Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.02.2016 A A A
„DYBUK” Kleczewskiej w Żydowskim – to trzeba zobaczyć!
INFORMACJA PRASOWA
Dybuk - plakat proj. Joanna Górska, Jerzy Skakun / MATERIAŁ PRASOWY

Teatr Żydowski po trzymiesięcznej przerwie zaprasza na spektakl „Dybuk" w reżyserii Mai Kleczewskiej, na podstawie Szymona An-skiego. Przedstawienie zostało docenione nie tylko przez widzów tłumnie odwiedzających teatr, ale także przez krytyków.


W listopadzie Maja Kleczewska otrzymała Laur Konrada – główną nagrodę XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” 2015 w Katowicach, a chwilę potem Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznała nagrodę im. Andrzeja Nardellego Magdzie Koleśnik za jej główną i zarazem debiutancką rolę w tym spektaklu. Opinie wielu krytyków, plasujących spektakl w podsumowaniach najlepszych spektakli 2015 roku potwierdzają – to trzeba zobaczyć! Najbliższe pokazy „Dybuka” odbędą się w weekend 26-28 lutego w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

 

W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy. Musimy zawsze o nim pamiętać i ciągle o nim mówić. Musimy mówić o jego codzienności, kulturze, indywidualnych osobach, które tam mieszkały i umierały. To obowiązek nas, żyjących w miejscu, w którym dokonano masowej zagłady ludzkości.

 

 

Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas - żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

 

UWAGA! Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

 

Strona www (zdjęcia, recenzje, bilety): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/dybuk

Terminy w lutym 2016 r.: 26.02 (piątek) g. 19.00, 27.02. (sobota) g. 19.00, 28.02 (niedziela) g. 18.00

Miejsce : Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Reżyseria: Maja Kleczewska

Scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski

Muzyka: Stefan Węgłowski

Scenografia, video, światło: Wojciech Puś

Kostiumy: Konrad Parol

Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

Obsada: Marcin Błaszak Menasze, Piotr Chomik Michael, Waldemar Gawlik Waldek, Genady Iskhakov Śpiewak, Kantor, Magdalena Koleśnik (gościnnie) Lea, Joanna Przybyłowska Matka Lei, Oblubienica z 1648 r., Henryk Rajfer Rebe Azriel (Cadyk), Rafał Rutowicz Rebe Szymszon, Wanda Siemaszko Sura Bas Tojwim, Żydówka z czasu Holocaustu, Piotr Sierecki Henoch, Oblubieniec z 1648 r., Piotr Stramowski (gościnnie) Chunon, Barbara Szeliga Niewidoma Żydówka, Żydówka z czasu Holocaustu, Dawid Szurmiej Kantor, Gołda Tencer Lea z przeszłości, Ewa Tucholska Frade, Jerzy Walczak Meszulach, Muzułman z Obozu Zagłady, Marek Węglarski Sender

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...