Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.08.2016 A A A
Duchologia polska czyli kanikuła w NInA
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Sentymentalny powrót do klimatu przełomu lat 80. i 90., strefa retro gier, wystawa fotograficzna, przegląd teledysków mistrzów popu tamtego okresu m.in. Bajm, Andrzeja Zauchy i Zdzisławy Sośnickiej z komentarzem Bartka Chacińskiego i Tomka Nawrockiego, a także wywoływanie audiowizualnych duchów z taśm VHS z muzyką DJ Lutto Lento – to tylko niektóre atrakcje wyjątkowej soboty, 27 sierpnia w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Wstęp wolny.


Punktem wyjścia wydarzenia, które odbędzie się w siedzibie NInA 27 sierpnia jest wydana niedawno przez wydawnictwo Karakter książka „Duchologia Polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji”. Autorka, Olga Drenda opowiada w niej o przełomie lat 80. i 90. w Polsce jako o specyficznym mikrokosmosie estetycznym i zmysłowym – pełnym nowych obrazów, zapachów, dźwięków, przedmiotów, kolorów i wideoopowieści, które wtargnęły w polską rzeczywistość końca lat 80. Sądząc po świadectwach wizualnych tamtego czasu – przypominała ona zastygłe, upalne lato. Kanikułę.

 

Razem z Olgą Drendą, Mirosławem Filiciakiem, Grzegorzem Fortuną, Iwoną Kurz i Magdą Szcześniak będzie można przypomnieć sobie, jak wyglądał wtedy świat, wywołać popkulturowe duchy z taśm audio i wideo, cofnąć się do dni, kiedy reklama wydawała się ekscytującą nowością, a wreszcie ruszyć w podróż po ulicach ówczesnej Warszawy i słuchać, oglądać filmy, tańczyć jak zrelaksowani wczasowicze. Pomogą w tym archiwa filmowe, stare kroniki, teledyski i domowe nagrania. Wstęp wolny.

 

Program Od 14:00
Strefa gier retroNa strefę składać się będzie 12 w pełni interaktywnych stanowisk komputerowych z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku: między innymi PONG, Commodore 64, Amiga 500, Atari 2600, NES i SNES. Na każdej z maszyn będzie można zagrać w kilka-kilkanaście gier. Między innymi: Space Invaders, Pac Man, River Raid, Frogger, Super Mario, Excitebike, Smerfy, Battle Squadron, Sensible Soccer i International Karate. Swoją pomocą i specjalistyczną wiedzą będą służyć specjaliści z Fundacji Promocji Retroinformatyki „Dawne Komputery i Gry” z Wrocławia.

Widoki transformacji - Wystawa fotograficzna

Czytelnia duchologiczna Olgi Drendy

18:00 Kinowy przegląd kronik filmowych ‘90-‘93Codzienność okresu transformacji – jak ją pamiętamy? Punktem wyjścia dyskusji z udziałem Olgi Drendy, Mirosława Filiciaka, Grzegorza Fortuny, Iwony Kurz i Magdy Szcześniak będą fragmenty archiwalnych kronik filmowych i materiały fotograficzne.

20:15 Palcolor gra do filmu „Warszawa 88-89”Palcolor to projekt Emila Macherzyńskiego, który tworzy „dziwną i ładną muzykę” na tanich analogach i syntezatorach FM, inspirując się starą elektroniką, muzyką użytkową i techno. Zagra on na żywo do filmu Tomasza Dominika i Piotra Rozbickiego, którzy – działając w amatorskich warunkach – uchwycili Warszawę w przededniu nadchodzących zmian.

21:00 Lutto Lento gra do Archiwów DomowychW muzyczny dialog z audiowizualnymi wspomnieniami wejdzie artysta dźwiękowy, muzyk i DJ – Lutto Lento. Zagra on do prywatnych nagrań z lat 80. i 90., zebranych przez NInA w ramach akcji Domowe Archiwum i zmontowanych przez Krzysztofa Bagińskiego, współtwórcę filmu „Wszystkie nieprzespane noce”.

22:00 Pop Magic '88 – przegląd teledysków | Nawrocki, ChacińskiWybór teledysków z archiwów telewizyjnych programów muzycznych – na wielkim ekranie, w słuchawkach do silent disco, z komentarzem dwóch wyjątkowych didżejów: Bartka Chacińskiego i Tomka Nawrockiego. W programie Bajm, Andrzej Zaucha, Zdzisława Sośnicka i inni mistrzowie polskiego popu końca lat 80.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
RMF w wersji online
Wielkimi krokami zbliża się XIX Rock May Festival w wersji ...
Muzyka na jubileuszowym Krakowskim Festiwalu Filmowym
Nie spotkamy się w tym roku pod Wawelem na plenerowych pokazach ...
Nowy album DIVINE WEEP w czerwcu
Długo oczekiwany, nowy album Divine Weep ukaże się już 8 ...
SOUND'N'GRACE PROMUJĄ NOWY SINGIEL
Polski chór Sound'n'Grace prezentuje najnowszy singiel, za którym ...