Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.11.2016 A A A
Ruszyły zapisy na warsztaty śpiewu kolęd tradycyjnych w Klubie Pod Kolumnami
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

W grudniowe piątki -  od 2 do 16 grudnia - wrocławski Klub Pod Kolumnami oraz fundacje kultury tradycyjnej "Ovo" i Ważka" zapraszają na warsztaty śpiewu białego i kolęd tradycyjnych. Podczas zajęć uczestnicy poznają pieśni z Roztocza, Bałkanów oraz wielogłosowe kolędy wschodniosłowiańskie. Warsztaty poprowadzą wykwalifikowani muzycy i badacze kultury ludowej. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy przyjmuje Klub Pod Kolumnami.


Od września w Klubie Pod Kolumnami, w ramach projektu "Chatka tańca", odbywają się warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia organizatorzy przygotowali warsztaty skoncentrowane na różnorodnych tradycjach śpiewania kolęd. Podczas kolejnych trzech spotkań, poznamy: kolędy z polskiego Roztocza, kolędy bałkańskich reemigrantów oraz wielogłosowe kolędy wschodniosłowiańskie.

 

Warsztaty poprowadzą: Witold Kozłowski, który ma ogromne doświadczenie w nauce sposobu śpiewania właściwego pieśniom obrzędowym oraz Aleksandra Członka i Joanna Skowron – wokalistki, badaczki często odwiedzające polską wieś. W działalności badawczej koncentrują się na kontaktach z ludźmi, którzy mogą przekazać prawdziwe tradycyjne kolędy, uczą się od nich śpiewania, a także i tego, czego można nauczyć się tylko przez kontakt osobisty, a co stanowi istotny aspekt kultury tradycyjnej.

 

Jak mówi koordynator projektu, Witold Kozłowski z Fundacji OVO: "Kolędy, dzięki połączeniu pogańskiego zwyczaju z elementami mitologii chrześcijańskiej przetrwały do dziś, stanowiąc modelowy przykład jak kultura tradycyjna potrafi trwać i rozwijać się niezależnie od podziałów ideologicznych. Bogactwo kultury tradycyjnej to często nie tylko ciekawe melodie i słowa, ale sposób śpiewania, który można poznać poprzez kontakt z żywym człowiekiem."

 

2 grudnia (piątek) 19:00-21:00

Tradycyjne kolędy polskie z Roztocza/ lubelskiego

Warsztat poprowadzi Aleksandra Członka  wokalistka i instrumentalistka folkowych projektów muzycznych: Kipikasza oraz Dziadowski Projekt, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016 z projektem "Pieśni przekazane - pieśni niezapomniane". Jest uczennicą wielu Mistrzów Muzyki Tradycyjnej. Od kilku lat prowadzi badania terenowe na polskich wsiach, dlatego większość z pieśni, które przekazuje podczas warsztatów, pochodzi z jej zbiorów.

 

9 grudnia (piątek) 2016, 19:00 - 21:00

Kolędy reemigrantów z Bałkanów – od reemigrantów z byłej Jugosławii na Dolnym Śląsku.

Dolny Śląsk jest regionem bardzo ciekawym etnograficznie, bo po wojnie zasiedliły go grupy ludności z różnych stron. Między innymi Polacy, którzy w XIX w. zamieszkali w Bośni. Przejęli elementy tamtejszej tradycji ludowej i kultywują je do dziś. Dzięki temu mamy możliwość obcowania z tradycyjną polską muzyką wzbogaconą o bogactwo harmonii bałkańskich.Warsztat poprowadzi Joanna Skowrońska - etnolog i wokalista - od wielu lat zajmująca się muzyką tradycyjną m.in. Dolnego Śląska. Na wsiach dokumentuje pieśni ucząc się ich także od lokalnych Mistrzów Tradycji. Prowadziła szereg warsztatów pieśni tradycyjnych, między innymi w ramach Laboratorium Strażników Tradycji (projekt Stowarzyszenia Centrala Muzyki Tradycyjnej) oraz licznych warsztatów m.in. dla Fundacji Ważka, z którą stale współpracuje (nagrywając i opracowując płyty z muzyką tradycyjną). Śpiewała m.in. w Pieśniach Odzyskanych, zespole "Z Lasu", Glinianych Pieśniach.

 

16 grudnia (piątek) 19:00-21:00

Wschodniosłowiańskie tradycyjne kolędy wielogłosowe.

Warsztat poprowadzi Witold Kozłowski z Fundacji OVO, który od 18 lat prowadzi warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Z ogromną powagą podchodzi do wykonywania pieśni obrzędowych i uczy jak je wykonywać w grupie. Uwielbia pieśni wielogłosowe, pochodzące z bardzo różnorodnych tradycji etnicznych.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...