Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.12.2016 A A A
Wizualno-muzyczny performance w Centrum Kultury ZAMEK
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Perkusja, gitara basowa, elektroniczne sample, a do tego projekcje wizualizacji oraz fragmenty tekstów Stanisława Lema - tak będzie wyglądał koncert projektu drUMMat pt. goLEM we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek", na który organizatorzy zapraszają w czwartek 5 stycznia o godz. 19:00. Wizualno-muzyczny performance jest połączony z wystawą prac Daniela Mroza, wśród których znajduje się wiele ilustracji do książek Stanisława Lema. Koncertowa publiczność będzie mogła obejrzeć wystawę bez konieczności zakupu biletu wstępu.


Do 8 stycznia w Centrum Kultury "Zamek" trwa wystawa prac Daniela Mroza, na której możemy oglądać m.in. ilustracje, jakie artysta stworzył do książek Stanisława Lema. Wydarzeniem otwierającym ostatni weekend trwania wystawy będzie elektroniczno-perkusyjny, drum'n'basowo-literacki projekt muzyczny drUMMat "goLEM". Stanisław Lem jest najpopularniejszym polskim pisarzem na świecie. Twórczość autora Solaris intrygowała wielokrotnie: naukowców, reżyserów, artystów. Projekt drUMMat "goLEM" jest kolejnym dowodem na inspirujący charakter słów Lema. Przedsięwzięcie przyjęło drum'n'bassowy styl – jest formą dialogu sekcji rytmicznej wziętej w ramy elektroniki. Muzyka uzupełniona zostaje przez wizualizację z m.in. niemymi filmami pierwszego reżysera spod znaku s-f: George'a Meliesa. DrUMMat to tak naprawdę kompilacja muzyki elektronicznej, która przywodzi na myśl atmosferę światów Lema, krótkich fragmentów jego powieści i nici muzycznych rodem z klasyki filmów science-ficton.  Lem kreował hybrydy gatunkowe - takim tworem jest też goLEM. Ma zaintrygować, ale nie dawać odpowiedzi.

 

Projekt otrzymał stypendium artystyczne prezydenta Inowrocławia, skąd pochodzą muzycy. Autorem przedsięwzięcia jest perkusista – Łukasz Oliwkowski, doktoryzujący się na Wydziale Kultury Nowoczesnej (WFPiK) UAM w Poznaniu. Praca doktorska dotyczy właśnie prozy Stanisława Lema. Obok perkusisty na scenie gra też basista – Robert Dąbrowski. Muzyka przyjmuje awangardowy w części improwizowany charakter.  Projekt prezentowany był m.in. na festiwalu perkusyjnym Drumsfuzje, jak również w ramach inicjatyw takich jak Noc Bibliotek.

 

Łukasz Oliwkowski - muzyk - perkusista, polonista, na co dzień pracuje w III LO w Inowrocławiu, prowadzi DKF, w trakcie doktoratu z twórczości Stanisława Lema UAM w Poznaniu. Robert Dąbrowski - basista, od 20 lat współpracuje muzycznie z Łukaszem Oliwkowskim. Obecnie poza projektem drUMMat realizują również działania o odmiennym od drUMMata profilu muzycznym, są to: Polifonika, projekt poświęcony polskiej muzyce lat 50-70, głównie spod znaku jazzu. Drugi to zespół EGO wykonujący akustyczną muzykę trochę zbliżoną do Dave Matthews Band.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Steve Coleman and Five Elements na 12. Lublin Jazz Festiwalu!
Steve Coleman, wybitny saksofonista, kompozytor, wizjoner współczesnej ...
Prawdziwa muzyka wypływa prosto z duszy
Co łączy pianistkę Beatę Szałwińską i gwiazdę scen operowych ...
Brytyjski Callum Spencer rozpoczyna trasę po Polsce!
Urodzony i wychowany w North Yorkshire, w Wielkiej Brytanii, ...
Lord Bishop Rocks w Hard Rock Pubie Pamela
Dzisiaj w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela wystąpi amerykańska ...