Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.09.2016 A A A
LAS GŁOSÓW - CISZA, KTÓRA WCIĄGA, KRZYK, KTÓRY KOI I SZEPT, KTÓRY UWODZI.
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Instalacja LAS GŁOSÓW, której otwarcie zaplanowane jest na 24 września, towarzyszy 12. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, która w tym roku odbywa się pod hasłem GŁOSY. Projekt zrealizowany jest przez twórców, którzy od lat kreują własny niepowtarzalny świat sztuki powstający na pograniczu tego, co naturalne, zakorzenione w tradycji, a jednocześnie portretujące świat i człowieka w całej jego współczesności, nowoczesności, a czasem sztuczności. Obok Anny Król LAS GŁOSÓW tworzą Leski, Simone De Iacobis i Małgorzata Kuciewicz (Grupa CENTRALA) oraz architektka krajobrazu Iga Kołodziej.


Podróż w nieznane

Po raz pierwszy w swojej historii Festiwal Skrzyżowanie Kultur realizuje niezależny od nurtu głównego pozamuzyczny projekt artystyczny, który dopełnia tegoroczny program festiwalu. Zdecydowaliśmy się na włączenie do festiwalu instalacji LAS GŁOSÓW, bo dzięki temu projektowi możemy w emocjonalny, prawdziwy i intrygujący sposób podkreślić główne przesłanie tegorocznej edycji – mówi Maria Pomianowska.

 

LAS GŁOSÓW to muzyczna instalacja-opowieść o ludzkim głosie – jego sile, znaczeniu i oddziaływaniu. Człowiek, dysponujący głosem – niezwykłym, unikalnym instrumentem – zaprezentowany jest jako część natury oraz byt funkcjonujący w sztucznym, wytworzonym przez cywilizację środowisku. Otoczony przez dźwięki miasta, skrzypnięcia ulicy, tarcia i popiskiwania, szelest drzew i odgłos hałasujących ptaków.

 

Dosłownie LAS GŁOSÓW to zaskakująca, abstrakcyjna przestrzeń wypełniona zielenią i ludzkim głosem. W kilkudziesięciometrowym namiocie ustawionym na placu przed PKiN zostanie zbudowany mikroświat z naturalnych elementów, takich jak drzewa, konary, paprocie, poszycie, mech, kamienie  tworząc nastrój tajemniczego, leśnego środowiska, które zostanie ożywione dźwiękiem i głosem. Las zawsze jest trochę „straszny i tajemniczy”. Taki pojawia się w czytanych w dzieciństwie bajkach i oglądanych w dorosłości  filmach grozy. Boimy się, bo nie wiemy, co w sobie kryje. Postawiony w środku miasta staje się jeszcze bardziej zaskakujący i intrygujący. Przekraczając próg instalacji LAS GŁOSÓW decydujemy się na wejście w nieznane  w głąb siebie, w sieć znaczeń i braku pewności  wyjaśnia Anna Król, pomysłodawczyni i kuratorka instalacji. Niezwykle silne wydaje mi się połączenie skojarzeń związanych z lasem; wszystkich tych strachów, które w nas siedzą od małego; ze światem, który powstaje, gdy pojawia się muzyka i głos. Głosem można tworzyć piękno i bezlitośnie krzywdzić, uwodzić, ranić. LAS GŁOSÓW to opowieść bez początku i zakończenia. Wyrosła w środku miasta i ze środka człowieka - dodaje Anna Król.

 

Autorem muzyki w LESIE GŁOSÓW jest Leski, polski muzyk, który tworzy charakterystyczne mantrowe melodie i bawi się stylistycznymi kontrastami. Składam słowa. Scalam dźwięki. Śpiewam. Cieszą mnie pogranicza gatunkowe. Mandoliny i syntezatory analogowe, gitary i znaczenia – mówi kompozytor. Muzyczna warstwa instalacji składa się z dźwięków tworzonych przez ludzi oraz ich otoczenie. W LESIE GŁOSÓW usłyszymy człowieka na wiele głosów. Szczęśliwego, smutnego, przerażonego, sfrustrowanego. Głosem można wyrazić wszystko to najdoskonalszy instrument, jaki stworzyła natura. Niesie znaczenia i piękno muzyki. Głos to szept, krzyk, śpiew, modlitwa i kłótnia.

 

Wszystkie te emocje  pojawią się w instalacji. Eksperymentuję skupiając się na emocjach. Na tym, co często zapomniane bądź nieusłyszane. Szukam skrzypów, szeptów, drgań. Pulsującej natury i tajemnicy ludzkich nastrojów - tłumaczy muzyk. Ale instalacja pokazuje również coś więcej. Dźwięki głosu ludzkiego mogą tworzyć harmonię z odgłosami natury i cywilizacji. Przenikać się lub ze sobą konkurować. Ludzki głos zaskakująco zaplata się nie tylko z dźwiękami pierwotnymi ale również z tymi pochodzącymi z miast i fabryk. Niesamowicie inspirujące jest poszukiwanie nut ukrytych w otaczających nas przedmiotach i układanie ich w abstrakcyjne kompozycje. Nagle zaczynasz słyszeć podobieństwa pomiędzy modlitwą a szelestem liści – dodaje Leski.

 

Tajemniczy świat roślin

Leśna instalacja zostanie zbudowana z kilkudziesięciu drzew i innych żywych roślin. Przestrzenie pomiędzy roślinami wypełnione będą liśćmi, igliwiem, korą i trawą, co stworzy alejki spacerowe. Rośliny zostaną uzupełnione uschniętymi korzeniami, hubami i szyszkami oraz pniakami, na których będzie można przysiąść. Wejście w głąb instalacji to wejście w naturalną przestrzeń – z jej fakturami, materiałami, zapachem, wilgotnością. Las ma być odbierany różnymi zmysłami – jako zaskakujące, tajemnicze miejsce, niespodziewane w tej części miasta, oddzielone od zwykłego, miejskiego ruchu tylko szybą  tłumaczy Małgorzata Kuciewicz - współtwórczyni instalacji.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...