Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.01.2017 A A A
Zemler i Zimpel w NInA – cykl koncertów na stulecie awangardy w Polsce
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na spotkania ze współczesną polską awangardą muzyczną, które zaprezentują jej bogactwo i różnorodność. W programie znajdą się występy minimalistów, improwizatorów i konceptualistów. 27 stycznia cykl koncertów „Awangarda na ucho” otworzy premiera solowej płyty Huberta Zemlera, jednego z najbardziej wszechstronnych polskich perkusistów. Wstęp wolny.


Awangarda na ucho

W związku z obchodami stulecia awangardy w Polsce, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na cykl comiesięcznych koncertów, które przybliżą nurty i tendencje we współczesnej polskiej awangardzie w muzyce. W programie poszczególnych wieczorów pojawi się m.in. konceptualizm, free jazz i elektroakustyka, twórcy perspektywiczni oraz nestorzy polskiej sceny awangardowej.

 

Nie zabraknie preparacji, dronów i partytur graficznych. Przyjrzymy się stykowi awangardy z jazzem  i muzyką elektroniczną. Wybierzemy się także do Azji, pamiętając, jak ważne źródło inspiracji stanowiła dla XX-wiecznych kompozytorów kultura orientalna (od Karola Szymanowskiego po Steve’a Reicha i Terry’ego Rileya) – zapraszają organizatorzy. - Mamy nadzieję, że ów cykl pokaże odwagę, spontaniczność i żywotność polskiej awangardy muzycznej. Nie możemy obiecać, że będzie to doświadczenie miłe, łatwe i przyjemne. Z pewnością jednak nudno nie będzie.

 

Premiera solowej płyty Huberta Zemlera „Pupation of Dissonance"

„Awangardę na ucho” otworzy premiera solowej płyty Huberta Zemlera, klasycznie wykształconego instrumentalisty znanego z zespołów LAM, Shy Albatross czy Slalom oraz jednego z najbardziej wszechstronnych polskich perkusistów. 
Zemler jest także autorem entuzjastycznie przyjętych płyt solowych: „Moped”, „Gostak & Doshes” oraz „Pupation of Dissonance”. Na tej ostatniej – której oficjalna premiera odbędzie się w NInA – artysta składa hołd historii muzyki perkusyjnej. Od roli dodatków barwowych w muzyce symfonicznej, poprzez odkrywanie piękna dźwięków „niemuzycznych” aż po mariaż urządzeń akustycznych z elektronicznymi. Podczas koncertu publiczność usłyszy również zaskakującą autorską aranżację jednego z utworów Steve’a Reicha.

 

Koncert odbędzie się w piątek, 27 stycznia o godz. 20.30 w siedzibie NInA. Wstęp wolny.

 

Premiera drugiej płyty zespołu Saagara

Na drugiej płycie polsko-indyjskiego kwintetu Saagara, klarnecista i kompozytor, a przy tym tegoroczny laureat Paszportów Polityki w kategorii „muzyka popularna” - Wacław Zimpel poszukuje punktów wspólnych pomiędzy współczesną muzyką elektroniczną, a tradycyjnym systemem rag. W jego muzyce nie brakuje odniesień do muzyki ludowej z różnych stron świata rodem z Pakistanu, Japonii, Tybetu, Rosji, Izraela czy Maroka.

 

Od kilku lat w centrum zainteresowań kompozytora znajduje się muzyka karnatycka wywodząca się z okolic Bengaluru, czyli południowych Indii. Owocem tej fascynacji jest właśnie zespół Saagara, który Zimpel współtworzy z wybitnymi indyjskimi instrumentalistami. W 2015 roku ukazał się debiutancki album kwintetu zatytułowany po prostu „Saagara”. Koncertowa premiera drugiego albumu odbędzie się w NInA 27 lutego o godz. 20.00. Tym razem klasycznej muzyce karnatyckiej towarzyszą brzmienia elektroniczne zaprogramowane przez Zimpla. Artysta, który przyznaje, że jego pierwsze wyobrażenia o muzyce indyjskiej były zapośredniczone przez amerykańskich minimalistów pokroju Terry’ego Rileya, sam rusza ich tropem, szukając pomostów pomiędzy europejską muzyką współczesną, a klasycznym systemem rag.

 

Za symboliczny początek polskiej awangardy, której stulecie przypada w tym roku, przyjmuje się otwarcie I Wystawy Ekspresjonistów Polskich w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych 4 listopada 1917 roku.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...