Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.09.2016 A A A
Jesienny „Spacerownik teatralny”
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

9 października w 9 polskich miastach odbędzie się czwarta edycja projektu „Spacerownik teatralny”. W Warszawie odbędą się dwa teatralne spacery – jeden dla najmłodszych, drugi prowadzony przez aktorkę Joannę Szczepkowską. Na nietypowe, bo nieograniczone ramami jednego teatralnego budynku otwarcie sezonu 2016/2017 po raz kolejny zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


„Spacerowniki teatralne” zostały zainicjowane w ubiegłym roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Ich popularność skłoniła organizatorów do przygotowywania kolejnych tras oraz organizowania wiosennych i jesiennych edycji. Efekty tych prac będzie można poznać już 9 października. Tego dnia w dziewięciu polskich miastach – Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Lublinie i Gdańsku oraz Warszawie – odbędą się teatralne spacery, wytyczone zarówno według nowych, jak i znanych i sprawdzonych tras. Jesienna edycja „Spacerownika” poszerzona została także o liczne spacery dla dzieci. Próżno szukać tak unikalnych opowieści w podręcznikach, gazetach, przewodnikach.

 

W Warszawie wystartują dwa spacery – oba spod Teatru Narodowego (Plac Teatralny 3). Pierwszy rozpocznie się o godz. 11:00. Będzie to „Spacerownik dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych”. Autorską wyprawą, podczas której jej najmłodszym uczestnikom przydadzą się plecaki, notesy, długopisy oraz kawałki kredy, pokierują pedagożki teatru Joanna Krukowska i Paulina Chodnicka. Liczba uczestników spaceru jest ograniczona, obowiązują zapisy (bilety@instytut-teatralny.pl, nr telefonu 791 877 377).

 

Na drugi spacer o godz. 12:15 zaprosi Joanna Szczepkowska. Aktorka poprowadzi uczestników śladami swoich młodzieńczych teatralnych fascynacji, pierwszych artystycznych kroków na scenie i dojrzałych, świadomych wyborów. Zobaczymy, gdzie po raz pierwszy ujrzała scenę, kurtynę i teatralną salę, gdzie debiutowała i jak nieoczekiwanie szybko zrealizowały się jej aktorskie marzenia. Przekonamy się, gdzie przeżyła jedną z najdziwniejszych sytuacji, jaka mogła się przydarzyć aktorowi… grania przy pustej widowni. Orientacyjny czas obu spacerów to maksymalnie 1,5 h. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zakupienia kawy w trakcie spaceru w promocyjnej cenie.

 

Wszystkie trasy, proponowane w ramach „Spacerownika teatralnego”, mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

 

Warszawskie scenariusze „Spacerowników teatralnych” znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej warszawskispacerownikteatralny.pl. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Pośród nich znajdują się autorskie trasy tematyczne, przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Strona daje także możliwość stworzenia własnego, oryginalnego spaceru. Użytkownik może dostosować marszrutę do czasu, jakim dysponuje lub miejsca, do którego zmierza. Szlaki spacerowe układać można dowolnie według indywidualnych zainteresowań.

 

„Spacerownik teatralny” dostępny jest w aplikacji na wszystkie urządzenia mobilne. Aplikację można ściągnąć za darmo w sklepach Google Play, App Store i Windows Store. Poza wszystkimi możliwościami, jakie daje strona www, aplikacja wyposażona została dodatkowo w funkcję nawigowania.

 

Projekt warszawskiego „Spacerownika teatralnego” realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Partnerem warszawskich „Spacerowników teatralnych” jest Tornado Café.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...