Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.01.2017 A A A
Teatr Fredry ponownie zaprasza do „Piaskownicy”
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Zrealizowaną przez gnieźnieński Teatr w ramach czwartej Rezydencji Artystycznej premierę „Piaskownicy"  po raz pierwszy na gnieźnieńskiej scenie zobaczyć będzie można w Nowym Roku. Spektakl wzbudził niesamowite zainteresowanie po premierowym pokazie, szybko zyskując uznanie wśród widzów i pochlebne opinie recenzentów. Gnieźnieńska scena zaprasza na najbliższe spektakle już 12 i 13 stycznia.


W grudniu do Gniezna zawitali inscenizatorzy z Sankt-Petersburga, którzy pracowali nad tekstem jednego z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy polskich. „Piaskownica" opowiada o tym, jak trudno jest  porozumieć się z drugim człowiekiem, nawet wówczas, gdy jest on najbliższą nam osobą. Rezydencjom Artystycznym 2016/2017 przyświecała refleksja o rozmijających się oczekiwaniach dwojga ludzi, wpajanych od dzieciństwa wzorcach uczuciowych, dojrzewaniu do relacji i odpowiedzialności za nią, inicjacji w dorosłość, a także o miłości w kontekście przemijania.

 

Dla Michała Walczaka – każda kolejna inscenizacja „Piaskownicy" to bezcenny tunel czasoprzestrzenny do początków dramatopisarstwa i wspólnego z Protazkiem odkrywania teatru. Prywatnej piaskownicowej sceny wyobrażeń i lęków w którą wkracza Ona i burzy porządek w batmańskim mieście fantazji stanowiąc dla niego realne zagrożenie – mówi autor tekstu.

 

Jewgienia Boginska, zaproszona w ubiegłym roku przez Teatr Fredry w Gnieźnie do artystycznej współpracy, absolwentka petersburskiego Rosyjskiego Instytutu Sztuk Scenicznych, uczennica światowej sławy inscenizatora Wieniamina Filsztyńskiego przygotowała spektakl wspólnie ze scenografem Ilszatem Wildanowem. Autorem muzyki jest Sasza Raskin mieszkający na co dzień w Boulder w Stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych – uznany multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, współpracujący z muzykami na całym świecie. Reżyseria świateł jest dziełem Łukasza Błażejewskiego – po raz drugi pojawiającego się w Teatrze Fredry w Gnieźnie – w roku 2014 stworzył oprawę scenograficzną spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?".

 

W spektaklu zobaczyć można Martynę Rozwadowską, Macieja Hązłę oraz debiutujących na gnieźnieńskiej scenie studentów IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Kamilę Banasiak i Jana Niemczyka.

 

Bo o czym przekonuje Walczak – wiele piaskownic zaliczyli później, w życiu, które miało być doroślejsze i bardziej poważne, a jednak piasek wciąż wdziera się w kostiumy dojrzałości i z piasku wciąż się otrzepujemy, ale też wracamy do piaskownicy, żeby nie dać naszemu dziecku zasnąć. Dlatego zajrzyjmy do gnieźnieńskiej „Piaskownicy". Na spektakle Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza 12 i 13 stycznia o g. 19.00. Bilety nabywać można w kasie Teatru i online za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...