Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.08.2016 A A A
Duchologia polska czyli kanikuła w NInA
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Sentymentalny powrót do klimatu przełomu lat 80. i 90., strefa retro gier, wystawa fotograficzna, przegląd teledysków mistrzów popu tamtego okresu m.in. Bajm, Andrzeja Zauchy i Zdzisławy Sośnickiej z komentarzem Bartka Chacińskiego i Tomka Nawrockiego, a także wywoływanie audiowizualnych duchów z taśm VHS z muzyką DJ Lutto Lento – to tylko niektóre atrakcje wyjątkowej soboty, 27 sierpnia w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Wstęp wolny.


Punktem wyjścia wydarzenia, które odbędzie się w siedzibie NInA 27 sierpnia jest wydana niedawno przez wydawnictwo Karakter książka „Duchologia Polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji”. Autorka, Olga Drenda opowiada w niej o przełomie lat 80. i 90. w Polsce jako o specyficznym mikrokosmosie estetycznym i zmysłowym – pełnym nowych obrazów, zapachów, dźwięków, przedmiotów, kolorów i wideoopowieści, które wtargnęły w polską rzeczywistość końca lat 80. Sądząc po świadectwach wizualnych tamtego czasu – przypominała ona zastygłe, upalne lato. Kanikułę.

 

Razem z Olgą Drendą, Mirosławem Filiciakiem, Grzegorzem Fortuną, Iwoną Kurz i Magdą Szcześniak będzie można przypomnieć sobie, jak wyglądał wtedy świat, wywołać popkulturowe duchy z taśm audio i wideo, cofnąć się do dni, kiedy reklama wydawała się ekscytującą nowością, a wreszcie ruszyć w podróż po ulicach ówczesnej Warszawy i słuchać, oglądać filmy, tańczyć jak zrelaksowani wczasowicze. Pomogą w tym archiwa filmowe, stare kroniki, teledyski i domowe nagrania. Wstęp wolny.

 

Program Od 14:00
Strefa gier retroNa strefę składać się będzie 12 w pełni interaktywnych stanowisk komputerowych z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku: między innymi PONG, Commodore 64, Amiga 500, Atari 2600, NES i SNES. Na każdej z maszyn będzie można zagrać w kilka-kilkanaście gier. Między innymi: Space Invaders, Pac Man, River Raid, Frogger, Super Mario, Excitebike, Smerfy, Battle Squadron, Sensible Soccer i International Karate. Swoją pomocą i specjalistyczną wiedzą będą służyć specjaliści z Fundacji Promocji Retroinformatyki „Dawne Komputery i Gry” z Wrocławia.

Widoki transformacji - Wystawa fotograficzna

Czytelnia duchologiczna Olgi Drendy

18:00 Kinowy przegląd kronik filmowych ‘90-‘93Codzienność okresu transformacji – jak ją pamiętamy? Punktem wyjścia dyskusji z udziałem Olgi Drendy, Mirosława Filiciaka, Grzegorza Fortuny, Iwony Kurz i Magdy Szcześniak będą fragmenty archiwalnych kronik filmowych i materiały fotograficzne.

20:15 Palcolor gra do filmu „Warszawa 88-89”Palcolor to projekt Emila Macherzyńskiego, który tworzy „dziwną i ładną muzykę” na tanich analogach i syntezatorach FM, inspirując się starą elektroniką, muzyką użytkową i techno. Zagra on na żywo do filmu Tomasza Dominika i Piotra Rozbickiego, którzy – działając w amatorskich warunkach – uchwycili Warszawę w przededniu nadchodzących zmian.

21:00 Lutto Lento gra do Archiwów DomowychW muzyczny dialog z audiowizualnymi wspomnieniami wejdzie artysta dźwiękowy, muzyk i DJ – Lutto Lento. Zagra on do prywatnych nagrań z lat 80. i 90., zebranych przez NInA w ramach akcji Domowe Archiwum i zmontowanych przez Krzysztofa Bagińskiego, współtwórcę filmu „Wszystkie nieprzespane noce”.

22:00 Pop Magic '88 – przegląd teledysków | Nawrocki, ChacińskiWybór teledysków z archiwów telewizyjnych programów muzycznych – na wielkim ekranie, w słuchawkach do silent disco, z komentarzem dwóch wyjątkowych didżejów: Bartka Chacińskiego i Tomka Nawrockiego. W programie Bajm, Andrzej Zaucha, Zdzisława Sośnicka i inni mistrzowie polskiego popu końca lat 80.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Henry No Hurry wyrusza w trasę po schroniskach górskich!
Ekipę Wawrzyńca Dabtowskiego spotkacie na przełęczach górskich ...
Pamiętamy '44: zapowiedź płyty Michała Urbaniaka "For Warsaw With Love
For Warsaw with love to tytuł płyty Michała Urbaniaka, która ...
MUSIC WITH NO BORDERS
"Music with No Borders” to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie ...
DESTROYERS wraca na Śląsk po ponad 25 latach!
Destroyers to zespół, który szczyt popularności przeżywał ...