Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.05.2017 A A A
Taniec z czasem. Festiwal Ciało/Umysł ujawnia kalendarz
INFORMACJA PRASOWA
Cialo Umysl. Gala Jerome Bel. fot.Josefina Tommasi

Już 13 maja zajrzymy za kulisy polsko-węgierskiego Time and Dance, w lipcu zobaczymy premierowe przedstawienie legendarnego Jérôme'a Bela, jesienią czekają nas weekendy wypełnione spektaklami. W tym roku Ciało/Umysł, jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce, w zupełnie nowej formule. Motywem przewodnim 16. edycji jest czas.


Festiwal Ciało/Umysł zobaczymy w tym roku w nowej, rozbudowanej formule. Czym jest podyktowana zmiana?

 

– Rozszerzamy kalendarz po to, by dać więcej przestrzeni i czasu dla różnych projektów związanych z tańcem współczesnym. Nasza idea polega na coraz mocniejszym wpisywaniu tej fascynującej sztuki w kulturalne życie Warszawy. Kreujemy przy tym wydarzenia znaczące w skali europejskiej – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

 

Część główna festiwalu, w tym większość spektakli i performance’ów, konferencja poświęcona sztuce tańca oraz projekcje filmów, skoncentruje się na przełomie września i października. Jednak pierwsze wydarzenia odbędą się już w maju i lipcu.

 

Odkryj nową falę choreografii

Intrygujący wstęp do festiwalu Ciało/Umysł odbędzie się już 13 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przyjdźcie na otwarty pokaz pracy sześciu młodych choreografów, po trzech z Polski i Węgier, biorących udział w międzynarodowym projekcie Time and Dance. Jego współorganizatorami są festiwal Ciało/Umysł, SÍN Arts and Culture Centre w Budapeszcie oraz CSW Zamek Ujazdowski.

 

– To niezwykła okazja, by zobaczyć, jak rozwija się warsztat młodych artystów, czerpiących z tańca współczesnego i sztuk performatywnych. Otwieramy drzwi sal, które w okresie przygotowań są zamknięte dla widzów. Zachęcam do poznania nowej fali choreografów i przyjrzenia się ich pracy -  mówi Edyta Kozak. Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Finałowe prace artystów będzie można zobaczyć już jesienią.

 

Weź udział w premierze „Gali” Jérôme'a BelaZ kolei 11 i 12 lipca w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się polska premiera spektaklu „Gala” Jérôme'a Bela, legendy współczesnej choreografii, nazywanego choreografem-filozofem.– Poszukiwania Bela w obszarze choreografii „non-dance" inspirują twórców na całym świecie. Prowokuje, robiąc to w sposób pełen dystansu i humoru. Łamie m.in. nasze przyzwyczajenia dotyczące podziału na wykonawców i odbiorców sztuki. Dlatego jest to spektakl, w którym bierze się udział, a nie tylko ogląda, odświeżające i oczyszczające doświadczenie – podkreśla Edyta Kozak.Spektakl jest również swoistym przeglądem historii tańca, w tym form ruchu zaczerpniętych z pop-kultury, tanecznych mód i konwencji.Czas dla tańcaIdeą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystycznych. To festiwal, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca. Tworzy równocześnie pomosty do innych form sztuki, stawiając na różnorodność postaw artystycznych i środków ekspresji.Wiodącym motywem 16. edycji festiwalu jest czas.– To temat obfity w aspekty. Zadamy m.in. pytanie o to, jakie emocje wywołuje dziś taniec sprzed lat, zajmiemy się zawodnością pamięci, nietrwałością czy zapętleniem.

 

Chcielibyśmy również przybliżyć niezgłębione doświadczenie czasu w tańcu. Jak go przeżywać, oszukać nieubłagalnie tykający biologiczny zegar, jak zawrzeć z nim pakt. Dlatego oprócz spektakli przygotowujemy liczne projekty, w których będzie można wziąć udział i doświadczyć różnych sposobów czasu w tańcu – wyjaśnia Edyta Kozak. W tym roku przedstawienia i wydarzenia festiwalu odbędą się w Teatrze Studio, CSW, w Nowym Teatrze oraz w Instytucie Goethego w Warszawie. Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł. W tym roku odbywa się już 16. edycja festiwalu.

 

Festiwal Ciało/Umysł

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. w Warszawie pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca, z inicjatywy Edyty Kozak oraz Jarosława Żwirblisa. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku organizowany jest co roku, a towarzyszy mu wciąż zmieniający się temat przewodni. Festiwal prezentuje artystów uznawanych za najciekawszych twórców swojego pokolenia, w tym również wybitnych zagranicznych artystów, którzy często goszczą po raz pierwszy w Polsce.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...