Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.07.2017 A A A
Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz Stanisława Augusta. Nowa wystawa w Łazienkach Królewskich
INFORMACJA PRASOWA

Zapraszamy do oglądania ekspozycji poświęconej Janowi Bogumiłowi Plerschowi. Prace królewskiego artysty, pełne finezji, wdzięku oraz fantazji, zdobią najważniejsze obiekty Łazienek Królewskich. Na pytanie, jaką kryją w sobie historię, odpowiada wystawa, organizowana od 4 lipca do 30 listopada z okazji 200. rocznicy śmierci malarza.


Wystawa „W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz króla Stanisława Augusta” będzie miała formę spaceru po obiektach, które dekorował królewski artysta. Obejmie Pałac na Wyspie, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Biały Domek i Pałac Myślewicki. Ekspozycję można będzie oglądać indywidualnie, w godz. otwarcia obiektów, albo podczas codziennego oprowadzania o godz. 11.00, 14.00 i 16.00.

 

- Jest to pierwsza wystawa poświęcona Janowi Bogumiłowi Plerschowi, artyście, który odcisnął wyjątkowe piętno na Łazienkach, a pozostawał poza ścisłym kręgiem zainteresowania historyków sztuki – wyjaśnia Izabela Zychowicz, Zastępca Dyrektora ds. Muzealnych w Łazienkach Królewskich.

 

- Warto przyjść i zobaczyć tę ekspozycję, ponieważ będzie to niezwykły spacer łazienkowskimi śladami Jana Bogumiła Plerscha. Podziwiać będziemy nie tylko piękno malowideł artysty, ale przede wszystkim będziemy odkrywać ich społeczno-polityczne znaczenie, nadane przez Stanisława Augusta, w ścisłej współpracy z malarzem, co czyni te prace wyjątkowymi- dodaje Izabela Zychowicz.

 

Wystawa obejmie m.in. plafon "Zefir i Flora" w Pałacu Myślewickim, jedyne zachowane malowidło plafonowe we wnętrzach rezydencjonalnych w Warszawie, a także jego oryginalny projekt, wypożyczony z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

W Teatrze Królewskim oglądać będzie można plafon, na którym Stanisław August ukazany został pod postacią Apolla, co miało symbolizować króla jako władcę państwa idealnego, i być alegorią jego mecenatu. Zaprezentowany będzie również projekt niezachowanej do naszych czasów kurtyny "Muzy na Helikonie". Rysunek, który przedstawia dziewięć muz na Parnasie, został wykonany tuszem. W powiększonej skali zawiśnie w miejscu dawnej kurtyny w Teatrze Królewskim.

 

Wystawa obejmie również dekoracje malarskie z Pałacu na Wyspie, w tym z Sali Balowej, a także z Białego Domku, w tym z tamtejszej Jadalni. Ponadto w Pałacu na Wyspie zobaczyć będzie można wizualizacje zniszczonych w czasie wojny malowideł plafonowych z Pokoju Bachusa i Pokoju Kąpielowego.

 

Ekspozycji towarzyszy bogaty program edukacyjny - warsztaty rodzinne i interaktywna wystawa dla dzieci „Idź na żywioł!” w Starej Kordegardzie, czynna od 4 lipca.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...