Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.02.2017 A A A
'Mania' z Polą Negri i muzyką na żywo zespołu Czerwie
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Centrum Kultury "Zamek" ponownie zaprasza na seans w starym kinie z muzyką na żywo. Tym razem będziemy mogli zobaczyć na dużym ekranie jedyną Polkę, która zyskała status niekwestionowanej gwiazdy Hollywood i jednocześnie stała się symbolem seksu swojej epoki - Polę Negri. Projekcję filmu pt. "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" dopełni muzyka grana na żywo przez zespół Czerwie, doskonale znany ze ścieżek dźwiękowych do takich arcydzieł kina niemego jak: "Nosferatu", "Mumia", czy "Metropolis". Na projekcję organizatorzy zapraszają w sobotę 4 marca o godz. 19:00.


W 2017 roku obchodzimy dwie rocznice związane z Polą Negri: mija właśnie 120 lat od jej narodzin oraz 30 od śmierci jedynej jak dotąd polskiej aktorki, która podbiła Hollywood. Urodziła się jako Apolonia Chałupiec w Lipnie na ziemi dobrzyńskiej w 1897 roku. Karierę aktorską rozpoczęła w Polsce, następnie kontynuowała ją w Berlinie, a od 1923 roku w Hollywood. Była największą gwiazdą kina niemego i symbolem seksu tamtych czasów, do czego przyczyniły się fenomenalne role, a także głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino. Pola Negri pozostaje legendą kina. I - jak dotąd - jedyną polską aktorką , która osiągnęła status gwiazdy filmowej o światowym zasięgu. Reżyser Ernst Lubitsch mówił o niej, że była pierwszą aktorką europejską rozumiejącą istotę kina, a na pewno jedną z pierwszych osobistości Hollywood, która potrafiła skupiać na sobie uwagę widowni także poza salą kinową.

 

Film, który obejrzą widzowie podczas zamkowego seansu to "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z 1918 roku oczywiście z Polą Negri w tytułowej roli. Pochodzi z berlińskiego okresu kariery Negri, nakręcony w Niemczech, wyreżyserowany przez Eugen Illés'a. Opowiada o młodej pracownicy fabryki papierosów Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana jako modelka do reklamowania nowej marki papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie. Uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Zaprasza on Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Bohaterka opiera się jego staraniom, gdyż kocha van den Hofa.

 

Ścieżkę dźwiękową do filmu skomponowali muzycy z zespołu Czerwie - niezależnej polskiej formacji prezentującej alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych. W ciągu ostatnich lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego. O ich kunszcie muzycznym widzowie mogli się przekonać podczas wcześniejszych występów w Centrum Kultury "Zamek", gdzie zagrali muzykę do filmów: "Nosferatu", "Mumia", czy "Metropolis".

 

"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" reż Eugen Illés, wyst. Pola Negri, muzyka na żywo - Czerwie

4 marca (sobota)  godz. 19:00

Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław

Bilety: 18 zł ulgowe, 20 zł normalne

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kolejna muzyczna perła Złotej Serii Nagrań Beaty Szałwińskiej!
Na przekór niewrażliwości naszych czasów, obojętności na ...
Festiwal Eufonie po raz piąty przybliży muzykę krajów Europy Środkowo-Wschodniej
750 artystów z 12 krajów, utwory 44 kompozytorów z 15 państw, ...
Rawa Blues Festival: Rodzinny festiwal zagości w katowickim Spodku już po raz 41
7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja ...
4. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie
Początek sierpnia to czas, w którym po raz kolejny przypomnimy ...