Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.06.2017 A A A
Noc Świętojańska w Centrum Kultury ZAMEK
INFORMACJA PRASOWA

Noc Świętojańska, odbywająca się na terenach zielonych okalających Zamek leśnicki - siedzibę miejscowego Centrum Kultury "Zamek" - od lat przyciąga wrocławian oraz mieszkańców okolicznych miejscowości do wspólnego świętowania letniego przesilenia. W tym roku organizatorzy postawili przede wszystkim na koncerty, jednak w programie znalazły się również warsztaty, jarmark i parada świętojańska.


Na scenie amfiteatru zamkowego wystąpią artyści poruszający się w stylistykach folk/etno/dub/electro. Największą atrakcją z pewnością będzie występ orkiestry dętej Tsigunz Fanfara Avantura grającej energetyczny balkan-folk. Zespół w 2011 roku towarzyszył Kayah podczas koncertów z utworami Gorana Bregovica, rok później stanął na podium Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, w 2013 wystąpił na legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii oraz Sziget Festival na Węgrzech. Obok nich na scenie pojawią się też Dzikie Jabłka - zespół w swojej twórczości łączący słowiańskie melodie i porywający rytm afrykańskich bębnów. W ich instrumentarium z jednej strony znajdziemy afrykańskie djembe, dun-dun czy balafon, z drugiej skrzypce, gitary i flet, a wszystko to połączone białym śpiewem wokalistek. W sobotę zagrają też: Radykalna Wieś, czyli połączenie folkowych melodii, dubowego brzmienia i punkowej energii oraz didżejka, wokalista i producentka - Shamanika (Natalia Norko), która przygotowuje specjalnego seta w stylistyce electro/etno. Shamanika wystąpi z Wiktorem Golcem - jednym z najbardziej znanych polskich bębniarzy, który, co ciekawe, gra na samodzielnie wykonanych instrumentach.

 


Jak co roku na stanowiskach warsztatowych dziewczęta znajdą rumianki, z których własnoręcznie, pod okiem instruktorów, uplotą sobie świętojańskie wianki. Jako że jest  to najbardziej popularny warsztat Nocy, oblegany do późnych godzin wieczornych, organizatorzy w tym roku przygotowali kilkadziesiąt kilogramów materiału na wianki. Tak więc każdy chętny na pewno będzie w stanie przygotować sobie wianek. Po zakończeniu warsztatów wszyscy ruszą w paradzie świętojańskiej do brzegu przepływającej przez Leśnicę Bystrzycy, skąd dziewczęta będą rzucać wianki w nurt rzeki.

 


Lalki-motanki to kolejny z warsztatów, w których będzie można wziąć udział podczas Nocy Świętojańskiej. Poprowadzi je Galina Sażniewa  ze Słowiańskiej Pracowni DiDaRa. Lalki-motanki wykonywano kiedyś z określoną intencją:  szczęścia, dostatku i miłości- miały szczególną magiczną moc, i tak np. Ziarnuszka zapewniała dostatek, Nierozłączki symbolizowały i cementowały związek dwojga ludzi, Zdrowuszka chroniła przed chorobami.Przez cały czas trwania Nocy Świętojańskiej, w godz. 15:00 - 23:00 czynny będzie jarmark, na którym swoje produkty oferować będą stoiska m.in. z rękodziełem, biżuterią, miodami, sokami, serami, czy winami.

 

Noc Świętojańska

24 czerwca, sobota, godz. 15:00 - 23:00

Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław

wstęp wolny (poza warsztatami lalkarskimi - 20zł)

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...