Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.08.2016 A A A
KOLEKTYW EUROPA - DUSZA EUROPEJSKICH GÓRALI
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

30 września Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza na drugą odsłonę Kolektywu Europa. Polska Grupa Trebunie-Tutki oraz gruzińscy górale, Urmuli Quinet, oddadzą pokłon skalistej naturze i  duchom przodków.  Niezwykłe trio Kalakan zaprezentuje tradycyjne rytmy muzyki baskijskiej.


Kolektyw Europa to cykliczny element  Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Powstał z potrzeby stworzenia miejsca do spotkań artystów z regionu oraz przestrzeni do prezentacji ekscytujących, międzykulturowej  współpracy artystów. W ubiegłym roku na scenie spotkały się zespoły:  Hulajhorod  z Ukrainy, Ethno Trio-Trosa i Nasta Niakrasava z Białorusi wraz z polskim R.U.T.A, drugi koncert należał do romskiej kapeli Koani Orkestar z Macedonii.

 

Podczas tegorocznej, drugiej edycji wydarzenia, Trebunie-Tutki & Urmuli Quintet zagrają premierowy materiał z płyty Duch Gór. Płyta powstała przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Polskiego Radia. Album to muzyczny hołd oddany muzyce góralskiej, która porozumiewa się wspólnym językiem, niezależnie od przynależności narodowej. Zespoły spotkały się po raz pierwszy na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2009 roku. Krzysztof Trebunia-Tutka i producent muzyczny Karol Czajkowski natychmiast zamarzyli o powstaniu płyty, która pokazywałby wspólnego ducha górali. Czułem go, tworząc muzykę z ośnieżonymi Tatrami za oknem, potem z  gruzińskim krajobrazem i górami w słońcu – dopowiada lider polskiego zespołu.

 

W drugiej części wieczoru Kolektywu Europa wystąpi Kalakan. Baskijskie trio interpretujące tradycyjne pieśni i utwory, które przywołują skojarzenia z muzyką plemienną. Ich cechą charakterystyczną jest śpiew a capella i gra na tradycyjnych instrumentach perkusyjnych. Jednym z nich jest Txalaparta, wedle historii wynaleziony przez robotników pracujących przy produkcji cydru. Ciekawostką w biografii zespołu jest  wspólna trasa z Madonną. Podczas 7 miesięcy zagrali zagrali z wokalistką aż  70 razy.

 

Kolektyw Europa to drugi, obok Sounds Like Poland, z kuratorskich dni festiwalu mających na celu pokazanie bogactwa muzyki tradycyjnej Europy.  Oba wydarzenia odbędą się w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur który trwa od 24 września do  1 października w namiocie przy Pałacu Kultury i Nauki.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
CHELSEA zagra u Pameli
W poniedziałek (23.09.2019) w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela ...
Ale pinkno ta piosynka była: Pieśni z podramowskiej wsi
Tradycja kilku pokoleń śpiewających kobiet i jedna ich ...
Młody Duch Tańca – projekt taneczny
„Młody Duch Tańca” to polsko-japoński projekt taneczny, ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...