Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.09.2016 A A A
Chrzęsne chrzęści literaturą
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

63 % Polaków nie sięgnęło w 2015 r. nawet po jedną książkę i choć statystyka ma czasem bujną wyobraźnię – wynik ten nie napawa optymizmem, zwłaszcza gdy pomyślimy o przyszłych pokoleniach. 21 września o godz. 16:00 w Pałacu w Chrzęsnem wystartuje wyjątkowe literackie wydarzenie organizowane przez Mazowiecki Instytut Kultury i Starostwo Powiatowe w Wołominie – „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza”. Cykl będzie aktywnie promował czytelnictwo na Mazowszu.


Jeden z satyrycznych rysunków Bartosza Minkiewicza w Tygodniku Powszechnym przedstawia rozmowę dwóch Polaków. Jeden pyta drugiego, czy czytał raport o stanie czytelnictwa. Drugi odpowiada: „Nie. Pójdę do kina jak zrobią z tego film.” Wspomniany raport nie pozostawia złudzeń.Próba 3049 Polaków po 15. roku życia – tylko 37 % badanych sięgnęła w 2015 r. po przynajmniej jednąksiążkę. Promocja czytelnictwa powinna przekonać potencjalnych czytelników, że czytanie jest atrakcyjne, a książka, to nie tylko obowiązkowa lektura szkolna, ale przede wszystkim pełne wrażeń przygody, fascynujące postaci i nowe światy do odkrycia.

 

Właśnie takie ambicje ma nowy literacki projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury i Starostwa Powiatowego w Wołominie. „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza” to wieloletni cykl spotkań autorskich, warsztatów, paneli dyskusyjnych, zajęć animacyjnych w Pałacu w Chrzęsnem, które majązachęcić dzieci i młodzież do sięgnięcia po książki i sprawić, aby dorośli do książek znowu zatęsknili. Uroczysta inauguracja cyklu i jednocześnie tegorocznej pierwszej edycji już 21 września o godz. 16:00w Pałacu Chrzęsnem. Uświetni ją spotkanie z wybitną aktorką Mają Komorowską.

 

„Chrzęsne chrzęści literaturą” – to motto cyklu. Literatura zawładnie Chrzęsnem aż do grudnia. Nie wykluczone, że przygotowany program, zaproszeni goście, pisarze i artyści, zaplanowane wydarzenia sprawią, że literacki chrzęst z Chrzęsnego usłyszy cała Polska. W wydarzeniach wezmą udział ulubieni twórcy małych i dużych czytelników, autorzy nagradzanych książek, językoznawcy, wykładowcy filmowi, realizatorzy słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz znakomici polscy aktorzy.

 

Program obejmuje spotkania autorskie, warsztaty językowe i literackie, konkursy, pokazy filmów, czytanie literatury i słuchowiska radiowe. Zapraszamy na zajęcia z kreatywnego pisania Sylwii Chutnik, debatę o literaturze Michała Książka i Jerzego Sosnowskiego, premierę książki Pawła Beręsewicza Poczet psujów polskich oraz rozmowy o wielkiej małej literaturze z Grzegorzem Kasdepke. W podróż do Gruzji zabierze słuchaczy Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, a z Anną Onichimowską poznamy problemy i marzenia nastolatków z innych krajów. Nie zabraknie też filmu – w świat magii Starego Kina młodych widzów wprowadzi Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej, a o portretach kobiecych w polskim kinie opowie reżyser i filmoznawca Stanisław Zawiśliński. Ponadto wysłuchamy najlepszychsłuchowisk Teatru Polskiego Radia, którym będą towarzyszyć rozmowy z ich twórcami. W Chrzęsnempojawią się również m.in.: Anna Seniuk, Dorota Landowska, Ewa Wencel, Sławomira Łozińska czyKrystyna Czubówna.Partnerami cyklu są: Wydawnictwo Literatura, Filmoteka Narodowa, Rada Języka Polskiego i TeatrPolskiego Radia.

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu po uprzednim zapisaniu.Szczegółowe informacje o programie i zapisach – po inauguracji cyklu.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...
DEMONY DZIECIŃSTWA – UPIORY DOROSŁOŚCI
Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...