Jest mama, tata, dom, pobliska łąka, kojąca natura. Najpierw znika tata, który rusza w świat za pracą, za nim podąża kierowany tęsknotą Cuca. Z sielskiego otoczenia wkracza w zasnute spalinami miasta i warczące maszynami fabryki. Poznaje świat, w którym uczucia, sztukę, przyrodę przelicza się na pieniądze w niekończącym się wyścigu po "więcej". Ratunek Cuca znajduje w prostych przyjemnościach, życzliwych gestach zwykłych ludzi, w radości wspólnego muzykowania, w powrocie do coraz bardziej spychanej na margines natury.

 

 

Jeśli istnieje kino artystyczne dla dzieci to Chłopiec i świat - łączący namysł nad problemami współczesnego świata, takimi jak konsumpcjonizm i nieokiełznana industrializacja, z efektowną plastycznie formą - jest jego uosobieniem. Choć jego uniwersalność i piękno sprawia, że staje się filmem dla widzów w każdym wieku. Zmieniające się przed oczami chłopca obrazy świata zachwycają bogactwem artystycznych środków użytych w tej klasycznej, poklatkowej animacji - od prostej kreski, przez malarskie fantazje po kolaże z użyciem zdjęć. Towarzyszy im porywająca muzyka, w wykonaniu m.in. brazylijskiego rapera o pseudonimie artystycznym Emicida. Wyjątkowość tego dzieła potwierdzają liczne nagrody na festiwalach filmowych, z najważniejszą w świecie animacji statuetką przyznaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy i oskarową nominacją na czele. W Polsce Chłopiec i świat po raz pierwszy pokazywany był w 2015 roku na Festiwalu Filmowym Kino Dzieci, gdzie otrzymał Kwiat Paproci - nagrodę jury dziennikarskiego. Na festiwalu animacji w Ottawie jurorzy w uzasadnieniu werdyktu wyróżnienia napisali, że to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieli.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...