Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 26.01.2017 A A A
Aukcja Grafiki i Plaktu
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

26 stycznia odbędą się pierwsze w tym sezonie Aukcja Sztuki i Aukcja Plakatu, na których pojawią się grafiki warsztatowe Pabla Picassa, Amadeo Modiglianiego oraz Marca Chagalla. W trakcie Aukcji Plakatu pojawią się prace czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu – Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy czy Waldemara Świerzego. Prace do czasu aukcji będzie można obejrzeć podczas wystawy w DESA Unicum, na którą wstęp jest wolny.


Niewątpliwym fenomenem na Aukcji Grafiki będzie licytacja cyklu prac autorstwa bohemy z Montparnasse z przełomu wieków. Wśród nich znajdzie się litografia Amadeo Modiglianiego, włoskiego malarza znanego z nienaturalnie wydłużonych sylwetek ludzkich. Praca przedstawia bliskiego przyjaciela autora, polskiego malarza Mojżesza Kislinga. Na aukcji nie zabraknie także litografii Marca Chagalla. Surrealistyczny „Nokturn w Wenecji” stylem nawiązuje do największych dzieł malarza takich jak „Nad Miastem” czy „Ja i wieś”. Pod młotek pójdzie także szkicowa grafika Pabla Picassa „Portret rodzinny” – praca mistrza kubizmu pochodząca z późnego okresu twórczości. Obok zagranicznych nazwisk pojawią się czołowi przedstawiciele polskiej grafiki artystycznej. Podczas licytacji będzie można kupić serię grafik czołowych przedstawicieli grupy „Rytm” – Zofii Stryjeńskiej,  Władysława Skoczylasa i Eugeniusza Zaka. Artyści starali się łączyć nowoczesność z tradycją, a także nawiązywać bezpośrednio do sztuki ludowej, czego przykładem jest barwny cykl Stryjeńskiej przedstawiający polskie stroje regionalne. Na aukcji nie zabraknie pracy Bruna Schulza, który nie tyko zajmował się literaturą, ale także  malarstwem, grafiką i rysunkiem. Pod młotek pójdzie exlibris, znak własnościowy, który artysta wykonał dla Stanisława Weingartena.

 

W drugiej połowie wieczoru odbędzie się Aukcja Plakatu, na której nie zabraknie prac mistrzów, których dziś określamy mianem przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. To unikatowe zjawisko artystyczne powstałe na przełomie lat 50-tych i 60-tych podniosło sztukę ulicznych plakatów do nowej niezwykle wysokiej rangi w światowej sztuce. Twórców tamtego okresu doceniał sam Martin Scorsese. Jego zdaniem polskim plakacistom udało się w swoich pracach w oryginalny sposób zawrzeć syntezę całego filmu. Przykładem takiego dzieła jest plakat Henryka Tomaszewskiego „Przygody Pata i Patachona” promujący kultowych komików kina niemego. Pod młotek pójdzie także praca Waldemara Świerzego – plakat z limitowanej edycji do kultowego filmu „Psy 2”. Wykonana w technice sitodruku praca została opatrzona podpisem autora. Wartym uwagi będzie również nieustannie poszukiwany przez kolekcjonerów „Wozzek” Jana Lenicy, który mimo iż doczekał się wielu dodruków nadal wywołuje wielkie emocje na rynku aukcyjnym.

 

Na aukcji dostępne będą także plakaty poświęcone wybitnym postaciom światowej historii muzyki np. ciesząca się dużą popularnością praca przedstawiająca Jimiego Hendrixa  autorstwa Waldemara Świerzego. Artysta w charakterystyczny dla siebie sposób, za pomocą  kolorów i  rozedrganej kreski potrafił zobrazować muzykę. Na aukcji dostępne będą także podobizny Czesława Niemena, Elvisa Presley'a, Charliego Parkera i Johna Lennona.

 

Aukcja Grafiki: 26 stycznia, godz. 19:00; Aukcja Plakatu: 26 stycznia 20:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 11 – 26 stycznia 2017  ,  godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...