Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.09.2016 A A A
NÓWKA SZTUKA. ODSŁONA TRZECIA
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

W dniach 14-17 października w ramach przeglądu „Nówka Sztuka” w warszawskich teatrach będzie można zobaczyć najciekawsze, nieprezentowane dotąd w stolicy realizacje współczesnego polskiego dramatu z sezonu 2015/2016: „Dybuka” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, „Lustrzaną chmurę” z Teatru Animacji w Poznaniu i „Nieskończoną historię” Artura Pałygi z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.


Trzecia edycja „Nówki Sztuki. Dramatów współczesnej Polski”, organizowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, będzie przeglądem spektakli nagrodzonych w 22. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dwa przedstawienia w programie to propozycje dla młodego widza. W „Dybuku”, przedstawieniu zrealizowanym na podstawie tekstu Ignacego Karpowicza i improwizacji zespołu aktorskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy (reżyseria Anna Smolar) grupa licealistów szykuje sceniczną prezentację sztuki Szymona An-skiego, ale w trakcie przygotowań jeden z realizatorów pada ofiarą internetowej przemocy. Klasyczny dramat staje się terenem zmagań uczniów, nauczycieli i aktorów biorących udział w przedstawieniu z realną tragedią. Nagrody w Konkursie otrzymały: Anna Smolar za reżyserię i Hanna Maciąg – nagrodę im. Jana Świderskiego za rolę Gieni-Dżi. „Lustrzana chmura” wg tekstu i w reżyserii Roberta Jarosza z Teatru Animacji w Poznaniu jest poetycką baśnią inspirowaną japońskimi motywami i utrzymaną w dalekowschodniej stylistyce. Spektakl przeznaczony jest dla starszych dzieci (6-12 lat) oraz – jak najbardziej – dla dorosłych. Nagrodę w Konkursie otrzymał scenograf Pavel Hubička.

 

„Nieskończona historia” Artura Pałygi to pół teatr, pół oratorium – opowieść o życiu współczesnej kamienicy niczym utwór muzyczny spleciony z codziennych spraw, które – zasłyszane w domu, w pracy czy na ulicy – mają swój własny rytm. Teatr im. Wilama Horzycy, w którym powstało przedstawienie, otrzymał II nagrodę w Konkursie. Toruńskim aktorom przypadła nagroda zespołowa, a Małgorzata Warsicka otrzymała nagrodę indywidualną za reżyserię. „Nieskończona historia” pojawiła się w Konkursie nie pierwszy raz – przedstawienie z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera otrzymało sześć nagród w 18 edycji Konkursu (2012).

 

Zwycięzcą tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej był spektakl „Holzwege” z TR Warszawa (reżyseria: Katarzyna Kalwat, tekst: Marta Sokołowska), który pokazuje przygotowania teatru do wystawienia sztuki o Tomaszu Sikorskim, kompozytorze kiedyś szanowanym i granym w kolejnych edycjach Warszawskiej Jesieni, potem odrzuconym i zapomnianym. Sikorskiego brawurowo gra Tomasz Tyndyk, który otrzymał indywidualną nagrodę aktorską. Kompozycje fortepianowe w wykonaniu występującego na żywo na scenie Zygmunta Krauzego – kompozytora i przyjaciela Sikorskiego – usłyszymy podczas koncertu w Instytucie Teatralnym 17 października. Poprzedzi on debatę na temat kondycji współczesnej polskiej dramaturgii i zawodu dramatopisarza „Czego potrzebujesz, dramatopisarzu?”. Wezmą w niej udział laureatki tegorocznego Konkursu: Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Malina Prześluga, a także autor nagrodzonej „Nieskończonej historii” Artur Pałyga. Pytania zadawać im będą członkowie Komisji Artystycznej, którzy obejrzeli wszystkie lub prawie wszystkie ze stu jeden spektakli biorących udział w 22 edycji Konkursu.

 

Spektakle „Nówki Sztuki” będzie można zobaczyć na trzech warszawskich scenach, które są także partnerami tegorocznej edycji: w Nowym Teatrze, Ateneum i Collegium Nobilium. Bilety można kupić za pośrednictwem teatrów, on-line na www.eventim.pl, w punktach sprzedaży sieci Eventim w całej Polsce, a także w księgarni „Prospero” w Instytucie Teatralnym (po uprzedniej rezerwacji na bilety@instytut-teatralny.pl, tel. 22 501 70 01).  Wstęp na koncert i debatę jest bezpłatny.

 

Szczegółowy harmonogram:


14.10.2016, g. 19:00

„Dybuk” Ignacego Karpowicza oraz zespołu aktorskiego, reż. Anna Smolar |Teatr  im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy|

Miejsce: Nowy Teatr ul. Madalińskiego 10/16


15.10.2016, g. 17:00

„Lustrzana chmura” Roberta Jarosza, reż. Robert Jarosz | Teatr Animacji w Poznaniu |

Miejsce: Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24


16.10.2016, g. 19:30

„Nieskończona historia” Artura Pałygi, reż. Małgorzata Warsicka | Teatr Wilama Horzycyw Toruniu

Miejsce: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, ul. Jaracza 1.


17.10.2016, g. 19.30

-Zygmunt Krauze gra utwory Tomasza Sikorskiego wykorzystane w spektaklu „Holzwege” | TR Warszawa, tekst Marty Sokołowskiej, reż. Katarzyny Kalwat

- „Czego potrzebujesz, dramatopisarzu?” – rozmowa o kondycji współczesnej dramaturgii polskiej na scenach z udziałem Artura Pałygi, Maliny Prześlugi, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i członków Komisji Artystycznej 22. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...