Jaka jest najlepsza książka historyczna 2016 roku? Jakie książki warto podarować bliskim w prezencie? Na te pytania odpowie konkurs i plebiscyt „Historia Zebrana” organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody!
Głosować można na stronie projektu http://historiazebrana.pl. W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej II półrocza 2016 r walczy aż 39 publikacji! Wskazywać swoich faworytów można w trzech kategoriach: „w rolach głównych" (książki biograficzne), „okiem badacza” (książki naukowe) oraz „historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy).
W imieniu organizaatorów zapraszamy do zapoznania się ze zgłoszonymi do plebiscytu pozycjami. Najlepsze książki wybiorą internauci w powszechnym głosowaniu oraz jurorzy: redaktorzy obydwu serwisów, publicyści historyczni, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek – tłumaczy Michał Świgoń z portalu Histmag.org. – Konkurs i plebiscyt „Historia zebrana” przeprowadzany jest w dwóch półrocznych edycjach. Spośród zwycięzców w I i II półroczu wyłonione zostaną następnie publikacje, które otrzymują tytuł najlepszej książki historycznej roku.
A oto pełna lista publikacji biorących udział w plebiscycie:Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.(Bellona) „Moja odyseja”(Bellona) „Ostatnia walka”(Dolnośląskie) „Uczone siostry”(Fronda) „Poza horyzont. Polscy podróżnicy”(Fronda) „Dziewczyny od Andersa”(Iskry) „Szkło i brylanty”(Karta) „Neger, Neger...”(Karta) „Mężczyźni z różowym trójkątem”(Muzeum Płock) „Raz jeszcze Żydzi - Płock - Polska”(Naukowe PWN) „Bohaterowie z dołów śmierci”(Naukowe PWN) Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna(Naukowe PWN) „Największa zagadka Polskiego Państwa...”(Zwierciadło) „Mistrzowie kabaretu”.
Okiem badacza
Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.
- (Dolnośląskie) „Młot i krzyż”
- (Dolnośląskie) „Gestapo. Mity i prawda o tajnej policji Hitlera”
- (Europejskie Centrum Solidarności) „Przesilenie”
- (Erica) „Moce wikingów”
- (Muzeum Hist. M. Krakowa) „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-194”
- (Muzeum w Rybniku) „Piękne, użyteczne, zbędne… Obiekty kolejowe w Polsce”
- (Poznańskie) „Historia Żydów”
- (Naukowe PWN) „Naukowcy spod czerwonej gwiazdy”
- (Rebis) „Furia ludzi północy”(Rebis) „SPQR”
Historia niebanalna
Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.
- (Agora) „1956”
- (Bellona) „PRL w stylu pop”
- (Czarne) „Mekka. Święte miasto”
- (Dolnośląskie) „Sekrety carów”
- (Erica) „Tajemnicze artefakty”
- (Fronda) „Tsunami historii”
- (Fronda) „Sarmacja”
- (Iskry) „Podróże po Mazowszu”
- (Iskry) „Za tamtą górą”
- (Iskry) „Londyn 1967”
- (Literackie) „Wołyń '43”
- (Muzeum Historii Polski) „Palus sarmatica”
- (Muzeum w Płocku) „Secesja z Petrochemią w tle”
- (Poznańskie) „Cień sułtana”
- (Naukowe PWN) „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa”
- (Sonia Draga) „Zmora”
Pierwszy etap głosowania, w którym wybierane są tytuły nominowane do nagrody zakończy się 19 grudnia. Drugi etap, w którym ogłosimy nominacje i spośród nominowanych książek wybierzemy najlepsze tytuły, rozpocznie się 20 grudnia. Zakończenie zmagań nastąpi 10 stycznia.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu. Wśród głosujących internautów rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody książkowe. W puli nagród, które trafią do uczestników plebiscytu, znaleźć będzie można publikacje zgłoszone do udziału w naszym plebiscycie. Do rozdania jest kilkadziesiąt egz. książek! – zachęca Sławomir Krempa z portalu Granice.pl.
„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to unikalna inicjatywa na polskim rynku wydawniczym organizowana od 2009 roku. Celem tej inicjatywy jest wybór najciekawszych i najbardziej dopracowanych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Od 2011 roku przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl.
Więcej informacji o przedsięwzięciu można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.