Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.03.2017 A A A
Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 2017
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

W imieniu Białostockiego Ośrodka Kultury i istniejącego przy nim DKF „GAG” zapraszają na 17. już odsłonę festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? czyli oryginalne filmy, koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania, których nigdzie indziej w Białymstoku nie zobaczy się, nie usłyszy i nie doświadczy! Jak zwykle będzie energetycznie, twórczo, ale także refleksyjnie. Warto zarezerwować sobie na to wydarzenie dwa weekendy: 17-19 marca i 24-26 marca!


Po pierwsze – FILMY


KNIVES OUT reż. Przemysław Wojcieszek – pierwszy i wciąż jedyny polski film, próbujący zdiagnozować rozkład demokracji oraz towarzyszący mu wzrost ksenofobii i nacjonalizmu w Polsce.

 

LO I STAŁO SIĘ. ZADUMA NAD ŚWIATEM W SIECI reż. Werner Herzog – film, w którym legendarny dokumentalista bierze na warsztat internet oraz zadaje pytanie, czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?

 

DEFEKT SERCA reż. Bogdan Kozula – pełnometrażowy fabularny podlaski debiut! Akcja gorzkiej komedii rozgrywa się w ciągu jednej doby w Białymstoku. Fabułę filmu stanowią perypetie bezrobotnego poety Krzysztofa, starającego się spłacić dług i zdobyć dziewczynę.

 

BIEGANIE TO WOLNOŚĆ reż. Pierre Morath – film dokumentuje, jak w ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się ta społeczna aktywność. Jeszcze 50 lat temu bieganie postrzegane było w kategoriach ekscentryzmu, jako praktyka wyłącznie dla mężczyzn sportowców, uprawiających biegi na odizolowanych stadionach. Kobiety nie miały do tego prawa, czego pilnowała specjalna federacja. Dziś biegają niemal wszyscy: kobiety i mężczyźni, sportowcy i amatorzy; ulicami miast, na stadionach, w parkach, lesie czy wzdłuż specjalnych szlaków.

 

BIEDA SP. Z O.O. reż. Michael Matheson Miller – film odkrywa niewygodną stronę dobroczynności. Pokazuje, jak bezmyślna i przypadkowa pomoc może okazać się szkodliwa dla całego ekosystemu. I że miłość bliźniego powinna zakładać dzielenie się nie rybą, ale wędką.

 

ROBAKI reż. Andreas Johnsen – czy spożywanie przez nas robaków ocali planetę? To gorący temat. ONZ rekomenduje jadalne robaki jako narzędzie walki z głodem, a mistrzowie kuchni i miłośnicy gwiazdek Michelena rozpływają się w superlatywach na temat ich smaku. Do tego grona dołączają ekolodzy i specjaliści od odżywania chwaląc wartości odżywcze robaków.

BONFIRES & STARS reż. Sasha Voronov – Moa Pillar, młody przedstawiciel rosyjskiej sceny elektronicznej, udaje się na Kaukaz w poszukiwaniu inspiracji oraz by nawiązać współpracę z tradycyjnymi czerkieskimi muzykami. Jego przewodnik, Bułat, nieustannie podważa wartość tego doświadczenia i możliwość jakiegokolwiek dialogu pomiędzy tradycją i nowoczesną kulturą.

 

Po drugie – WYSTAWY

Wystawa Moniki Szydłowskiej „Czy tęsknisz za swoim krajem?”
Temat emigracji dotyczy każdego Polaka: jeśli nie bezpośrednio, to ze strony rodziny lub znajomych. Emigrantem może być każdy: od mechanika do skrzypka, a rozmowy z bliskimi na Skypie, zakupy w polskich sklepach czy oczekiwanie na pierwszą wypłatę w funtach bądź euro stały się doświadczeniem pokoleniowym. Ten uniwersalny temat podejmuje blog Na emigracji, prowadzony od 2013 roku i obserwowany przez ponad 10 000 fanów. Za pomocą przywodzących na myśl komiks ilustracji opowiada on perypetie emigrantki, która zdecydowała się wyjechać na Wyspy. W opowiadanej na blogu historii silnie widoczne są wątki autobiograficzne, przez co często zbliża się on do dokumentu. To po trosze reportaż, po trosze pamiętnik, a przede wszystkim artystyczny zapis przeżyć, w którym mogą się przejrzeć jak w lustrze miliony polskich emigrantów i ich bliscy.

