Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.07.2012 A A A
Wschodnie brzmienie w Krakowie
KATARZYNA OCZKOWSKA
Materiał organizatorów. Na zdjęciu projekt R.U.T.A.

W minioną niedzielę rozpoczęła się w Krakowie muzyczna podróż na Wschód, a to za sprawą Festiwalu Rozstaje, który w całym swym różnorodnym brzmieniu trwać będzie do 25 lipca.


Folklor, etno, ludowość, a zarazem awangarda i mieszanie się tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami, to wszystko odnaleźć można na krakowskich Rozstajach prezentujących twórczość artystów rodzimych i zagranicznych. Preludium Festiwalu stanowił występ indie-folkowej islandzkiej grupy Árstíðir na dziedzińcu Radia Kraków, będący jednocześnie zapowiedzią przyszłorocznej edycji Rozstajów pod znakiem muzyki Północy.

 

Ważnym wydarzeniem podczas Festiwalu będzie bez wątpienia inauguracyjny koncert awangardowego krakowskiego Bester Quartet (niegdysiejszy The Cracow Klezmer Band), który odbędzie się 19 lipca w synagodze Temple. Będzie to równocześnie światowa premiera nowej płyty zespołu zatytułowanej Metamorphoses.

 

Kolejną atrakcją Festiwalu będzie występ na Rynku Głównym artysty z Radżastanu BACHHU KHANA, zabierającego słuchaczy w głąb indyjskich pustyni, rytmami wykonywanymi od wieków przez handlarzy wielbłądów. Interesująco zapowiada się także zaskakujący projekt pod nazwą R.U.T.A. czyli punkowe brzmienie w wykonaniu wokalistów zespołów: Dezerter, Moskwa, Post Regiment czy Lao Che. Dla samej niezwykłości usłyszenia punk rocka w aranżacji etno folkowej warto wybrać się na Rozstaje.

 

Kolejne połączenie tego, co wydawałoby się sprzeczne, a mianowicie elektroniczne brzmienie z tradycyjnymi pieśniami rytualnymi, zaprezentuje Joanna Słowińska i formacja Fedkowicz Noise Trio. Zagra również polsko-ukraiński zespół ČAČI VORBA nagrodzony przez Polskie Radio tytułem „Folkowego Fonogram Roku”, podrywający publiczność żywiołowym brzmieniem oscylującym wokół rytmów cygańskich, bałkańskich i karpackich.

 

Swoistą perełką podczas imprezy będzie na pewno projekt Marii Pomianowskiej Arcus Poloniae, wydobywający zapomniane brzmienie muzyki słowiańskiej z zrekonstruowanych polskich skrzypiec „brzuchowych”. Ta jedyna na świecie i jedyna w swoim rodzaju formacja zabrzmi na dziedzińcu Radia Kraków 22 lipca.

 

Oprócz koncertów organizatorzy Festiwalu Rozstaje proponują także szeroki wachlarz innych atrakcji, między innymi warsztaty tradycyjnego rzemiosła Żywa Pracownia, warsztaty muzyczne, pieśni oraz tańca, wykłady, pokazy filmów, ETNO-EKO czyli warsztaty upcyclingu, jak również zachęcająco brzmiące: Noc nomadów oraz  Noc tańca i Noc pieśni.

 

Szczegółowe informacje na www.rozstaje.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...