Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.12.2016 A A A
Wizualno-muzyczny performance w Centrum Kultury ZAMEK
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Perkusja, gitara basowa, elektroniczne sample, a do tego projekcje wizualizacji oraz fragmenty tekstów Stanisława Lema - tak będzie wyglądał koncert projektu drUMMat pt. goLEM we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek", na który organizatorzy zapraszają w czwartek 5 stycznia o godz. 19:00. Wizualno-muzyczny performance jest połączony z wystawą prac Daniela Mroza, wśród których znajduje się wiele ilustracji do książek Stanisława Lema. Koncertowa publiczność będzie mogła obejrzeć wystawę bez konieczności zakupu biletu wstępu.


Do 8 stycznia w Centrum Kultury "Zamek" trwa wystawa prac Daniela Mroza, na której możemy oglądać m.in. ilustracje, jakie artysta stworzył do książek Stanisława Lema. Wydarzeniem otwierającym ostatni weekend trwania wystawy będzie elektroniczno-perkusyjny, drum'n'basowo-literacki projekt muzyczny drUMMat "goLEM". Stanisław Lem jest najpopularniejszym polskim pisarzem na świecie. Twórczość autora Solaris intrygowała wielokrotnie: naukowców, reżyserów, artystów. Projekt drUMMat "goLEM" jest kolejnym dowodem na inspirujący charakter słów Lema. Przedsięwzięcie przyjęło drum'n'bassowy styl – jest formą dialogu sekcji rytmicznej wziętej w ramy elektroniki. Muzyka uzupełniona zostaje przez wizualizację z m.in. niemymi filmami pierwszego reżysera spod znaku s-f: George'a Meliesa. DrUMMat to tak naprawdę kompilacja muzyki elektronicznej, która przywodzi na myśl atmosferę światów Lema, krótkich fragmentów jego powieści i nici muzycznych rodem z klasyki filmów science-ficton.  Lem kreował hybrydy gatunkowe - takim tworem jest też goLEM. Ma zaintrygować, ale nie dawać odpowiedzi.

 

Projekt otrzymał stypendium artystyczne prezydenta Inowrocławia, skąd pochodzą muzycy. Autorem przedsięwzięcia jest perkusista – Łukasz Oliwkowski, doktoryzujący się na Wydziale Kultury Nowoczesnej (WFPiK) UAM w Poznaniu. Praca doktorska dotyczy właśnie prozy Stanisława Lema. Obok perkusisty na scenie gra też basista – Robert Dąbrowski. Muzyka przyjmuje awangardowy w części improwizowany charakter.  Projekt prezentowany był m.in. na festiwalu perkusyjnym Drumsfuzje, jak również w ramach inicjatyw takich jak Noc Bibliotek.

 

Łukasz Oliwkowski - muzyk - perkusista, polonista, na co dzień pracuje w III LO w Inowrocławiu, prowadzi DKF, w trakcie doktoratu z twórczości Stanisława Lema UAM w Poznaniu. Robert Dąbrowski - basista, od 20 lat współpracuje muzycznie z Łukaszem Oliwkowskim. Obecnie poza projektem drUMMat realizują również działania o odmiennym od drUMMata profilu muzycznym, są to: Polifonika, projekt poświęcony polskiej muzyce lat 50-70, głównie spod znaku jazzu. Drugi to zespół EGO wykonujący akustyczną muzykę trochę zbliżoną do Dave Matthews Band.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kazik śpiewa o wolności i sprawiedliwości!
Legendarny polski wokalista, Kazik Staszewski, przedstawia utwór ...
SINGER JAZZ FESTIVAL
W tym roku posłuchamy Włodka Pawlika, FrancescoBruno, Liudasa ...
Kazik Staszewski autorem piosenki do filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"
Legendarny artysta polskiej sceny muzycznej, Kazik Staszewski, ...
CIRYAM prezentuje "Noc" singiel i nowy klip zapowiada nadchodzący album
Grupa Ciryam zaprezentowała singiel zatytułowany "Noc". Utwór ...