Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.12.2016 A A A
Zagłosuj na najlepszą historyczną książkę 2016 roku!
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Jaka jest najlepsza książka historyczna 2016 roku? Jakie książki warto podarować bliskim w prezencie? Na te pytania odpowie konkurs i plebiscyt „Historia Zebrana” organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody!


Głosować można na stronie projektu http://historiazebrana.pl. W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej II półrocza 2016 r walczy aż 39 publikacji! Wskazywać swoich faworytów można w trzech kategoriach: „w rolach głównych" (książki biograficzne), „okiem badacza” (książki naukowe)  oraz „historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy).

 

W imieniu organizaatorów zapraszamy do zapoznania się ze zgłoszonymi do plebiscytu pozycjami. Najlepsze książki wybiorą internauci w powszechnym głosowaniu oraz jurorzy: redaktorzy obydwu serwisów, publicyści historyczni, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek – tłumaczy Michał Świgoń z portalu Histmag.org. –  Konkurs i plebiscyt „Historia zebrana” przeprowadzany jest w dwóch półrocznych edycjach. Spośród zwycięzców w I i II półroczu wyłonione zostaną następnie publikacje, które otrzymują tytuł najlepszej książki historycznej roku.

 

A oto pełna lista publikacji biorących udział w plebiscycie:Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.(Bellona) „Moja odyseja”(Bellona) „Ostatnia walka”(Dolnośląskie) „Uczone siostry”(Fronda) „Poza horyzont. Polscy podróżnicy”(Fronda) „Dziewczyny od Andersa”(Iskry) „Szkło i brylanty”(Karta) „Neger, Neger...”(Karta) „Mężczyźni z różowym trójkątem”(Muzeum Płock) „Raz jeszcze Żydzi - Płock - Polska”(Naukowe PWN) „Bohaterowie z dołów śmierci”(Naukowe PWN) Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna(Naukowe PWN) „Największa zagadka Polskiego Państwa...”(Zwierciadło) „Mistrzowie kabaretu”.

 

Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

 

 1. (Dolnośląskie) „Młot i krzyż”
 2. (Dolnośląskie) „Gestapo. Mity i prawda o tajnej policji Hitlera”
 3. (Europejskie Centrum Solidarności) „Przesilenie”
 4. (Erica) „Moce wikingów”
 5. (Muzeum Hist. M. Krakowa) „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-194”
 6. (Muzeum w Rybniku) „Piękne, użyteczne, zbędne… Obiekty kolejowe w Polsce”
 7. (Poznańskie) „Historia Żydów”
 8. (Naukowe PWN) „Naukowcy spod czerwonej gwiazdy”
 9. (Rebis) „Furia ludzi północy”(Rebis) „SPQR”


Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

 

 1. (Agora) „1956”
 2. (Bellona) „PRL w stylu pop”
 3. (Czarne) „Mekka. Święte miasto”
 4. (Dolnośląskie) „Sekrety carów”
 5. (Erica) „Tajemnicze artefakty”
 6. (Fronda) „Tsunami historii”
 7. (Fronda) „Sarmacja”
 8. (Iskry) „Podróże po Mazowszu”
 9. (Iskry) „Za tamtą górą”
 10. (Iskry) „Londyn 1967”
 11. (Literackie) „Wołyń '43”
 12. (Muzeum Historii Polski) „Palus sarmatica”
 13. (Muzeum w Płocku) „Secesja z Petrochemią w tle”
 14. (Poznańskie) „Cień sułtana”
 15. (Naukowe PWN) „Londyn w czasach Sherlocka Holmesa”
 16. (Sonia Draga) „Zmora”

Pierwszy etap głosowania, w którym wybierane są tytuły nominowane do nagrody zakończy się 19 grudnia. Drugi etap, w którym ogłosimy nominacje i spośród nominowanych książek wybierzemy najlepsze tytuły, rozpocznie się 20 grudnia. Zakończenie zmagań nastąpi 10 stycznia.

 

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu. Wśród głosujących internautów rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody książkowe. W puli nagród, które trafią do uczestników plebiscytu, znaleźć będzie można publikacje zgłoszone do udziału w naszym plebiscycie. Do rozdania jest kilkadziesiąt egz. książek! – zachęca Sławomir Krempa z portalu Granice.pl.
„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to unikalna inicjatywa na polskim rynku wydawniczym organizowana od 2009 roku. Celem tej inicjatywy jest wybór najciekawszych i najbardziej dopracowanych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Od 2011 roku przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl.

 

Więcej informacji o przedsięwzięciu można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nominacje do Nagrody Gombrowicza
Spośród stu pięciu książek zgłoszonych w tym roku do Nagrody ...
Poeta uwolniony. Zmiany organizacyjne Festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020
Wraz ze zmianą warunków organizacji wydarzeń kulturalnych ...
Pytanie o obecność ojca
Ojciec w życiu dziecka jest zawsze ważny – niezależnie od ...
Poza prawdą /Premiera książki/
Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. ...