Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.05.2016 A A A
12 Dni Fantastyki już za tydzień we Wrocławiu
INFORMACJA PRASOWA

Jak wygląda sztuczna inteligencja, czy kolonizacja obcych planet jest możliwa, lub jak wyglądałaby Polska dzisiaj gdybyśmy nie przyjęli chrztu ? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź podczas 12. Dni Fantastyki, które od 13 do 15 maja odbędą się we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek". Organizatorzy zaprosili blisko 60 gości imprezy, przygotowali ponad 300 punktów programu w ramach 6 bloków: literatura, komiks, film, gry, nauka i technologie, fantastyka open. Leśnicki zamek odwiedzą m.in. brytyjski ilustrator znany ze współpracy ze Stephenem Kingiem, czy Terrym Pratchettem - John Avon, angielski pisarz fantasy Adrian Tchaikovsky oraz krakowski artysta Jakub Różalski - autor surrealistycznych obrazów, na których historia Polski miesza się z fantastyką.


13 maja we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek" po raz 12 spotkają się fani fantastyki z całego kraju, aby uczestniczyć w trzydniowym festiwalu naszpikowanym atrakcjami zarówno dla zagorzałych miłośników s-f, jak i dla osób które dopiero poznają fenomen fantastyki.

 

Wśród kilkudziesięciu gości Dni Fantastyki znaleźli się pisarze, tłumacze, twórcy komiksowi, specjaliści od gier, filmów, youtuberzy, ale też uniwersyteccy naukowcy oraz artyści.

 

Gośćmi specjalnymi wydarzenia w tym roku są brytyjscy twórcy. Dla pierwszego z nich  Johna Avona - wybitnego grafika, twórcy ilustracji do kultowej gry karcianej "Magic: the Gathering", jak i autora oprawy wizualnej dzieł takich pisarzy jak Stephen King, Terry Pratchett, czy Arthur C. Clark, będzie to pierwsza wizyta w Polsce. Natomiast Adrian Tchaikovsky jest pisarzem o polskich korzeniach (syn emigrantów), który tworzy powieści w stylu fantasy.

 

Jedną z największych gwiazd tegorocznych Dni Fantastyki z pewnością jest Jakub Różalski - Ilustrator i artysta koncepcyjny, mieszkający i pracujący w Krakowie. Jego prace odbiły się szerokim echem na całym świecie, otrzymuje propozycje wystaw z wielu zagranicznych galerii. Pomimo dużego zainteresowania bardzo rzadko pokazuje swoją twórczość, w której toposy charakterystyczne dla polskiej historii, takie jak: husaria, rycerze spod Grunwaldu, czy powstaniec warszawski sąsiadują ze steampunkową maszynerią lub przerysowanymi, odrealnionymi potworami. Wystawa pod tytułem "Światy alternatywne", której otwarcie nastąpi w trakcie Dni Fantastyki, będzie jedną z niewielu okazji obejrzenia prac Różalskiego na żywo, ale i też do spotkania z artystą.

Uczestnicy będą mogli spotkać się również z ulubionymi twórcami rodzimej literatury fantastycznej, wśród zaproszonych pisarzy znaleźli się bestsellerowi autorzy, tacy jak: Andrzej Pilipiuk, Aneta Jadowska, czy Rafał i Katarzyna Kosikowie.

W tym roku jednym z najbardziej rozbudowanych programowo bloków jest ten poświęcony nauce i nowoczesnym technologiom. Prelekcje dotyczące aktualnego stanu prac nad rozwojem sztucznej inteligencji, zwiększania możliwości pracy mózgu, komputerów kwantowych, kosmicznego górnictwa, cyber-wojen, czy teleportacji zapowiadają się niezwykle interesująco, tym bardziej, że wśród prelegentów znaleźli się m.in. dr hab. Andrzej Dragan - specjalista od fizyki kwantowej, czy genetyk i biotechnolog dr Maciej Szewczyk, obaj z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Niezwykle atrakcyjnie zapowiadają się warsztaty "motion capture" w  bloku filmowym. Są one poświęcone technologii powszechnie używanej w branży gier i animacji, polegającej na "przełożeniu" ruchu aktora, żywej osoby na ruch bohatera gry lub filmu animowanego. Warsztaty pozwolą uczestnikom wcielić się w rolę reżyserów i aktorów sesji motion capture oraz zobaczyć, jak od technicznej strony odbywa się realizacja takich nagrań.

W bloku gier na fanów wszelakich rozgrywek czekać będą "games roomy" planszówkowe, multimedialne, sesje gier fabularnych - rpg, larp oraz  prelekcje i pokazy prezentujące najnowsze systemy gier s-f, potencjalne kierunki rozwoju przemysłu growego, ale też wiele turniejów z cennymi nagrodami.

Na fanów kultowego serialu "Gra o tron" czekają atrakcje specjalnej strefy poświęconej filmowi, której partnerem jest kanał HBO Polska. W programie m.in. prelekcje dotyczące wątków historycznych w serialu, roli erotyzmu, polityki, czy degradacji mitu bohaterskiego. Oczywiście nie zabraknie również konkursów z nagrodami ufundowanymi przez partnera strefy.

Organizatorzy przygotowali również specjalny blok działań adresowanych do najmłodszych uczestników - fantastyka dla dzieci. W dziecięcym namiocie odbędą się m.in. warsztaty z robotyki, warsztaty budowania fantastycznego smoka, pokazy naukowe, budowa pojazdów przyszłości oraz spotkania z fantastycznymi postaciami.

Dni Fantastyki to również konkursy towarzyszące imprezie: na najlepsze opowiadanie fantastyczne, na najlepszą grafikę oraz konkurs na najlepszy strój, czyli tzw. cosplay. Uczestnicy tego ostatniego będą mogli wziąć udział w specjalistycznych warsztatach cosplayowych, zawierających elementy sztuki aktorskiej, makijażu i tworzenia strojów.

Laureaci konkursów zostaną uhonorowani nagrodami podczas uroczystej Gali Dni Fantastyki, która odbędzie się w sobotę 14 maja w zamkowym amfiteatrze o godz. 21:00. Oprawę artystyczną Gali zapewni Teatr Elementum Art.

Dla osób nie będących fanami fantastyki przygotowana została specjalna strefa "Fantastyka open". Przez trzy dni trwania imprezy na terenach wokół zamku odbędą się pokazy, koncerty, występy i warsztaty dostępne dla każdego, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych bloków programowych , wszystkie atrakcje odbywające się na zewnątrz zamku są niebiletowane - obowiązuje na nie wstęp wolny.

12 Dni Fantastyki stanowią część programu Europejskiej Stolicy Kultury.Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia - Rafała Dutkiewicza oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego.

Dni Fantastyki
13-15 maja
Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław
Karnet 3dni -  40zł
Bilety: piątek - 20 zł, sobota - 25 zł, niedziela - 20 zł
karta noclegowa - 10 zł
Fantastyka open oraz Fantastyka dla dzieci - wstęp wolny
Więcej na www.dnifantastyki.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...