 

Wystawa grafik i gifów meksykańskiego artysty wizualnego Estebana Azueli, który odpowiada za projekt plakatu i oprawy wizualnej tegorocznej edycji festiwalu. Esteban to założyciel audiowizualnego kolektywu Viumasters †. Jego prace (grafiki, filmy, gify) były prezentowane w wielu różnych przestrzeniach na całym świecie.

 

Po trzecie – MUZYKA

INNERCITY ENSEMBLE – kolektyw/supergrupa, którą tworzy siedem muzycznych osobowości, znanych z takich grup jak m.in. Sing Sing Penelope, Something Like Elvis, Stara Rzeka, Contemporary Noise Sextet, Ed Wood, HATI, Blimp, Hokei, Dwutysięczny. Idea zespołu wzięła się z chęci skumulowania mas dobrej energii i jeszcze lepszej muzyki, jaka w ostatnich latach wykwitła w Bydgoszczy, Toruniu i Poznaniu wśród wyżej wymienionych składów. Po raz pierwszy w Białymstoku.

 

PIERNIKOWSKI I GOŁĘBIEWSKI – duet jest zupełnie świeżym projektem tworzącym sformułowaną na dużym wolumenie miksturę narracyjnej, horyzontalnej elektroniki i „bolesnej”, ascetycznej perkusji, muzykę agresywną i emocjonalną. Duet tworzą Adam Gołębiewski (perkusista, improwizator, muzykolog) oraz Robert Piernikowski (producent, wokalista SYNY, Napszykłat, autor tekstów, kompozytor muzyki teatralnej).

 

SOWY POLSKI – psychodeliczne słuchowisko muzyczne – nocna podróż w fascynujący świat sów zamieszkujących nasz kraj.

 

KOPYTA ZŁA – literacko-muzyczny projekt Joanny Szumacher i Pawła Cieślaka z pogranicza musicalu i słuchowiska, utrzymany w formie pastiszu – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej.

 

Po czwarte – WARSZTATY

WARSZTATY DIDŻEJSKIE DLA DZIECI – Interesujesz się graniem i miksowaniem muzyki? Chcesz poznać tajniki wiedzy DJ oraz spróbować swoich sił za konsoletą didżejską? To warsztaty dla Ciebie! – prowadzenie DJ FEJM.

 

BAJKOWANIE – rodzinne warsztaty tworzenia muzyki na żywo do bajek kliszowych – prowadzenie córka i tata, Kalina i Patryk Zakroccy (SzaZa, Lost Education).

 

Po piąte – SPOTKANIA, DYSKUSJE I DEBATY

OUTINGS PROJECT, czyli ze ścian muzeów na ściany ulic. Julien De Casabianca – francuski artysta sztuk wizualnych i filmowiec na murach największych miast świata rozkleja prace znanych malarzy, które na co dzień można spotkać tylko w muzeach. Jego Outings Project można było zobaczyć już w takich miastach, jak: Londyn, Paryż, Nowy Jork, Hamburg i Barcelona, a ponieważ w swej formule jest stosunkowo prosty do zrealizowania, artysta uczynił zeń światowy projekt partycypacyjny, do którego może przyłączyć się każdy.

 

Spotkanie z Przemysławem Wojcieszkiem, reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą i producentem znanym z bezkompromisowego obnażania często niewygodnych czy przemilczanych detali współczesnego świata.

 

Spotkanie z Bogdanem Kozulą oraz twórcami filmu DEFEKT SERCA – pierwszego od dłuższego czasu niezależnego pełnometrażowego filmu fabularnego zrealizowanego na Podlasiu.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Bogata kolekcja muzyki Krzysztofa Pendereckiego dostępna bezpłatnie online
Wyjątkowa, muzyczna kolekcja poświęcona artystycznemu dorobkowi ...
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...