Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.06.2017 A A A
Imieniny Jana Kochanowskiego 1 lipca - z Josephem Conradem
INFORMACJA PRASOWA

Tegoroczne Imieniny Jana Kochanowskiego obchodzimy w sobotę 1 lipca, jak zwykle w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Na literackim pikniku Biblioteki Narodowej pojawią się pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także najciekawsze polskie wydawnictwa (z książkami w „imieninowych” cenach). W programie nie zabraknie meczu poetyckiego, koncertu, dansingu i licznych atrakcji dla dzieci.


Gościem specjalnym edycji 2017 jest Joseph Conrad (a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski), dlatego w programie znalazły się rozmowy z wybitnymi tłumaczami o tajnikach przekładu dzieł obcojęzycznego Polaka, a znawcy twórczości pisarzaspierać się będą o odpowiedź na pytanie „Czyj jest Conrad”. Nawiązując do conradowskiego motywu podróży twórcy literatury faktu podzielą się doświadczeniami z wypraw do Afryki, a że podróżują nie tylko ludzie – prof. Jerzy Bralczyk opowie o słowach, które pokonują bariery języków narodowych.


Nie ma Imienin Jana bez Meczu poetyckiego. Rywalizacja aktorów na interpretacje wierszy pod hasłem: O podróżach nie tylko do jądra ciemności ponownie rozgrzeje scenę i aktywnie głosującą publiczność – prowadzi Grzegorz Markowski. Pieśń świętojańską o Sobótce Jana Kochanowskiego wykona zespół Mikromusic, a część muzyczną dopełni dansing pod rozgwieżdżonym niebem.


Imieniny Jana to wyjątkowa okazja, by spotkać i posłuchać ulubionych pisarzy: podczas pogłębionych dyskusji na scenach, m.in. z Hanną Krall, a także w luźniejszej atmosferze przy kawiarnianych stolikach. W tym roku zaproszeni są także najciekawsi polscy twórcy komiksów. 
Nie zabraknie atrakcji dla dzieci – w programie znalazły się między innymi: imieninowy przegląd bajek (czyta Jolanta Fraszyńska), spotkanie z autorkami książki o elementarzach z całego świata Ala ma kota. A Ali?, warsztaty z konstruowania (i wodowania) żaglowców z projektantem Michałem Jońcą oraz wieczorny spektakl na podstawie Baśni cygańskich Jerzego Ficowskiego. Wielką atrakcją będzie instalacja artystyczna Izy Rutkowskiej „Zobaczyłem w ogrodzie ogromną książkę”, połączona z warsztatami abstrakcyjnego myślenia prowadzonymi przez artystkę (nie tylko dla dzieci!).W godz. 11-19 zapraszamy również do zwiedzania Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...