Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.10.2016 A A A
Darmowy Listopad w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
INFORMACJA PRASOWA
fot. Wojciech Holnicki

Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz piąty Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie razem z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi i Zamkiem Królewskim na Wawelu udostępniają w listopadzie swoje zbiory bezpłatnie!


Akcja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych kulturą, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze. Z tej okazji Muzeum Pałacu w Wilanowie serdecznie zaprasza do odkrywania wyjątkowej, barokowej rezydencji budowanej dla króla Jana III od 1677 r., pełnej niezwykłych, cennych dzieł sztuki i pamiątek po mieszkańcach pałacu.

 

Trasa zwiedzania wilanowskiego muzeum obejmuje Apartmenty Królewskie, Galerie zwaną Muzeum, Galerię Portretu Polskiego.

 

Goście Wilanowa mają w tym roku wyjatkowa okazję by podziwiać wspaniały rzymski kabinet Jana III, wykonany w warsztacie Giacomo Hermana ok. 1670 roku, który od niedawna zdobi Antykamerę Króla. Bezcenny mebel (jeden z czterech zachowanych tego typu na świecie) był częścią kolekcji Jana III, monarcha otrzymał go w darze od papieża Innocentego XI. Kabinet ozdobiony jest miniaturami przedstawiającymi starotestamentowe sceny z życia Józefa i Mojżesza, wieńczy go pozłacana figura Marka Kurcjusza i popiersia rzymskich cezarów. Do dziś nie zachowały się, niestety: mechanizm zegara nocnego, znajdujący się niegdyś w szczycie szafki i wirginał zamykany w szufladzie cokołu. W 1733 roku królewicz Jakub Sobieski ofiarował go Prowincji Polskiej Ojców Kapucynów, z przeznaczeniem na cyborium do Kaplicy Loretańskiej przy kościele Kapucynów w Krakowie. W latach 2015-2016 mebel poddany został gruntownej konserwacji i częściowej rekonstrukcji w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

 

Po zakończonej konserwacji na ekspozycje wrócił konny portret Stanisława Kostki Potockiego pędzla J.L. Davida prezentowany w pałacu w Sali Białej. Obraz przeszedł szereg badań, dzięki którym wiemy o nim o wiele więcej, a on sam cieszy ponownie - i to z jeszcze większą siłą - gości wilanowskiej rezydencji.

 

Więcej informacji oraz program zwiedzania: http://www.wilanow-palac.pl/darmowy_listopad_w_rezydencjach_krolewskich_1.html

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...