Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.05.2016 A A A
Muzyka w kinie i pod gwiazdami
INFORMACJA PRASOWA
KSB fot. A. Federowicz / Materiał prasowy

Jak co roku, także podczas tegorocznej edycji, Krakowski Festiwal Filmowy przygotował dużo wydarzeń dla fanów muzyki. W programie znajdą się m.in. muzyczne filmy dokumentalne laureatów Oscarów, filmowa opowieść o fenomenie zespołu The Beatles i niezwykły koncert pod gołym niebem w samym sercu krakowskiego Kazimierza.


Dokumenty muzyczne

Międzynarodowy konkurs muzycznych filmów dokumentalnych DocFilmMusic odbędzie się już po raz czwarty. 10 najlepszych tytułów  z całego świata rywalizować będzie o prestiżową nagrodę Złotego Hejnału. Znajdą się w nich porywające opowieści o pasji tworzenia, przeciwnościach losu, oszałamiających karierach, zmaganiach z chorobą, emigracji politycznej i marzeniach o wolności. Posłuchamy rocka, jazzu, cza-czy, muzyki świata, dźwięków Afryki, a nawet melodii hałasu. Jedynym polskim reprezentantem w konkursie jest “Ucho wewnętrzne” Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały o cenionym muzyku i kompozytorze Mikołaju Trzasce. Polscy debiutanci zmierzą się w konkursie m.in. z laureatami Oscara: Morganem Nevillem i Barbarą Kopple.

 

Plenerowe Kino pod Wawelem

Tradycyjnie w Kinie pod Wawelem zagoszczą „Dźwięki muzyki” - ciesząca się ogromną popularnością sekcja pozakonkursowa Festiwalu. O doskonały program plenerowych pokazów zadba jak zwykle Piotr Metz, dziennikarz muzyczny i ekspert w dziedzinie Beatlamanii, która tym razem jest motywem przewodnim cyklu. Każdego dnia między 30 maja a 3 czerwca o godz. 21.30, przy Powiślu 11 odbędzie się otwarta dla publiczności projekcja filmu, który w mniej lub bardziej bezpośredni sposób nawiązuje do fenomenu jednego z najbardziej wpływowych zespołów w historii muzyki. Obejrzymy: “John Lennon. Chłopak znikąd”, “Backbeat”, “Yesterday”, “Imagine: John Lennon”, “The Rutles”.

 

Na dobry początek wieczorów pod gołym niebem, jedni z najlepszych krakowskich DJ-ów (Edee Dee, Sebe&Mysterons, Animisiewasz Startt, Kfjatek i Discomule) zagrają nad Wisłą, u podnóża Zamku specjalnie przygotowane muzyczne sety, wypełnione inspiracjami legendarną formacją z Liverpoolu. Z kolei każdy festiwalowy dzień zakończy się przy energetycznych dźwiękach z gramofonów w festiwalowych klubach: Bomba na Placu i Betel przy placu Szczepańskim.

 

Koncerty

Kraków Street Band | 1.06

Tradycyjną festiwalową Noc na Kazimierzu w tym roku uświetni występ grupy Kraków Street Band, która wystąpi na dachu “okrąglaka” na Placu Nowym.
Kraków Street Band to formacja, która powoli staje się nową muzyczną wizytówką miasta dla przybyszy z kraju oraz zagranicy. Dziewięciu profesjonalnych muzyków, na co dzień grających w różnych zespołach i projektach, zbiera się w słoneczne dni by występować na krakowskim Rynku. Każdy występ momentalnie ściąga tłum widzów zbierający się wokół radosnej grupy.

 

Brodka | 3.06

Brodka - bez wątpienia jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych artystek polskiej sceny muzycznej - zaprezentuje materiał z nowej, długo oczekiwanej płyty “Clashes”. To album utkany z kontrastów: metafizyka i zmysłowość; posępne, kościelne organy i pełen wigoru punk rock. Teksty o namiętności, miłosnym szaleństwie, ale i o kuszącej otchłani śmierci. Na koncert obowiązują zaproszenia, których część będzie dystrybuowana za pomocą portali społecznościowych Festiwalu.

 

Terrific Sunday | 4.06

W zeszłym roku laureat Złotego Hejnału za film “Cobain: Montage of Heck”​ Brett Morgen postanowił przekazać część finansową nagrody młodym zdolnym muzykom jako hołd dla swojego bohatera. Rekomendację KFF otrzymali debiutanci z Poznania - zespół Terrific Sunday, który teraz zaprezentuje się na żywo podczas uroczystości zamknięcia festiwalu. Pula wejściówek na koncert będzie dystrybuowana poprzez media społecznościowe.

 

Wieczór filmowy z Michaelem Lindsay-Hoggiem |WT| 31.05 | MOS-1| 22.00

Wieczór z klasykiem wideoklipów, twórcą oscarowego filmu "Let It Be". Spotkanie poprowadzi Piotr Metz.

 

Finisaż wystawy fotografii Andrzeja Tyszki "Twarze muzyki" |ŚR| 1.06 | Pauza In Garden | 16:00

 

Noc Wideoklipów |PT| 03.06 | MOS-1 | 22:00

Pokaz oryginalnych, wyróżniających się pod względem realizacji teledysków, jakich nie znajdziecie na YouTube. Autorem pokazu jest Jan Chołoniewski.

 

Pokaz filmu niemego z muzyką na żywo |SOB| 04.06 | MOS-1| 18:00

FESTIWAL FILMU NIEMEGO gościnnie na KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYMPokaz specjalny filmu niemego THE EPIC OF EVEREST (1924) z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu KARPATY MAGICZNE.

 

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 r.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Ukazała się nowa płyta krakowskiego elektroniczno-jazzowego projektu t dot est
"BLMRVRSD" (bloom reversed - w wolnym tłumaczeniu „kwitniecie ...
47 lat nieprzerwanego święta jazzu
Jedyny Festiwal jazzowy w Polsce, grający nieprzerwanie tak ...
XIII Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” ONLINE
Akademia Muzyczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Artystycznym ...
Katowicka grupa MOLE wydała nowy singel - "Będzie Jak Chcę"
Od wydania debiutanckiej bardzo ciepło przyjętej przez recenzentów ...