Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.10.2016 A A A
Romeo i Julia, tragiczna miłość czy słaba komunikacja?
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

"Romeo i Julia" to jedna z najtragiczniejszych par miłosnych w historii literatury - targani skrajnymi emocjami umarli w bardzo młodym wieku. Jednak czy był to skutek romantycznej miłości, czy może .... słabej komunikacji ?  Spojrzenie na "Romea i Julię" jako na dramat o kluczowym znaczeniu komunikacji tak w życiu jednostki, jak i zbiorowości, zaproponuje Bogusław Bednarek podczas najbliższego spotkania w cyklu "Z podszeptu muz". Organizatorzy zapraszają do wrocławskiego Klubu Pod Kolumnami w sobotę 8 października na godz. 19:00. Gawędę profesora Bednarka tradycyjnie tłem muzycznym wypełni wybitny gitarzysta - Martin Złotnicki.


"Romeo i Julia" Szekspira poza perypetiami wokół rodziny, balu, balkonu, pojedynku, tajemnicy, miłości i śmierci traktuje o kluczowym znaczeniu komunikacji tak w życiu jednostki,  jak i zbiorowości - gdzie przeznaczenie nosi charakter koncesjonowanego dostępu do informacji, a udostępniona postaciom dramatu wiedza determinuje rodzaj i natężenie ich emocji. W "Romeo i Julii", jak i  w wielu późniejszych dramatach Szekspira,  bohaterowie, w przeciwieństwie do świadomych sytuacji odbiorców (widzów, słuchaczy, czytelników), podejmują błędne decyzje na podstawie niepełnych danych.  Ich uczucia są wynikiem ograniczeń w dostępie do informacji. Im wiedza o rzeczywistości  jest bardziej bezpośrednia i komplementarna, tym emocje bardziej zrównoważone. W konsekwencji pełna i szczera wymiana informacji rodzi pokój między ludźmi, a w wymiarze indywidualnym miłość.Im zaś wiadomości są bardziej skonwencjonalizowane i  okrojone, tym ludzkie emocje stają się bardziej skrajne, stanowiąc pożywkę dla zbrodni, wojny i śmierci.

 

Prof. Bogusław Bednarek to legenda wrocławskiej polonistyki.  Znany jest w całej Polsce ze znakomitego programu telewizyjnego „Labirynty Kultury" emitowanego w latach 90, którego jest współtwórcą i głównym aktorem. Oryginalny wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką - ciepło kojarzy się wrocławskim bywalcom kawiarni literackich.  Bogusław Bednarek jest autorem książki „Epos europejski" oraz rozlicznych, kuriozalnych  tekstów m.in. Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobów,  Przyczynek do sympozjologii, O szkodliwości "Kaczki - dziwaczki", Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany, Dziwne biblioteki, księgi i książki.

 

Martin Złotnicki to absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, gitarzysta klasyczny oraz flamenco, który uczył się u hiszpańskich gitarzystów Rubena Parejo i Juana de Pilar w  Walencji. Poza Polską koncertuje również w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Niemczech.

 

Cykl "Z podszeptu muz" został zainaugurowany w marcu 2015 roku. Do tej pory w Klubie Pod Kolumnami odbyło się siedem spotkań poświęconych kolejno: kobietom (marzec 2015) ptakom (kwiecień 2015) tańcom (czerwiec 2015) ciału (listopad 2015)  siedliskom (luty 2016) średniowiecznym kuriozom (kwiecień 2016) oraz "Snowi nocy letniej" Szekspira (czerwiec 2016).

 

"Romeo i Julia"  spotkanie z prof. Bogusławem Bednarkiem i Martinem Złotnickim w ramach cyklu "Z podszeptu muz"8 października (sobota) godz. 19:00, Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, wstęp wolny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020
Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się ...
Ani kroku w tył, czyli dlaczego niektórych rzeczy nie da się uprościć i co z tego wynika
Co mają ze sobą wspólnego pułapka na myszy i wić bakterii? ...
DEMONY DZIECIŃSTWA – UPIORY DOROSŁOŚCI
Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...