Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.12.2016 A A A
Etyka a myślenie - sesja naukowa w cyklu Nowe medytacje filozoficzne w Łazienkach Królewskich
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Już w najbliższą sobotę o godz. 12.00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Nowych medytacji filozoficznych w Łazienkach Królewskich”. Tematem sesji z udziałem m.in.  Andrzeja Ledera, Jadwigi Mizińskiej i Piotra Graczyka jest „Etyka a myślenie”, a punktem wyjścia do filozoficznych rozważań – twórczość prof. Barbary Skargi i prof. Cezarego Wodzińskiego.


Grudniowa sesja jest drugim w tym roku spotkaniem z cyklu "Nowe medytacje filozoficzne", organizowanym przez Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi i Muzeum Łazienki Królewskie.

 

Uczestnicy dyskusji przyjrzą się relacjom między myśleniem a etyką, które śledzili, choć na różne sposoby, prof. Skarga i prof. Wodziński. Oboje nieodmiennie kierowali się przy tym etyką rzetelnego myślenia.

 

W połowie tego roku - w ramach edycji "Dzieł zebranych" - ukazał się I tom "Pism rozproszonych", prof. Skargi, zbierający teksty z lat 1989-2000. W tym okresie autorka równolegle z refleksją metafizyczną uprawiała namysł nad kwestiami obywatelstwa, źródeł zła, relacji społecznych - nierzadko w bezpośrednim odniesieniu do aktualnych wydarzeń i obiegowych diagnoz.

 

Jej uczeń, Cezary Wodziński, w swoich tekstach niejednokrotnie zajmował się zagadnieniami o nieuchronnie etycznej wymowie - jurodstwem, zaangażowaniem Heideggera w nazizm, wreszcie złem.

 

Obie filozofie - jakkolwiek nierzadko sięgały po różne inspiracje i filozoficzne języki - łączyło z pewnością jedno: świadomość czasu, w którym formułuje się własną myśl. W obu przypadkach była to głęboka świadomość myślenia w i wobec XX wieku, także kłopotów, w jakie uwikłał ów wiek zarówno etykę, jak i samo myślenie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Zobacz najmniejszą na świecie „Grę o tron”
Takiej „Gry o tron” jeszcze nie widzieliście. Zamiast potężnych ...
Festiwal NARRACJE. Co odkryjemy na gdańskich Siedlcach?
Modernistyczne osiedle na ul. Tarasy z rzeźbami robotników ...
Dziesiąta - jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
10 edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Krosno. Miasto ...
GOMBROWICZ PÓŁWIECZNY NA PLAKACIE
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na plakat „Gombrowicz półwieczny”. ...