Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.04.2016 A A A
Startuje KONTRAPUNKT
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Joanna Maria Kuś / Materiał prasowy

Dzisiaj zaczyna się 51 Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016. W części konkursowej publiczność festiwalu zobaczy 10 spektakli nie tylko z Polski, lecz także z Austrii, Niemiec i Belgii, a oceniać je będzie międzynarodowe jury. Grand Prix przyzna jednak, jak zwykle, publiczność.


Ewelina płacze w reż. Anny Karasińskiej z TR Warszawa rozpocznie już we wtorek 19 kwietnia konkursowy maraton KONTRAPUNKTU. Maria Callas. Master Class to kolejna okazja do spotkania z Krystyną Jandą w tej roli. Ponad 20 lat temu artystka zmierzyła się z tematem życia i twórczości jednej z największych diw operowych XX wieku w przedstawieniu Maria Callas. Lekcja śpiewu. Tym razem spektakl z Och-Teatru zostanie zaprezentowany szczecińskiej publiczności w nurcie konkursowym.

 

W Szczecinie zaprezentują się również: Teatr Polski z Bydgoszczy ze spektaklem Wojny, których nie przeżyłam w reż. Weroniki Szczawińskiej, Teatr Żydowski z Warszawy z przedstawieniem Aktorzy żydowscy. Trzeciego dnia konkursu publiczność Kontrapunktu będzie mogła zobaczyć Nieznośnie długie objęcia Iwana Wyrypajewa z Teatru Powszechnego w Warszawie z udziałem laureatki jednej z poprzednich edycji festiwalu za spektakl Lipiec – Karoliny Gruszki.

 

W ramach Szczecina na Kontrapunkcie zobaczymy spektakl Poruszenie w reżyserii i wykonaniu Marty Łągiewki, aktorki Teatru Lalek Pleciuga, oraz Dwoje Biednych Rumunów mówiących po polsku w reżyserii Piotra Ratajczaka, nagrodzonego właśnie srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego (przyznawana jest osobom, które wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Pomorza Zachodniego).

 

W piątek 22 kwietnia kontrapunktowicze już po raz dziesiąty wyjadą do stolicy Niemiec na Dzień Berliński. Tam zaprezentowane zostaną dwa spektakle konkursowe: Bella Figura w reż. Thomasa Ostermeiera z Niną Hoss (m.in. Homeland) i Markiem Waschke (Nasze matki, nasi ojcowie) w Schaubühne am Lehniner Platz oraz spektakl Baal wg Bertolta Brechta w reż. Stefana Puchera z Deutsches Theater Berlin. W Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz zaprezentowany zostanie poza konkursem spektakl War and Peace w wykonaniu grupy Gob Squad, w której skład wchodzą artyści z Wielkiej Brytanii i Niemiec. W sobotę, piątego dnia festiwalu, publiczność zobaczy dwa zagraniczne spektakle: notallwhowanderarelost Benjamina Verdoncka  oraz Deep Dish austriackiej grupy Liquid Loft. Nie zabraknie również polskiego akcentu, czyli przedstawienia Ojciec matka 
tunel strachu z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w reż. Wojtka Klemma oraz w wykonaniu rodziny Peszków: Jan Peszek w roli syna swojego syna i synowej (Błażej Peszek i Katarzyna Krzanowska). Na finał festiwalu zaprezentowany zostanie spektakl duetu Strzępka-Demirski nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!

 

Oprócz codziennych spotkań z teatrem na widzów festiwalu czeka wiele teatralnych dyskusji. Pierwsza już w najbliższy wtorek wieczorem. Natomiast w środę 20 kwietnia i czwartek 21 kwietnia w Teatrze Małym w Szczecinie odbędzie się panel naukowy „Nowy” teatr nie(po)rozumienia pod opieką merytoryczną prof. Dariusza Kosińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowością będzie Teatroteka, czyli projekcje osiągnięć „młodej” polskiej dramaturgii, które zostały zarejestrowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Zaprezentowane w jej ramach spektakle wybrano tak, by odnaleźć w nich coś lub kogoś związanego ze Szczecinem.Festiwal KONTRAPUNKT wychodzi z teatru i wkracza w przestrzeń miasta. Spektakl plenerowy Ovids Traum przygotowany przez Theater Anu z Berlina, który od wielu lat zgłębia potencjał poetyckiego teatru w przestrzeni publicznej, tym razem przemieni szczeciński park im. Stefana Żeromskiego w bajeczny ogród metamorfoz. A w świat muzyki, na jednym ze szczecińskich podwórek, zabierze nas holenderski zespół Omega Impact, którego wokalista i fagocista Grzesiek Marciniak jest szczecinianinem.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...