Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.10.2016 A A A
Romeo i Julia, tragiczna miłość czy słaba komunikacja?
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

"Romeo i Julia" to jedna z najtragiczniejszych par miłosnych w historii literatury - targani skrajnymi emocjami umarli w bardzo młodym wieku. Jednak czy był to skutek romantycznej miłości, czy może .... słabej komunikacji ?  Spojrzenie na "Romea i Julię" jako na dramat o kluczowym znaczeniu komunikacji tak w życiu jednostki, jak i zbiorowości, zaproponuje Bogusław Bednarek podczas najbliższego spotkania w cyklu "Z podszeptu muz". Organizatorzy zapraszają do wrocławskiego Klubu Pod Kolumnami w sobotę 8 października na godz. 19:00. Gawędę profesora Bednarka tradycyjnie tłem muzycznym wypełni wybitny gitarzysta - Martin Złotnicki.


"Romeo i Julia" Szekspira poza perypetiami wokół rodziny, balu, balkonu, pojedynku, tajemnicy, miłości i śmierci traktuje o kluczowym znaczeniu komunikacji tak w życiu jednostki,  jak i zbiorowości - gdzie przeznaczenie nosi charakter koncesjonowanego dostępu do informacji, a udostępniona postaciom dramatu wiedza determinuje rodzaj i natężenie ich emocji. W "Romeo i Julii", jak i  w wielu późniejszych dramatach Szekspira,  bohaterowie, w przeciwieństwie do świadomych sytuacji odbiorców (widzów, słuchaczy, czytelników), podejmują błędne decyzje na podstawie niepełnych danych.  Ich uczucia są wynikiem ograniczeń w dostępie do informacji. Im wiedza o rzeczywistości  jest bardziej bezpośrednia i komplementarna, tym emocje bardziej zrównoważone. W konsekwencji pełna i szczera wymiana informacji rodzi pokój między ludźmi, a w wymiarze indywidualnym miłość.Im zaś wiadomości są bardziej skonwencjonalizowane i  okrojone, tym ludzkie emocje stają się bardziej skrajne, stanowiąc pożywkę dla zbrodni, wojny i śmierci.

 

Prof. Bogusław Bednarek to legenda wrocławskiej polonistyki.  Znany jest w całej Polsce ze znakomitego programu telewizyjnego „Labirynty Kultury" emitowanego w latach 90, którego jest współtwórcą i głównym aktorem. Oryginalny wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką - ciepło kojarzy się wrocławskim bywalcom kawiarni literackich.  Bogusław Bednarek jest autorem książki „Epos europejski" oraz rozlicznych, kuriozalnych  tekstów m.in. Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobów,  Przyczynek do sympozjologii, O szkodliwości "Kaczki - dziwaczki", Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany, Dziwne biblioteki, księgi i książki.

 

Martin Złotnicki to absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, gitarzysta klasyczny oraz flamenco, który uczył się u hiszpańskich gitarzystów Rubena Parejo i Juana de Pilar w  Walencji. Poza Polską koncertuje również w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Niemczech.

 

Cykl "Z podszeptu muz" został zainaugurowany w marcu 2015 roku. Do tej pory w Klubie Pod Kolumnami odbyło się siedem spotkań poświęconych kolejno: kobietom (marzec 2015) ptakom (kwiecień 2015) tańcom (czerwiec 2015) ciału (listopad 2015)  siedliskom (luty 2016) średniowiecznym kuriozom (kwiecień 2016) oraz "Snowi nocy letniej" Szekspira (czerwiec 2016).

 

"Romeo i Julia"  spotkanie z prof. Bogusławem Bednarkiem i Martinem Złotnickim w ramach cyklu "Z podszeptu muz"8 października (sobota) godz. 19:00, Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, wstęp wolny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...