Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.09.2016 A A A
NÓWKA SZTUKA. ODSŁONA TRZECIA
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

W dniach 14-17 października w ramach przeglądu „Nówka Sztuka” w warszawskich teatrach będzie można zobaczyć najciekawsze, nieprezentowane dotąd w stolicy realizacje współczesnego polskiego dramatu z sezonu 2015/2016: „Dybuka” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, „Lustrzaną chmurę” z Teatru Animacji w Poznaniu i „Nieskończoną historię” Artura Pałygi z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.


Trzecia edycja „Nówki Sztuki. Dramatów współczesnej Polski”, organizowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, będzie przeglądem spektakli nagrodzonych w 22. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dwa przedstawienia w programie to propozycje dla młodego widza. W „Dybuku”, przedstawieniu zrealizowanym na podstawie tekstu Ignacego Karpowicza i improwizacji zespołu aktorskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy (reżyseria Anna Smolar) grupa licealistów szykuje sceniczną prezentację sztuki Szymona An-skiego, ale w trakcie przygotowań jeden z realizatorów pada ofiarą internetowej przemocy. Klasyczny dramat staje się terenem zmagań uczniów, nauczycieli i aktorów biorących udział w przedstawieniu z realną tragedią. Nagrody w Konkursie otrzymały: Anna Smolar za reżyserię i Hanna Maciąg – nagrodę im. Jana Świderskiego za rolę Gieni-Dżi. „Lustrzana chmura” wg tekstu i w reżyserii Roberta Jarosza z Teatru Animacji w Poznaniu jest poetycką baśnią inspirowaną japońskimi motywami i utrzymaną w dalekowschodniej stylistyce. Spektakl przeznaczony jest dla starszych dzieci (6-12 lat) oraz – jak najbardziej – dla dorosłych. Nagrodę w Konkursie otrzymał scenograf Pavel Hubička.

 

„Nieskończona historia” Artura Pałygi to pół teatr, pół oratorium – opowieść o życiu współczesnej kamienicy niczym utwór muzyczny spleciony z codziennych spraw, które – zasłyszane w domu, w pracy czy na ulicy – mają swój własny rytm. Teatr im. Wilama Horzycy, w którym powstało przedstawienie, otrzymał II nagrodę w Konkursie. Toruńskim aktorom przypadła nagroda zespołowa, a Małgorzata Warsicka otrzymała nagrodę indywidualną za reżyserię. „Nieskończona historia” pojawiła się w Konkursie nie pierwszy raz – przedstawienie z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera otrzymało sześć nagród w 18 edycji Konkursu (2012).

 

Zwycięzcą tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej był spektakl „Holzwege” z TR Warszawa (reżyseria: Katarzyna Kalwat, tekst: Marta Sokołowska), który pokazuje przygotowania teatru do wystawienia sztuki o Tomaszu Sikorskim, kompozytorze kiedyś szanowanym i granym w kolejnych edycjach Warszawskiej Jesieni, potem odrzuconym i zapomnianym. Sikorskiego brawurowo gra Tomasz Tyndyk, który otrzymał indywidualną nagrodę aktorską. Kompozycje fortepianowe w wykonaniu występującego na żywo na scenie Zygmunta Krauzego – kompozytora i przyjaciela Sikorskiego – usłyszymy podczas koncertu w Instytucie Teatralnym 17 października. Poprzedzi on debatę na temat kondycji współczesnej polskiej dramaturgii i zawodu dramatopisarza „Czego potrzebujesz, dramatopisarzu?”. Wezmą w niej udział laureatki tegorocznego Konkursu: Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Malina Prześluga, a także autor nagrodzonej „Nieskończonej historii” Artur Pałyga. Pytania zadawać im będą członkowie Komisji Artystycznej, którzy obejrzeli wszystkie lub prawie wszystkie ze stu jeden spektakli biorących udział w 22 edycji Konkursu.

 

Spektakle „Nówki Sztuki” będzie można zobaczyć na trzech warszawskich scenach, które są także partnerami tegorocznej edycji: w Nowym Teatrze, Ateneum i Collegium Nobilium. Bilety można kupić za pośrednictwem teatrów, on-line na www.eventim.pl, w punktach sprzedaży sieci Eventim w całej Polsce, a także w księgarni „Prospero” w Instytucie Teatralnym (po uprzedniej rezerwacji na bilety@instytut-teatralny.pl, tel. 22 501 70 01).  Wstęp na koncert i debatę jest bezpłatny.

 

Szczegółowy harmonogram:


14.10.2016, g. 19:00

„Dybuk” Ignacego Karpowicza oraz zespołu aktorskiego, reż. Anna Smolar |Teatr  im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy|

Miejsce: Nowy Teatr ul. Madalińskiego 10/16


15.10.2016, g. 17:00

„Lustrzana chmura” Roberta Jarosza, reż. Robert Jarosz | Teatr Animacji w Poznaniu |

Miejsce: Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24


16.10.2016, g. 19:30

„Nieskończona historia” Artura Pałygi, reż. Małgorzata Warsicka | Teatr Wilama Horzycyw Toruniu

Miejsce: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, ul. Jaracza 1.


17.10.2016, g. 19.30

-Zygmunt Krauze gra utwory Tomasza Sikorskiego wykorzystane w spektaklu „Holzwege” | TR Warszawa, tekst Marty Sokołowskiej, reż. Katarzyny Kalwat

- „Czego potrzebujesz, dramatopisarzu?” – rozmowa o kondycji współczesnej dramaturgii polskiej na scenach z udziałem Artura Pałygi, Maliny Prześlugi, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i członków Komisji Artystycznej 22. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...