Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.06.2017 A A A
"Ziarna życia/Semillas de la vida" Manuela Ramireza Martineza w Toruniu od 30 czerwca
INFORMACJA PRASOWA

Już 30 czerwca, o godz. 19.00 zostanie otwarta wystawa meksykańskiego artysty, Manuela Ramireza Martineza - "Ziarna życia / Semillas de la vida". Prace artysty, inspirowane naturą, powstają na papierze wytwarzanym według metod prekolumbijskich. Wystawie będą towarzyszyły warsztaty tworzenia papieru amate i innych papierów prekolumbijskich.


Podobnie jak w Egipcie wytwarzano papirus, a w Japonii washi, tak na terenie przedkolumbijskiego Meksyku produkowano papier z kory figowca. Papier amate jest punktem wyjścia do inspirowanych naturą, twórczych działań meksykańskiego artysty Manuela Ramireza. Tworzenie papieru to dla niego coś więcej niż rękodzieło – to coś na kształt adopcji. To dawanie nowego życia bezwładnej materii, jednoczące różnorodne materiały w kształtowaniu nowego bytu, dopełnionego dzieła – czy może płótna wymownie otwartego na introspekcję tworzenia... To ten moment, w którym artysta gra całą swoją przeszłością w jednym, spontanicznym akcie.

 

Wyjątkowe prace meksykańskiego artysty odwołują się do natury i naszego związku z nią. Artysta wykorzystuje naturalne włókna pozyskane z liści agawy lub kory figowca do produkcji papierowych prac inspirowanych otaczającym go światem. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, w trakcie których uczestnicy sami stworzą z liści agawy niecodzienny papier.

 

Warsztaty tworzenia papieru amate i innych papierów prekolumbijskich, 14.07.2017 (piątek), godz. 18.00 
Warsztaty i wykład poprowadzi Manuel Ramirez, który sam splata włókna agawy, bananowca, łodyg i kwiatów tule. Jest pasjonatem papieru wytwarzanego ręcznie. Czuje się spadkobiercą umiejętności i ekspresji Tlacuilos, artystów–mędrców dawnego Meksyku. Warsztaty będą okazją do poznania prekolumbijskich metod wytwarzania papieru z kory figowca czy liści agawy.

 

Wernisaż wystawy: 30.06.2017 (piątek), godz. 19.00

Wystawę oglądać można w dniach 30.06-13.08.2017 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Zobacz najmniejszą na świecie „Grę o tron”
Takiej „Gry o tron” jeszcze nie widzieliście. Zamiast potężnych ...
Festiwal NARRACJE. Co odkryjemy na gdańskich Siedlcach?
Modernistyczne osiedle na ul. Tarasy z rzeźbami robotników ...
Dziesiąta - jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
10 edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Krosno. Miasto ...
GOMBROWICZ PÓŁWIECZNY NA PLAKACIE
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na plakat „Gombrowicz półwieczny”. ...