Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.03.2017 A A A
Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 2017
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

W imieniu Białostockiego Ośrodka Kultury i istniejącego przy nim DKF „GAG” zapraszają na 17. już odsłonę festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? czyli oryginalne filmy, koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania, których nigdzie indziej w Białymstoku nie zobaczy się, nie usłyszy i nie doświadczy! Jak zwykle będzie energetycznie, twórczo, ale także refleksyjnie. Warto zarezerwować sobie na to wydarzenie dwa weekendy: 17-19 marca i 24-26 marca!


Po pierwsze – FILMY


KNIVES OUT reż. Przemysław Wojcieszek – pierwszy i wciąż jedyny polski film, próbujący zdiagnozować rozkład demokracji oraz towarzyszący mu wzrost ksenofobii i nacjonalizmu w Polsce.

 

LO I STAŁO SIĘ. ZADUMA NAD ŚWIATEM W SIECI reż. Werner Herzog – film, w którym legendarny dokumentalista bierze na warsztat internet oraz zadaje pytanie, czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?

 

DEFEKT SERCA reż. Bogdan Kozula – pełnometrażowy fabularny podlaski debiut! Akcja gorzkiej komedii rozgrywa się w ciągu jednej doby w Białymstoku. Fabułę filmu stanowią perypetie bezrobotnego poety Krzysztofa, starającego się spłacić dług i zdobyć dziewczynę.

 

BIEGANIE TO WOLNOŚĆ reż. Pierre Morath – film dokumentuje, jak w ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się ta społeczna aktywność. Jeszcze 50 lat temu bieganie postrzegane było w kategoriach ekscentryzmu, jako praktyka wyłącznie dla mężczyzn sportowców, uprawiających biegi na odizolowanych stadionach. Kobiety nie miały do tego prawa, czego pilnowała specjalna federacja. Dziś biegają niemal wszyscy: kobiety i mężczyźni, sportowcy i amatorzy; ulicami miast, na stadionach, w parkach, lesie czy wzdłuż specjalnych szlaków.

 

BIEDA SP. Z O.O. reż. Michael Matheson Miller – film odkrywa niewygodną stronę dobroczynności. Pokazuje, jak bezmyślna i przypadkowa pomoc może okazać się szkodliwa dla całego ekosystemu. I że miłość bliźniego powinna zakładać dzielenie się nie rybą, ale wędką.

 

ROBAKI reż. Andreas Johnsen – czy spożywanie przez nas robaków ocali planetę? To gorący temat. ONZ rekomenduje jadalne robaki jako narzędzie walki z głodem, a mistrzowie kuchni i miłośnicy gwiazdek Michelena rozpływają się w superlatywach na temat ich smaku. Do tego grona dołączają ekolodzy i specjaliści od odżywania chwaląc wartości odżywcze robaków.

BONFIRES & STARS reż. Sasha Voronov – Moa Pillar, młody przedstawiciel rosyjskiej sceny elektronicznej, udaje się na Kaukaz w poszukiwaniu inspiracji oraz by nawiązać współpracę z tradycyjnymi czerkieskimi muzykami. Jego przewodnik, Bułat, nieustannie podważa wartość tego doświadczenia i możliwość jakiegokolwiek dialogu pomiędzy tradycją i nowoczesną kulturą.

 

Po drugie – WYSTAWY

Wystawa Moniki Szydłowskiej „Czy tęsknisz za swoim krajem?”
Temat emigracji dotyczy każdego Polaka: jeśli nie bezpośrednio, to ze strony rodziny lub znajomych. Emigrantem może być każdy: od mechanika do skrzypka, a rozmowy z bliskimi na Skypie, zakupy w polskich sklepach czy oczekiwanie na pierwszą wypłatę w funtach bądź euro stały się doświadczeniem pokoleniowym. Ten uniwersalny temat podejmuje blog Na emigracji, prowadzony od 2013 roku i obserwowany przez ponad 10 000 fanów. Za pomocą przywodzących na myśl komiks ilustracji opowiada on perypetie emigrantki, która zdecydowała się wyjechać na Wyspy. W opowiadanej na blogu historii silnie widoczne są wątki autobiograficzne, przez co często zbliża się on do dokumentu. To po trosze reportaż, po trosze pamiętnik, a przede wszystkim artystyczny zapis przeżyć, w którym mogą się przejrzeć jak w lustrze miliony polskich emigrantów i ich bliscy.

