Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.04.2016 A A A
W hołdzie mistrzom fotografii
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Leica 6x7 Gallery Warszawa zaprasza na niezwykłą wystawę fotografii Sandro Millera, Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii.


Inspiracją projektu Millera są najwybitniejsze fotografie portretowe XX wieku. Zostały one pieczołowicie „odtworzone”, a raczej zagrane na nowo. Światło, kadr, stylizacja i emocje naśladują wybitne pierwowzory, z tą różnicą, że we wszystkich rolach głównych wystąpił John Malkovich! Bezbłędnie wcielił się m.in. w Che Guevarę, Hemingwaya, Einsteina, Lenona, a nawet samą Marlyn Monroe.

 

Projekt Millera jest wielowarstwowy. Z jednej strony przypomina o wybitnych dziełach z minionego stulecia i oddaje hołd ich twórcom. Odtwarzanie pierwowzorów z pamięci, lub, odnajdywanie ich w Internecie i porównywanie z „wersjami” duetu Miller-Malkovich, to świetna zabawa, pozwalająca w pół godziny „przerobić” stulecie fotografii portretowej.

 

Z drugiej strony - to rodzaj opowieści o istocie aktorstwa i wcielaniu się w rolę, a także o samym Johnie Malkovichu. Mimowolnie nawiązujemy do słynnego filmu Being John Malkovich z 1999 roku.

 

Sandro Miller (ur. 1958) mieszka i pracuje w Chicago. Jest znanym fotografem komercyjnym, który chętnie realizuje również projekty artystyczne. Często zmienia styl i szuka przeróżnych inspiracji w historii fotografii. Z Johnem Malkovichem współpracuje od niemal dwudziestu lat – panowie poznali się przy okazji sesji fotograficznej dla Steppenwolf Theatre Company w Chicago w 1997 i od tamtej pory współpracują niemal stale, nie tylko przy sesjach dla magazynów ilustrowanych, ale także realizując autorskie projekty fotograficzne (jak ten prezentowany na wystawie w Leica 6x7 Gallery) i filmowe (m.in. miniatury Ecstasy i Malkovich Butterflies).

 

Na wystawę składa się 35 zdjęć. Kolorowych i czarno-białych, wykonanych różnymi technikami i prezentowanych w rozmaitych formatach. Inspiracje miały swe źródła w dziełach Irvinga Penna, Dorothei Lange, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Anne Leibovitz, Herba Rittsa, Alberto Kordy, Andy'ego Warhola, Roberta Mapplethorpe'a, Billa Brandta, Carla Fischera, Davida Baileya, Edwarda Scheriffa Curtissa, Eikoha Hosoe, Gordona Parksa, Horsta P. Horsta, Jima Marshalla, duetu Pierre et Gilles, Williama Kleina, Victora Skrebneskiego i Yosoufa Karsha. Projekt został zaprezentowany po raz pierwszy pod koniec roku 2014 w Chicago, w galerii Catherine Edelman, i od tego czasu z ogromnym sukcesem podróżuje po świecie.

 

Wstęp na wystawę płatny: bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł
Godziny otwarcia galerii: poniedziałek–sobota 10–20, niedziela 12–18
Leica 6x7 Gallery Warszawa, Mysia 3, 00-496 Warszawa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
New York, New York - poczuj się jak w amerykańskiej stolicy sztuki w sercu Warszawy
American dream może się spełnić? Historie polskich artystów ...
"Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy"
Muzeum Podróżników im Tony‘go Halika, oddział Muzeum Okręgowego ...
Zaskakujące arte-fakty jednego z największych dzieł sztuki na świecie
Arcydzieło światowej sztuki, jedno z najwspanialszych dzieł ...