Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.02.2016 A A A
„DYBUK” Kleczewskiej w Żydowskim – to trzeba zobaczyć!
INFORMACJA PRASOWA
Dybuk - plakat proj. Joanna Górska, Jerzy Skakun / MATERIAŁ PRASOWY

Teatr Żydowski po trzymiesięcznej przerwie zaprasza na spektakl „Dybuk" w reżyserii Mai Kleczewskiej, na podstawie Szymona An-skiego. Przedstawienie zostało docenione nie tylko przez widzów tłumnie odwiedzających teatr, ale także przez krytyków.


W listopadzie Maja Kleczewska otrzymała Laur Konrada – główną nagrodę XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” 2015 w Katowicach, a chwilę potem Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznała nagrodę im. Andrzeja Nardellego Magdzie Koleśnik za jej główną i zarazem debiutancką rolę w tym spektaklu. Opinie wielu krytyków, plasujących spektakl w podsumowaniach najlepszych spektakli 2015 roku potwierdzają – to trzeba zobaczyć! Najbliższe pokazy „Dybuka” odbędą się w weekend 26-28 lutego w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

 

W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy. Musimy zawsze o nim pamiętać i ciągle o nim mówić. Musimy mówić o jego codzienności, kulturze, indywidualnych osobach, które tam mieszkały i umierały. To obowiązek nas, żyjących w miejscu, w którym dokonano masowej zagłady ludzkości.

 

 

Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas - żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

 

UWAGA! Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.

 

Strona www (zdjęcia, recenzje, bilety): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/dybuk

Terminy w lutym 2016 r.: 26.02 (piątek) g. 19.00, 27.02. (sobota) g. 19.00, 28.02 (niedziela) g. 18.00

Miejsce : Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Reżyseria: Maja Kleczewska

Scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski

Muzyka: Stefan Węgłowski

Scenografia, video, światło: Wojciech Puś

Kostiumy: Konrad Parol

Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

Obsada: Marcin Błaszak Menasze, Piotr Chomik Michael, Waldemar Gawlik Waldek, Genady Iskhakov Śpiewak, Kantor, Magdalena Koleśnik (gościnnie) Lea, Joanna Przybyłowska Matka Lei, Oblubienica z 1648 r., Henryk Rajfer Rebe Azriel (Cadyk), Rafał Rutowicz Rebe Szymszon, Wanda Siemaszko Sura Bas Tojwim, Żydówka z czasu Holocaustu, Piotr Sierecki Henoch, Oblubieniec z 1648 r., Piotr Stramowski (gościnnie) Chunon, Barbara Szeliga Niewidoma Żydówka, Żydówka z czasu Holocaustu, Dawid Szurmiej Kantor, Gołda Tencer Lea z przeszłości, Ewa Tucholska Frade, Jerzy Walczak Meszulach, Muzułman z Obozu Zagłady, Marek Węglarski Sender

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...