Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.09.2016 A A A
Sacrum Profanum: Opera o Polsce - multimedialna opera bez śpiewu
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

„Opera o Polsce” to multimedialne przedsięwzięcie. Fragmentom filmów dokumentalnych Piotra Stasika towarzyszyć będzie muzyka Artura Zagajewskiego, grana przez specjalnie wyselekcjonowany ansambl pod batutą Macieja Koczura. Teksty wyrecytuje Wojciech Kalarus.


Koprodukcja festiwalu Sacrum Profanum i agencji producenckiej Kijora Film - „Opera o Polsce” - stawia znak równości między różnymi dyscyplinami sztuki. To nietypowy spektakl, gdzie szereg dźwiękowych impresji oraz filmowych fragmentów pływa w mrocznej, drapieżnej muzyce. Fragmenty audycji radiowych i recytowane teksty dopełniają dźwięki Artura Zagajewskiego i miksowane na   żywo projekcje fragmentów filmów dokumentalnych Piotra Stasika, który wspólnie z Piotrem Gruszczyńskim jest autorem libretta do opery bez śpiewu.

 

Muzykę Zagajewskiego wykona specjalnie wyselekcjonowany ansambl (z m.in. Wojciechem Błażejczykiem i Michałem Górczyńskim w składzie), który poprowadzi Maciej Koczur, teksty recytował będzie Wojciech Kalarus, choreografię natomiast opracowała Dominika Knapik.Twórcy w „Operze o Polsce” obywają się bez śpiewu, by lepiej zrozumieć pustkę, nieodłączny atrybut rzeczywistości, którą spektakl opisuje. Autorzy zadają szereg pytań dotyczących nas – Polaków i naszego stosunku do kraju. Jak sami piszą, „nie odnajdziemy tutaj łatwych odpowiedzi. W zamierzeniu obrazy, muzyka i słowo mają tylko przestrzeń do kontemplacji i namysłu, poszukiwań archetypów, symboli czy metafizyki, zaś widz ma się stać współtwórcą spektaklu, poszukać własnej opowieści o Polsce.”

 

Spektakl jest współfinasowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

8 października 2016 r., godzina 18.00

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Microphone Masters XII. Freestyle Battle
Już 24 maja w Rzeszowskim klubie Vinyl odbędzie się XII edycja ...
GŁOS NOWEGO POKOLENIA! GWIAZDY PRZYSZŁY NA KONCERT!
10 maja, w Teatrze Capitol w Warszawie odbyła się premiera ...
Wasio – SAM. Solowy album lidera OCN to folkowo-songwriterskie klimaty.
Maciej Wasio, dotychczas lider zespołu rockowego OCN obecnie ...
OPEROWY OSCAR DLA WALDEMARA DĄBROWSKIEGO
Podczas gali 29 kwietnia 2019 w londyńskim teatrze Sadler’s ...