Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.09.2016 A A A
Chrzęsne chrzęści literaturą
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

63 % Polaków nie sięgnęło w 2015 r. nawet po jedną książkę i choć statystyka ma czasem bujną wyobraźnię – wynik ten nie napawa optymizmem, zwłaszcza gdy pomyślimy o przyszłych pokoleniach. 21 września o godz. 16:00 w Pałacu w Chrzęsnem wystartuje wyjątkowe literackie wydarzenie organizowane przez Mazowiecki Instytut Kultury i Starostwo Powiatowe w Wołominie – „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza”. Cykl będzie aktywnie promował czytelnictwo na Mazowszu.


Jeden z satyrycznych rysunków Bartosza Minkiewicza w Tygodniku Powszechnym przedstawia rozmowę dwóch Polaków. Jeden pyta drugiego, czy czytał raport o stanie czytelnictwa. Drugi odpowiada: „Nie. Pójdę do kina jak zrobią z tego film.” Wspomniany raport nie pozostawia złudzeń.Próba 3049 Polaków po 15. roku życia – tylko 37 % badanych sięgnęła w 2015 r. po przynajmniej jednąksiążkę. Promocja czytelnictwa powinna przekonać potencjalnych czytelników, że czytanie jest atrakcyjne, a książka, to nie tylko obowiązkowa lektura szkolna, ale przede wszystkim pełne wrażeń przygody, fascynujące postaci i nowe światy do odkrycia.

 

Właśnie takie ambicje ma nowy literacki projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury i Starostwa Powiatowego w Wołominie. „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza” to wieloletni cykl spotkań autorskich, warsztatów, paneli dyskusyjnych, zajęć animacyjnych w Pałacu w Chrzęsnem, które majązachęcić dzieci i młodzież do sięgnięcia po książki i sprawić, aby dorośli do książek znowu zatęsknili. Uroczysta inauguracja cyklu i jednocześnie tegorocznej pierwszej edycji już 21 września o godz. 16:00w Pałacu Chrzęsnem. Uświetni ją spotkanie z wybitną aktorką Mają Komorowską.

 

„Chrzęsne chrzęści literaturą” – to motto cyklu. Literatura zawładnie Chrzęsnem aż do grudnia. Nie wykluczone, że przygotowany program, zaproszeni goście, pisarze i artyści, zaplanowane wydarzenia sprawią, że literacki chrzęst z Chrzęsnego usłyszy cała Polska. W wydarzeniach wezmą udział ulubieni twórcy małych i dużych czytelników, autorzy nagradzanych książek, językoznawcy, wykładowcy filmowi, realizatorzy słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz znakomici polscy aktorzy.

 

Program obejmuje spotkania autorskie, warsztaty językowe i literackie, konkursy, pokazy filmów, czytanie literatury i słuchowiska radiowe. Zapraszamy na zajęcia z kreatywnego pisania Sylwii Chutnik, debatę o literaturze Michała Książka i Jerzego Sosnowskiego, premierę książki Pawła Beręsewicza Poczet psujów polskich oraz rozmowy o wielkiej małej literaturze z Grzegorzem Kasdepke. W podróż do Gruzji zabierze słuchaczy Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, a z Anną Onichimowską poznamy problemy i marzenia nastolatków z innych krajów. Nie zabraknie też filmu – w świat magii Starego Kina młodych widzów wprowadzi Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej, a o portretach kobiecych w polskim kinie opowie reżyser i filmoznawca Stanisław Zawiśliński. Ponadto wysłuchamy najlepszychsłuchowisk Teatru Polskiego Radia, którym będą towarzyszyć rozmowy z ich twórcami. W Chrzęsnempojawią się również m.in.: Anna Seniuk, Dorota Landowska, Ewa Wencel, Sławomira Łozińska czyKrystyna Czubówna.Partnerami cyklu są: Wydawnictwo Literatura, Filmoteka Narodowa, Rada Języka Polskiego i TeatrPolskiego Radia.

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu po uprzednim zapisaniu.Szczegółowe informacje o programie i zapisach – po inauguracji cyklu.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Premiera książki Baracka Obamy "Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu"
12 lutego nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się wznowienie ...
Poznaj tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020
21. marca 2020 roku dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę Literacką ...
Wydawnictwo Agora ogłasza konkurs na stworzenie najlepszej powieści sensacyjnej
Od dziś, 13 stycznia br., każdy kto już napisał lub jest ...