Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.01.2017 A A A
Festiwal TEATROTEKA FEST
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Panorama młodej polskiej dramaturgii, 25 ekranizacji najciekawszych tekstów dramatycznych ostatnich lat. Wśród twórców najzdolniejsi reżyserzy młodego pokolenia. Na ekranie wybitni aktorzy. Za kamerą najlepsi polscy operatorzy. Zapraszamy na TEATROTEKĘ FEST – festiwal odsłaniający „nowe kadry teatru”, który od 8 do 12 lutego odbędzie się w Collegium Nobilium w Warszawie. Na wszystkie projekcje oraz wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.


TEATROTEKA to cykl ekranizacji młodej polskiej dramaturgii teatralnej, spektakli wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

TEATROTEKA to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, zarówno w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Prace tworzone przez młodych, często debiutujących  twórców, przy użyciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwoliły na realizację ciekawych, nowatorskich utworów.

 

W latach 2013-2016 w ramach cyklu powstało 25 oryginalnych spektakli. Festiwal TEATROTEKA FEST, który od 8 do 12 lutego odbędzie się w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium, będzie pierwszą próbą zebrania ich wszystkich w jednym miejscu i czasie. Wśród ekranizacji znajdą się spektakle już nagrodzone na innych festiwalach, przedstawienia przyjmowane z dużym uznaniem podczas publicznych prezentacji (m.in. w Instytucie Teatralnym, w którym od trzech lat, raz w miesiącu, odbywają się pokazy) oraz spektakle nowe, dla których festiwal będzie pierwszą okazją do spotkania z widzami.

 

Przez pięć dni TEATROTEKI FEST publiczność będzie miała okazję poznawać prace najzdolniejszych młodych dramatopisarzy, reżyserów, operatorów, scenografów oraz cieszących się wielkim uznaniem i popularnością aktorów w – nierzadko – bardzo mocnych, wyrazistych kreacjach.

 

Konkursowe pokazy zostały podzielone na pięć bloków tematycznych: „Prawda – nieprawda” (08.02, środa), „Rozbijanie mitów” (9.02, czwartek), „Postdramat – kryzys czy szansa?” (10.02, piątek), „Historia z przyszłością” (11.02, sobota), „Nie ma jak w domu!” (12.02, niedziela). Festiwal zwieńczy uroczyste wręczenie nagród autorom, realizatorom i wykonawcom zwycięskich utworów.

 

Siedmioosobowe jury składające się z wybitnych przedstawicieli środowisk twórczych – praktyków i teoretyków, ludzi teatru i filmu – przyzna Grand Prix Festiwalu oraz wskaże zwycięzców w 10 kategoriach (tekst dramatyczny, reżyseria, zdjęcia, scenografia, muzyka oryginalna lub opracowanie muzyczne, montaż, pierwszoplanowa rola kobieca, pierwszoplanowa rola męska, drugoplanowa rola kobieca, drugoplanowa rola męska). Tak duża liczba i zróżnicowanie nagród indywidualnych to próba jak najszerszego docenienia twórców z różnych dziedzin – których praca składa się wprawdzie zawsze na całościowy efekt dzieła, ale na swój sposób także autonomicznych, odrębnych. W gronie oceniających znaleźli się: Agnieszka Glińska (reżyserka teatralna i telewizyjna, aktorka), Robert Gliński (reżyser, scenarzysta), Marcin Hycnar (aktor, reżyser teatralny), Grzegorz Kędzierski (operator filmowy), Wojciech Majcherek (krytyk teatralny), Włodek Pawlik (kompozytor, pianista) i Janusz Sosnowski (scenograf filmowy).

 

Najlepszy spektakl wskażą także dziennikarze i krytycy zajmujący się zawodowo tematyką kulturalną oraz festiwalowa publiczność, która głosować będzie przez specjalną zakładkę na stronie Festiwalu. Wśród głosujących rozlosujemy nagrody. Całość dopełnią spotkania z artystami, rozmowy o młodym polskim dramacie, zmieniającym się języku twórców, ich artystycznych strategiach i inspiracjach innymi gatunkami sztuki.

 

Szczegółowy program, opisy spektakli oraz festiwalowe aktualności znajdują się na stronie www.teatroteka.com.pl, którą oddajemy w Państwa ręce.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...