Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.08.2016 A A A
KOLEKTYW EUROPA - DUSZA EUROPEJSKICH GÓRALI
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

30 września Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza na drugą odsłonę Kolektywu Europa. Polska Grupa Trebunie-Tutki oraz gruzińscy górale, Urmuli Quinet, oddadzą pokłon skalistej naturze i  duchom przodków.  Niezwykłe trio Kalakan zaprezentuje tradycyjne rytmy muzyki baskijskiej.


Kolektyw Europa to cykliczny element  Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Powstał z potrzeby stworzenia miejsca do spotkań artystów z regionu oraz przestrzeni do prezentacji ekscytujących, międzykulturowej  współpracy artystów. W ubiegłym roku na scenie spotkały się zespoły:  Hulajhorod  z Ukrainy, Ethno Trio-Trosa i Nasta Niakrasava z Białorusi wraz z polskim R.U.T.A, drugi koncert należał do romskiej kapeli Koani Orkestar z Macedonii.

 

Podczas tegorocznej, drugiej edycji wydarzenia, Trebunie-Tutki & Urmuli Quintet zagrają premierowy materiał z płyty Duch Gór. Płyta powstała przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Polskiego Radia. Album to muzyczny hołd oddany muzyce góralskiej, która porozumiewa się wspólnym językiem, niezależnie od przynależności narodowej. Zespoły spotkały się po raz pierwszy na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2009 roku. Krzysztof Trebunia-Tutka i producent muzyczny Karol Czajkowski natychmiast zamarzyli o powstaniu płyty, która pokazywałby wspólnego ducha górali. Czułem go, tworząc muzykę z ośnieżonymi Tatrami za oknem, potem z  gruzińskim krajobrazem i górami w słońcu – dopowiada lider polskiego zespołu.

 

W drugiej części wieczoru Kolektywu Europa wystąpi Kalakan. Baskijskie trio interpretujące tradycyjne pieśni i utwory, które przywołują skojarzenia z muzyką plemienną. Ich cechą charakterystyczną jest śpiew a capella i gra na tradycyjnych instrumentach perkusyjnych. Jednym z nich jest Txalaparta, wedle historii wynaleziony przez robotników pracujących przy produkcji cydru. Ciekawostką w biografii zespołu jest  wspólna trasa z Madonną. Podczas 7 miesięcy zagrali zagrali z wokalistką aż  70 razy.

 

Kolektyw Europa to drugi, obok Sounds Like Poland, z kuratorskich dni festiwalu mających na celu pokazanie bogactwa muzyki tradycyjnej Europy.  Oba wydarzenia odbędą się w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur który trwa od 24 września do  1 października w namiocie przy Pałacu Kultury i Nauki.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...