Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.11.2016 A A A
„Wyspa” wyobraźni. W jakim śnie się obudzisz?
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Już 1 grudnia premiera najnowszego spektaklu Teatru Pieśń Kozła. To będzie anarchistyczna gra wyobraźni, prowadzona przez polifoniczny śpiew i współczesny taniec, w monochromatycznej scenografii. „Wyspa” jest inspirowana „Burzą” Szekspira, ale też starą islandzką tradycją opowiadania snów umierającym.


„Burza” jest ostatnim dziełem Szekspira, najbardziej poetyckim i wypełnionym metaforami w jego dorobku. „Wyspa” nawiązuje do tej sztuki, ale nie stanowi jej adaptacji.

 

– Dajemy się zainspirować szekspirowskiej „Burzy”. Znaleźliśmy w niej wątki pozwalające mówić o ludzkiej wyobraźni, ruchu i swobodnej myśli przez pryzmat piękna, dobra i prawdy. Odwoływanie się do tych wartości to dziś anarchizm – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Teatru Pieśń Kozła i reżyser spektaklu.

 

Drugą, niezwykłą i intrygującą inspiracją dla twórców „Wyspy” jest staroislandzka tradycja opowiadania umierającemu snu, w którym obudzi się po śmierci.

 

– Można powiedzieć, że my na scenie opowiadamy piękny sen umierającemu światu, którym rządzą manipulacja, kłamstwo i brzydota. Wyspa stanowi zwierciadło i punkt odniesienia dla wyobraźni, która szuka ocalenia. Od nas zależy, w jakim śnie się obudzimy – dodaje Grzegorz Bral.

 

Zderzenie dwóch żywiołów

Na scenie zobaczymy łącznie 19 osób. „Wyspę” tworzą  aktorzy Teatru Pieśń Kozła oraz tancerze pod kierunkiem wybitnego choreografa Ivána Péreza.

 

– To pierwszy nasz projekt, w którym na taką skalę łączymy nowoczesny chór z tańcem współczesnym. Przypomina to zderzenie dwóch żywiołów, ożywcze i otwierające przed nami nowe możliwości. Taniec współczesny zawsze mnie intrygował, bo to rodzaj buntu przeciw skostniałym, narzuconym, rygorystycznym normom społecznym – opowiada Grzegorz Bral.

 

Muzykę, podobnie jak w przypadku słynnych „Pieśni Leara", tworzą Jean-Claude Acquaviva i Maciej Rychły. Autorką pieśni jest Alicja Bral. Spektakl będzie oszczędny pod względem formalnym. Scenografia „Wyspy", podobnie jak kostiumy będą surowe, utrzymana w czerni i bieli. – Spektakl jest podzielonego na poematy. Każdy z nich przypomina malowanie obrazu za pomocą wyrazistych, niezwykle plastycznych środków ekspresji, dopełnionych polifoniczną muzyką najwyższej próby – wyjaśnia Grzegorz Bral. Premiera najnowszego spektaklu Teatru Pieśń Kozła jest zaplanowana na 1 grudnia, a kolejne przedstawienia 2, 3 oraz 4 grudnia w siedzibie teatru. „Wyspa" to już drugi premierowy spektakl Teatru Pieśń Kozła w tym roku. Wcześniej zaprezentował przedstawienie „Crazy God", inspirowane „Hamletem" Szekspira.

 

Teatr Pieśń Kozła obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia. Przez lata swej działalności zdobył międzynarodowe uznanie jako jeden z najbardziej nowatorskich i awangardowych zespołów europejskich. Najlepiej świadczą o tym prestiżowe nagrody, w tym przede wszystkim na najsłynniejszym na świecie festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. W 2004 rok za spektakl „Pieśni Leara" otrzymał nagrody: Fringe First, Herald Angel oraz Best International Show Edinburgh (2004). W 2012 roku za „Return to the Voice": Fringe First, Herald Archangel, Special Award/Musical Theatre Matters Awards, a także pierwsze miejsce w rankingu krytyków „The List". W tym roku Teatr Pieśń Kozła w czasie światowego tournée prezentował „Pieśni Leara" m.in. w USA, Hiszpanii, Włoszech, Chinach i Chile. Spektakl uzyskał znakomite recenzje m.in. w New York Times, New York Theatre Guide, Chicago Tribune czy Washington Post. Teatr Pieśń Kozła przyciąga aktorów oraz studentów z całego świata. Wykorzystuje w swej praktyce unikalny trening aktorski nazwany Techniką Koordynacji.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...