Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.07.2012 A A A
„Eksperyment jest naszym obowiązkiem” – fotografia Aleksandra Rodczenki
KATARZYNA OCZKOWSKA

Jeszcze do 19 sierpnia można zobaczyć w krakowskim Muzeum Narodowym ponad 300 prac gwiazdy rosyjskiej awangardy Aleksandra Rodczenki. Wystawa zorganizowana w ramach Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie jest efektem współpracy Moskiewskiego Muzeum Domu Fotografii oraz Muzeum Narodowego. Jest to pierwszy w Polsce, tak duży retrospektywny pokaz twórczości artysty.


Nowoczesna fotografia, kolaże oraz fotomontaże Rodczenki, które zdominowały rosyjski konstruktywizm w latach dwudziestych ubiegłego wieku, ukazuje z jednej strony klasyczny socrealizm, z drugiej zaś emanuje nowatorskimi rozwiązaniami w dziedzinie ukośnej kompozycji czy skrótów perspektywicznych zwanych „metodą Rodczenki”. „Eksperyment jest naszym obowiązkiem” mówił artysta, mając na myśli innowacyjność i nowe przesłanie awangardy rosyjskiej, polegającej na ukazaniu człowieka, a zarazem dotarciu do niego. Sztuka w rozumieniu Rodczenki miała traktować o ludziach i dla ludzi.

 

W ideach konstruktywizmu zaadaptowanych przez artystę w fotografii, nie brakuje charakterystycznego dla jego dzieł romantyzmu i melancholii, widocznych przede wszystkim w portretach oraz zdjęciach ukazujących świat teatru, miejscu jego dzieciństwa, gdzie za sprawą ojca często bywał już od najmłodszych lat.

 

Wystawie towarzyszy bogaty program, począwszy od wykładów i spotkań odbywających się w Gmachu Głównym Muzeum, poprzez koncert Futurystyczna poezja w futurystycznym świecie, pokazy filmów rosyjskich, warsztaty dla dzieci, aż po prezentację Galerii Zewnętrznej czyli zdjęć z konkursu operującego hasłem Ruch, dynamika, sport, zorganizowanego w ramach wystawy, które oglądać można przed Gmachem Głównym.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
40-lecie Pągowskiego w Częstochowie
Czterdziestolecie pracy twórczej Andrzeja Pągowskiego to okazja ...
Festiwal Przemiany już we wrześniu w Warszawie
Czy tylko ludzie potrafią tworzyć? Samodzielne maszyny i inteligentne ...
Czyje prace zobaczymy na Festiwalu NARRACJE w Oliwie? Wyniki otwartego naboru prac
10. edycja Festiwalu NARRACJE, organizowanego przez Instytut ...
Muzeum Polskiej Wódki: Wycieczka przez kilka wieków mocno zakrapianej historii /zdjęcia/
Już wkrótce otwarcie jedynego w Polsce i na świecie muzeum ...