Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.04.2016 A A A
„Znam taki kraj, którego ty nie znasz”
WALDEMAR KUGLER

Nawet dorośli odkrywają w sobie małego odkrywcę. Dlatego też z radością sięgnąłem po książkę Martina Badstubera „Znam taki kraj, którego ty nie znasz…”. Każdy, kto podróżuje palcem po mapie (i nie tylko) chciałby zaszczepić swojemu dziecku chęć poznawania nowych miejsc i kontynentów. Książka znanej niemieckiej autorki i ilustratorki doskonale w tym pomoże. Autorka zaprasza na zwiedzanie 20 krajów, takich jak Tajlandia, Francja, Rosja, Australia, Indie, Kanada, Maroko, Norwegia, Chiny, Islandia, Egipt, USA, Madagaskar, Kenia, Wielka Brytania, Wenezuela, Japonia, Meksyk, Węgry i Indonezja.


Na początku miałem problem z wyrobieniem sobie opinii o tej pozycji. Z jednej strony, bardzo ciekawe rysunki, jakby rysowane kredką bezpośrednio na trzymanej przez czytelnika książce. Nie męczą, zajmują często większą część strony , oglądanie ich jest prawdziwą przyjemnością dla oka. Widać, że autorka ma doświadczenie w trafianiu w gusta najmłodszych. Kolorowe rysunki ilustrujące opisywane kraje nie tylko pomagają w zrozumieniu tekstu, one go doskonale uzupełniają. Szczególnie gdy mówimy tu o mapie, która zajmuje zawsze centralną część każdego rozdziału. Ilustracja z mapą ma nie tylko zaznaczoną stolicę, po takim kraju „hasają” też opisywane zwierzęta w scenerii, która opisywana jest w historii. A historyjek, faktów, anegdot jest całe mnóstwo. Na każdy kraj co najmniej kilka. Przykładowo historia osłów w Anglii, które uzależnione są od alkoholu może nie rozbawi dzieci, ale ich rodziców na pewno zachęci do odwiedzenia tego kraju.

 

Z drugiej strony, człowiek się zastanawia, po co kilkuletniemu dziecku tak…egzotyczna i na pozór niepotrzebna wiedza o krajach mniej lub bardziej egzotycznych? Z książki bowiem dowiemy się między innymi gdzie można spotkać chrząszcze, które zakochane są w butelkach, wrony grające w piłkę nożną i osły chodzące do fryzjera? W jakim kraju niedźwiedzie polarne mogą trafić do więzienia, gdzie krowy wylegują się na materacach, a gdzie mają własne paszporty, gdzie misie panda siusiają na stojąco, a w jakim kraju z odchodów słoni produkuje się papier?

 

Nie można jednak liczyć, że książka zaspokoi ciekawość dzieci. Ona tą ciekawość rozbudzi i jestem pewny, że nie jeden rodzic stanie przed kolejnymi pytaniami ze strony swojej pociechy.  Mam nadzieję, że to dopiero początek zabawy geografią i zoologią a autorka stworzy kolejne książeczki z tej serii. Krajów na całym świecie jest mnóstwo, każdy zasługuje na osobną opowieść.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nagroda Gombrowicza po raz piąty
Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłaszają kolejną ...
Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® zbliżają się ...
Olga Hund laureatką Nagrody Gombrowicza
Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”, została ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...