Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.06.2016 A A A
A Tribute to Benny Goodman
INFORMACJA PRASOWA

A Tribute to Benny Goodman to płyta zadedykowana pamięci legendy amerykańskiego jazzu i „Króla swingu” – Benny Goodmana. Jest to szczególne nagranie, inspirowane przekraczaniem granic, poszukiwaniem uniwersalnego języka muzycznego i odwołujące się do pojęcia czystego piękna. Benny Goodman grę na klarnecie podniósł do rangi sztuki. Goodman, podobnie jak Elvis Presley, wybitnie przyczynił się do popularyzacji „czarnej” muzyki wśród białej publiczności w czasach rasowej segregacji. Twórcą i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest znakomity polski klarnecista Andrzeja Wojciechowski. Płyta na rynku ukaże się 6 czerwca, pod patronatem medialnym naszej redakcji Kulturownia.pl


Utwory zamieszczone na niniejszej płycie powstawały w różnym okresie pod ręką trzech znakomitych kompozytorów. Pierwszą chronologicznie kompozycją jest Koncert na klarnet, orkiestrę smyczkową, fortepian i harfę Aarona Coplanda. Kompozytor urodził się w Stanach Zjednoczonych i podobnie jak Goodman, pochodził z rodziny żydowskich emigrantów z Europy. Styl twórczości Coplanda charakteryzuje się pewnym eklektyzmem i przełamywaniem stylistycznych konwencji. Twórcą kolejnej pozycji na płycie jest Beniamin Baczewski. Ukończył on gdańską Akademię Muzyczną w klasie klarnetu i podjął studia kompozytorskie. Próbował różnych gatunków i stylów, z czasem jednak doszedł do koncepcji, która jest najbliższa jego artystycznej osobowości: idei muzyki opowiadającej o emocjach i przemawiającej do uczuć słuchaczy. Koncert na Klarnet to kompozycja, która powstała z myślą o Andrzeju Wojciechowskim, wybitnym wirtuozie tego instrumentu, który zażyczył sobie utworu będącego dla niego wykonawczym wyzwaniem. Trzecia kompozycja, którą mamy przyjemność Państwu zaprezentować, to suita The Cursed Forest Artura Guzy, również absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, będącego kompozytorem, aranżerem, wokalistą i aktorem o wszechstronnych zainteresowaniach oraz imponującej liście osiągnięć artystycznych z pogranicza muzyki poważnej, jazzowej, rozrywkowej i folku. 

 

Płyta ta jest z pewnością wyjątkową pozycją na polskim rynku, nad którą warto się pochylić i przysłuchać się temu wyjątkowemu obrazowi muzycznemu.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...