Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.04.2016 A A A
Startuje KONTRAPUNKT
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Joanna Maria Kuś / Materiał prasowy

Dzisiaj zaczyna się 51 Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016. W części konkursowej publiczność festiwalu zobaczy 10 spektakli nie tylko z Polski, lecz także z Austrii, Niemiec i Belgii, a oceniać je będzie międzynarodowe jury. Grand Prix przyzna jednak, jak zwykle, publiczność.


Ewelina płacze w reż. Anny Karasińskiej z TR Warszawa rozpocznie już we wtorek 19 kwietnia konkursowy maraton KONTRAPUNKTU. Maria Callas. Master Class to kolejna okazja do spotkania z Krystyną Jandą w tej roli. Ponad 20 lat temu artystka zmierzyła się z tematem życia i twórczości jednej z największych diw operowych XX wieku w przedstawieniu Maria Callas. Lekcja śpiewu. Tym razem spektakl z Och-Teatru zostanie zaprezentowany szczecińskiej publiczności w nurcie konkursowym.

 

W Szczecinie zaprezentują się również: Teatr Polski z Bydgoszczy ze spektaklem Wojny, których nie przeżyłam w reż. Weroniki Szczawińskiej, Teatr Żydowski z Warszawy z przedstawieniem Aktorzy żydowscy. Trzeciego dnia konkursu publiczność Kontrapunktu będzie mogła zobaczyć Nieznośnie długie objęcia Iwana Wyrypajewa z Teatru Powszechnego w Warszawie z udziałem laureatki jednej z poprzednich edycji festiwalu za spektakl Lipiec – Karoliny Gruszki.

 

W ramach Szczecina na Kontrapunkcie zobaczymy spektakl Poruszenie w reżyserii i wykonaniu Marty Łągiewki, aktorki Teatru Lalek Pleciuga, oraz Dwoje Biednych Rumunów mówiących po polsku w reżyserii Piotra Ratajczaka, nagrodzonego właśnie srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego (przyznawana jest osobom, które wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Pomorza Zachodniego).

 

W piątek 22 kwietnia kontrapunktowicze już po raz dziesiąty wyjadą do stolicy Niemiec na Dzień Berliński. Tam zaprezentowane zostaną dwa spektakle konkursowe: Bella Figura w reż. Thomasa Ostermeiera z Niną Hoss (m.in. Homeland) i Markiem Waschke (Nasze matki, nasi ojcowie) w Schaubühne am Lehniner Platz oraz spektakl Baal wg Bertolta Brechta w reż. Stefana Puchera z Deutsches Theater Berlin. W Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz zaprezentowany zostanie poza konkursem spektakl War and Peace w wykonaniu grupy Gob Squad, w której skład wchodzą artyści z Wielkiej Brytanii i Niemiec. W sobotę, piątego dnia festiwalu, publiczność zobaczy dwa zagraniczne spektakle: notallwhowanderarelost Benjamina Verdoncka  oraz Deep Dish austriackiej grupy Liquid Loft. Nie zabraknie również polskiego akcentu, czyli przedstawienia Ojciec matka 
tunel strachu z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w reż. Wojtka Klemma oraz w wykonaniu rodziny Peszków: Jan Peszek w roli syna swojego syna i synowej (Błażej Peszek i Katarzyna Krzanowska). Na finał festiwalu zaprezentowany zostanie spektakl duetu Strzępka-Demirski nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!

 

Oprócz codziennych spotkań z teatrem na widzów festiwalu czeka wiele teatralnych dyskusji. Pierwsza już w najbliższy wtorek wieczorem. Natomiast w środę 20 kwietnia i czwartek 21 kwietnia w Teatrze Małym w Szczecinie odbędzie się panel naukowy „Nowy” teatr nie(po)rozumienia pod opieką merytoryczną prof. Dariusza Kosińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowością będzie Teatroteka, czyli projekcje osiągnięć „młodej” polskiej dramaturgii, które zostały zarejestrowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Zaprezentowane w jej ramach spektakle wybrano tak, by odnaleźć w nich coś lub kogoś związanego ze Szczecinem.Festiwal KONTRAPUNKT wychodzi z teatru i wkracza w przestrzeń miasta. Spektakl plenerowy Ovids Traum przygotowany przez Theater Anu z Berlina, który od wielu lat zgłębia potencjał poetyckiego teatru w przestrzeni publicznej, tym razem przemieni szczeciński park im. Stefana Żeromskiego w bajeczny ogród metamorfoz. A w świat muzyki, na jednym ze szczecińskich podwórek, zabierze nas holenderski zespół Omega Impact, którego wokalista i fagocista Grzesiek Marciniak jest szczecinianinem.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...