Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 26.11.2016 A A A
"Złoto, złoto, złoto"
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Dziewiąte już spotkanie w ramach cyklu "Z podszeptu muz", na które organizatorzy zapraszają w sobotę 3 grudnia do wrocławskiego Klubu Pod Kolumnami, jest poświęcone fenomenowi złota w dziejach kultury. Gawęda prof. Bogusława Bednarka okraszona będzie licznymi przykładami szaleństw, zbrodni, jak i dobrodziejstw jakie niesie ze sobą złoto. Tradycyjnie opowieściom profesora będzie akompaniował wybitny gitarzysta - Martin Złotnicki. Wstęp wolny.


Złoty róg Wernyhory, dotyk króla Midasa, złote runo Chrysomallosa, dukaty złotej kaczki, życzenia złotej rybki, Złote Piaski Bułgarii, złota  jesień, wiek złoty, czarne złoto, złoty cielec, złoty środek czy złote myśli, to jedynie nieliczne z wielorakich odwołań do tego szlachetnego metalu. Hipnotyczny czar złota wznieca zarówno próżność, chciwość, żądze, gorączkę, dziką determinację jak i wzbudza marzenie o szczęściu, pięknie, doskonałości, pragnienie mądrości, duchowego oświecenia, boskości. Wywoływanie tak  zróżnicowanego wpływu czyni z tego pierwiastka uniwersalny kamień probierczy ludzkich charakterów, którego magia ujawnia skrywane słabości i prawdziwe motywacje, w myśl przysłowia "Złoto ogniem, a człowieka złotem próbują".

 

Prof. Bogusław Bednarek to legenda wrocławskiej polonistyki.  Znany jest w całej Polsce ze znakomitego programu telewizyjnego „Labirynty Kultury" emitowanego w latach 90., którego jest współtwórcą i głównym aktorem. Oryginalny wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką - ciepło kojarzy się wrocławskim bywalcom kawiarni literackich.  Bogusław Bednarek jest autorem książki „Epos europejski" oraz rozlicznych, kuriozalnych  tekstów m.in. Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobów,  Przyczynek do sympozjologii, O szkodliwości "Kaczki - dziwaczki", Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany, Dziwne biblioteki, księgi i książki.

 

Martin Złotnicki to absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, gitarzysta klasyczny oraz flamenco, który uczył się u hiszpańskich gitarzystów Rubena Parejo i Juana de Pilar w  Walencji. Poza Polską koncertuje również w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Niemczech.

 

Cykl "Z podszeptu muz" został zainaugurowany w marcu 2015 roku. Do tej pory w Klubie Pod Kolumnami odbyło się osiem spotkań poświęconych kolejno: kobietom (marzec 2015) ptakom (kwiecień 2015) tańcom (czerwiec 2015) ciału (listopad 2015)  siedliskom (luty 2016) średniowiecznym kuriozom (kwiecień 2016) "Snowi nocy letniej" Szekspira (czerwiec 2016) oraz dramatowi "Romeo i Julia (październik 2016).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...