Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.09.2016 A A A
'Czaisz ? Droga herbaty do Europy' w Centrum Kultury ZAMEK
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Ceremonie parzenia herbaty, degustacje oraz wykłady o pochodzeniu, rodzajach i legendach związanych z herbatą wypełnią niedzielne popołudnie 18 września we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek". W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizatorzy zapraszają na wydarzenie pt. "Czaisz ? Droga herbaty do Europy". Herbaciane atrakcje dostępne będą w godz. 13:00 - 20:00, wstęp wolny.


Herbata to napar, z którym łączy się ogromna dawka historii i tradycji zrodzonych jeszcze na Dalekim Wschodzie, wraz z podróżami Europejczyków przeniesionych na nasz kontynent. W czasie pierwszej tego typu imprezy herbacianej we Wrocławiu uczestnicy będą mieli szansę posłuchać najwybitniejszych znawców czaju, przyjrzeć się ceremoniom parzenia herbaty oraz oczywiście skosztować najróżniejszych naparów.  Będzie to niebywała okazja do poznania smaków i aromatów wielu odmian herbaty, a także poznania różnorodnych sposobów parzenia, także ceremonialnego. Współorganizator imprezy - wrocławska Czajownia, będzie między innymi serwować herbatę z tureckiej maszyny do herbaty, tzw. 'turkowara', zaprezentuje chińską metodę parzenia w stylu gong-fu, ceremonię koreańską oraz wiele innych atrakcji w wykonaniu doświadczonych herbaciarzy. W trakcie imprezy będzie można zaopatrzyć się w wysokogatunkowe herbaty na dwóch stoiskach sprzedażowych zorganizowanych przez Czajownię oraz sklep The Tea.

 

13:00 - 14:00

Sześć kolorów herbaty

Wojciech WoźniakWykład „Sześć kolorów herbaty" będzie spotkaniem wprowadzającym uczestników w złożony i pozornie skomplikowany świat herbaty: świat odmian, gatunków, rodzajów i tradycji ich spożywania. Podczas wykładu poznamy nie tylko legendy o prapoczątkach herbacianej tradycji w Chinach, również dowiemy się, dzięki moderowanym degustacjom, czym właściwie różni się herbata zielona od herbaty oolong, dlaczego pu-erh nie powinien być nazywany herbatą czerwoną oraz czym dla Chińczyków są „nasze" herbaty czarne a także które z herbat najlepiej smakują świeże, a które dojrzewają przez lata - jak dobre wino.

 

14:00 - 15:00

Historia herbaty w Chinach

Robert Tomczyk 'Sayama'Będzie to opowieść sięgająca zakamarków dżungli Yunnanu, gdzie został odkryty krzew herbaciany i niewyobrażalnie ciekawej drodze herbaty po Państwie Środka, jej rozprzestrzenianiu się na północ i zachód. Dowiemy się jaki to miało wpływ na jej nazwę w świecie, usłyszymy o pierwszym Mistrzu Herbaty Lu Yu i jego dorobku, o postępowych zmianach za czasów Dynastii Ming, o Xiamen - wyspie handlarzy i poznamy historię powstania herbaty czarnej oraz inne legendy i zdarzenia związane z fenomenem herbaty.

 

15:00 - 16:00

Droga morska herbaty do Europy

Anton Tiscornia Informacja o tym, że Rzymianie i Chińczycy pochodzą z jednego plemienia widoczna jest w chińskim rękopisie z III wieku. Dlaczego więc odkryliśmy zielone złoto dopiero w XVII wieku? Zapraszam do niecodziennej przygody w poszukiwaniu herbaty przez oceany, sztormy, azjatycką dżunglę, pola wojenne, nieznane regiony i narody. Szlakiem morskim odkryjemy historię spotkania Zachodu ze Wschodem.

 

16:00 - 17:00

Szlak herbaty przez Rosję

Murat KornaevTemat porusza bardzo bogatą historię drogi herbaty przez Rosję, autor podejmie próbę odpowiedzi na pytanie 'Skąd i dokąd?' w odniesieniu do szlaków handlowych oraz rozpowszechniania się zwyczajów picia herbaty i kultury herbacianej w Rosji. Odwołuje się przy tym do wielu różnorodnych tekstów źródłowych, co czyni podjęty temat bardzo interesującym.

 

17:00 - 18:00

Historia herbaty w Polsce

Joanna BożekPoczątki herbaty w Polsce sięgają XVII i XVIII wieku i był to bardzo trudny okres dla herbaty w naszym kraju, gdyż nie cieszyła się zbyt dobrą opinią. Pierwsza część wykładu opatrzona będzie dużą ilością cytatów z różnych źródeł na temat stosowania herbaty w tamtych czasach. W XIX wieku rozpoczął się trochę bardziej pozytywny okres dla herbaty w Polsce a to dzięki pojawieniu się samowarów z Rosji, które spopularyzowały picie herbaty oraz zainteresowanie nowym napojem i rytuałem. W XX wieku pojawiły się pierwsze polskie firmy importujące herbatę, a swój wpływ na kulturę herbaty w Polsce miały wojny. W czasach PRL pojawiły się herbaty granulowane, firmy prywatne zostały znacjonalizowane, pojawił się monopolista - Przedsiębiorstwo Obrotu Surowcami Spożywczymi i Towarami Importowanymi (POSTI). Wiek XXI to dynamiczny rozwój i pojawienie się szerokiego asortymentu szczególnie herbat ekspresowych oraz aromatycznych mieszanek. Powstaje wiele publikacji, szczególnie w mediach elektronicznych, powstają wyspecjalizowane sklepy.

 

18:00 - 19:00

'Jak se dostal čaj do Prahy'

Aleš JuřinaW czerwcu 1848 roku w Pradze miał miejsce Zjazd Słowiański (Kongres Słowiański) - spotkanie reprezentantów narodów słowiańskich. Uczestniczyli w nim Polacy, Słowacy, Ukraińcy, Serbowie, Czesi, Chorwaci i Rosjanie, w tym Michaił Aleksandrowicz Bakunin – rosyjski myśliciel, panslawista i rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu. Niewątpliwie jeden z najbardziej znanych rewolucjonistów w XIX-wiecznych, głównie dzięki swojej charyzmie i bogatemu życiorysowi. Postać Bakunina zainspirowała wielu artystów. Dzięki temu stał się symbolem niezłomnego i idealistycznego bojownika o wolność. W książce 'Staré pověsti pražské' (Stare praskie opowieści) autorstwa Adolfa Weniga, znajduje się opowieść o tym, jak za sprawą Bakunina, herbata dostała się na barykady Pragi. Ta historia będzie wstępem do dyskusji o doświadczeniach związanych z importem herbaty, funkcjonowaniem herbaciarni i popularyzowaniem się kultury herbaty w Europie Środkowej.

 

"Czaisz ? Droga herbaty do Europy"

18 września (niedziela) 13:00 – 20:00, wstęp wolny.

Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław

Impreza w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...