Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.10.2016 A A A
Darmowy listopad w Zamku Królewskim w Warszawie
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

W związku z V edycją Darmowego listopada w rezydencjach królewskich już w listopadzie będzie można za darmo zobaczyć wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie takie jak: Pałac Pod Blachą, Apartamenty Wielki i Królewski, Pokoje Królewiczowskie, Galeria Królewiczowska, Galeria Lanckorońskich, Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Biblioteka Królewska, wystawa Zniszczenie i Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie oraz 100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL, Dziedzictwo Piastów mazowieckich, Ostatni druh Adama Mickiewicza. Antoni Edward Odyniec i jego pamiątki, W stronę Mekki. Kobierce modlitewne ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian.


Ekspozycje stałe:

 

Zamek Królewski: Apartamenty Wielki i Królewski (do Sali Canaletta), Pokoje Królewiczowskie (z obrazami Jana Matejki), Galeria Królewiczowska, Galeria Lanckorońskich – Obrazy Rembrandta. Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Biblioteka Królewska, wystawa Zniszczenie i Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie.

Pałac Pod Blachą: Apartament ks. Józefa Poniatowskiego i wystawa kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian.

 

Wystawy czasowe:

 

100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL
do 30 grudnia, Galeria Wystaw Czasowych (II piętro)

 

Wystawa prezentująca wybór spośród najciekawszych muzealiów z bogatej kolekcji dzieł sztuki, zgromadzonej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, uświetni celebrację setnej rocznicy założenia tej najstarszej w Polsce uczelni katolickiej. Znajdziemy tu płótna i rysunki, rzeźby i porcelanę, rękopisy i inkunabuły – pochodzące z różnych miejsc i okresów. Wśród nazwisk twórców także te największe: Matejko, Chełmoński, Mehoffer, Malczewski, Nowosielski i wielu innych.

 

Dziedzictwo Piastów mazowieckich
do 4 grudnia, Dawna Izba Poselska

Rzadko udostępniane średniowieczne dokumenty wraz z pieczęciami, księgi pochodzące z książęcej kancelarii, zabytkowe dzieła sztuki z muzeów polskich oraz inne cenne artefakty – dzięki zarówno swym wyjątkowym walorom wizualnym, jak i bogactwu treści – przybliżą naszej wyobraźni życie na dworze mazowieckiej odnogi dynastii Piastów.

 

Ostatni druh Adama Mickiewicza. Antoni Edward Odyniec i jego pamiątki
od 4 listopada do 21 grudnia, Biblioteka Królewska

Wystawa prezentuje rękopisy stanowiące fragment spuścizny Antoniego Edwarda Odyńca – pisarza, tłumacza i przyjaciela Adama Mickiewicza z lat młodości. Znajdziemy tu m.in. pamiątki po narodowym wieszczu, w tym poszyt z 14 listami poety do Odyńca z lat 1828 – 1837. Wśród korespondentów figuruje także wiele innych wielkich nazwisk: Juliusz Słowacki, Joachim Lelewel, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz i inni. Wystawę wzbogacają wizerunki tych postaci – zarówno ryciny, jak i XIX-wieczne fotografie.

 

W stronę Mekki. Kobierce modlitewne ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian
do 30 listopada, pałac Pod Blachą

 

Eskpozycja ta, zorganizowana na terenie stałej wystawy jednej z najbardziej znaczących kolekcji kobierców wschodnich na świecie, wyodrębnia specjalną grupę spośród tych cennych tkanin, służącą muzułmanom do odprawiania codziennych modłów.

 

W święto 11 listopada Zamek czynny w godz. 10.00 – 16.00. Obowiązuje spejcalna trasa obejmująca najciekawsze elementy ekspozycji zamkowej.

 

Program lekcji muzealnych i pozostałe informacje: www.zamek-krolewski.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Ruszyła ArtSfera MNK
17 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło ArtSferę MNK, ...
Wystawa Irminy Staś „Ząb w ząb”
Tytuł wystawy „Ząb w ząb” jest parafrazą dwóch sformułowań: ...
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...