 

Wystawa grafik i gifów meksykańskiego artysty wizualnego Estebana Azueli, który odpowiada za projekt plakatu i oprawy wizualnej tegorocznej edycji festiwalu. Esteban to założyciel audiowizualnego kolektywu Viumasters †. Jego prace (grafiki, filmy, gify) były prezentowane w wielu różnych przestrzeniach na całym świecie.

 

Po trzecie – MUZYKA

INNERCITY ENSEMBLE – kolektyw/supergrupa, którą tworzy siedem muzycznych osobowości, znanych z takich grup jak m.in. Sing Sing Penelope, Something Like Elvis, Stara Rzeka, Contemporary Noise Sextet, Ed Wood, HATI, Blimp, Hokei, Dwutysięczny. Idea zespołu wzięła się z chęci skumulowania mas dobrej energii i jeszcze lepszej muzyki, jaka w ostatnich latach wykwitła w Bydgoszczy, Toruniu i Poznaniu wśród wyżej wymienionych składów. Po raz pierwszy w Białymstoku.

 

PIERNIKOWSKI I GOŁĘBIEWSKI – duet jest zupełnie świeżym projektem tworzącym sformułowaną na dużym wolumenie miksturę narracyjnej, horyzontalnej elektroniki i „bolesnej”, ascetycznej perkusji, muzykę agresywną i emocjonalną. Duet tworzą Adam Gołębiewski (perkusista, improwizator, muzykolog) oraz Robert Piernikowski (producent, wokalista SYNY, Napszykłat, autor tekstów, kompozytor muzyki teatralnej).

 

SOWY POLSKI – psychodeliczne słuchowisko muzyczne – nocna podróż w fascynujący świat sów zamieszkujących nasz kraj.

 

KOPYTA ZŁA – literacko-muzyczny projekt Joanny Szumacher i Pawła Cieślaka z pogranicza musicalu i słuchowiska, utrzymany w formie pastiszu – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej.

 

Po czwarte – WARSZTATY

WARSZTATY DIDŻEJSKIE DLA DZIECI – Interesujesz się graniem i miksowaniem muzyki? Chcesz poznać tajniki wiedzy DJ oraz spróbować swoich sił za konsoletą didżejską? To warsztaty dla Ciebie! – prowadzenie DJ FEJM.

 

BAJKOWANIE – rodzinne warsztaty tworzenia muzyki na żywo do bajek kliszowych – prowadzenie córka i tata, Kalina i Patryk Zakroccy (SzaZa, Lost Education).

 

Po piąte – SPOTKANIA, DYSKUSJE I DEBATY

OUTINGS PROJECT, czyli ze ścian muzeów na ściany ulic. Julien De Casabianca – francuski artysta sztuk wizualnych i filmowiec na murach największych miast świata rozkleja prace znanych malarzy, które na co dzień można spotkać tylko w muzeach. Jego Outings Project można było zobaczyć już w takich miastach, jak: Londyn, Paryż, Nowy Jork, Hamburg i Barcelona, a ponieważ w swej formule jest stosunkowo prosty do zrealizowania, artysta uczynił zeń światowy projekt partycypacyjny, do którego może przyłączyć się każdy.

 

Spotkanie z Przemysławem Wojcieszkiem, reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą i producentem znanym z bezkompromisowego obnażania często niewygodnych czy przemilczanych detali współczesnego świata.

 

Spotkanie z Bogdanem Kozulą oraz twórcami filmu DEFEKT SERCA – pierwszego od dłuższego czasu niezależnego pełnometrażowego filmu fabularnego zrealizowanego na Podlasiu.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...