Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.06.2017 A A A
Noc Świętojańska w Centrum Kultury ZAMEK
INFORMACJA PRASOWA

Noc Świętojańska, odbywająca się na terenach zielonych okalających Zamek leśnicki - siedzibę miejscowego Centrum Kultury "Zamek" - od lat przyciąga wrocławian oraz mieszkańców okolicznych miejscowości do wspólnego świętowania letniego przesilenia. W tym roku organizatorzy postawili przede wszystkim na koncerty, jednak w programie znalazły się również warsztaty, jarmark i parada świętojańska.


Na scenie amfiteatru zamkowego wystąpią artyści poruszający się w stylistykach folk/etno/dub/electro. Największą atrakcją z pewnością będzie występ orkiestry dętej Tsigunz Fanfara Avantura grającej energetyczny balkan-folk. Zespół w 2011 roku towarzyszył Kayah podczas koncertów z utworami Gorana Bregovica, rok później stanął na podium Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, w 2013 wystąpił na legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii oraz Sziget Festival na Węgrzech. Obok nich na scenie pojawią się też Dzikie Jabłka - zespół w swojej twórczości łączący słowiańskie melodie i porywający rytm afrykańskich bębnów. W ich instrumentarium z jednej strony znajdziemy afrykańskie djembe, dun-dun czy balafon, z drugiej skrzypce, gitary i flet, a wszystko to połączone białym śpiewem wokalistek. W sobotę zagrają też: Radykalna Wieś, czyli połączenie folkowych melodii, dubowego brzmienia i punkowej energii oraz didżejka, wokalista i producentka - Shamanika (Natalia Norko), która przygotowuje specjalnego seta w stylistyce electro/etno. Shamanika wystąpi z Wiktorem Golcem - jednym z najbardziej znanych polskich bębniarzy, który, co ciekawe, gra na samodzielnie wykonanych instrumentach.

 


Jak co roku na stanowiskach warsztatowych dziewczęta znajdą rumianki, z których własnoręcznie, pod okiem instruktorów, uplotą sobie świętojańskie wianki. Jako że jest  to najbardziej popularny warsztat Nocy, oblegany do późnych godzin wieczornych, organizatorzy w tym roku przygotowali kilkadziesiąt kilogramów materiału na wianki. Tak więc każdy chętny na pewno będzie w stanie przygotować sobie wianek. Po zakończeniu warsztatów wszyscy ruszą w paradzie świętojańskiej do brzegu przepływającej przez Leśnicę Bystrzycy, skąd dziewczęta będą rzucać wianki w nurt rzeki.

 


Lalki-motanki to kolejny z warsztatów, w których będzie można wziąć udział podczas Nocy Świętojańskiej. Poprowadzi je Galina Sażniewa  ze Słowiańskiej Pracowni DiDaRa. Lalki-motanki wykonywano kiedyś z określoną intencją:  szczęścia, dostatku i miłości- miały szczególną magiczną moc, i tak np. Ziarnuszka zapewniała dostatek, Nierozłączki symbolizowały i cementowały związek dwojga ludzi, Zdrowuszka chroniła przed chorobami.Przez cały czas trwania Nocy Świętojańskiej, w godz. 15:00 - 23:00 czynny będzie jarmark, na którym swoje produkty oferować będą stoiska m.in. z rękodziełem, biżuterią, miodami, sokami, serami, czy winami.

 

Noc Świętojańska

24 czerwca, sobota, godz. 15:00 - 23:00

Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław

wstęp wolny (poza warsztatami lalkarskimi - 20zł)

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Be Inspired By Komeda
W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ...
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...