Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 08.07.2017 A A A
10. FESTIWAL KULTUR ŚWIATA
INFORMACJA PRASOWA

W dniach 13-16 lipca 2017 roku odbędzie się po raz dziesiąty Festiwal Kultur Świata Okno na Świat. Zespół Nadbałtyckiego Centrum Kultury od początku istnienia festiwalu stawia na wymianę międzykulturową. Podczas tegorocznej edycji wystąpią artyści związani z nurtem world music – zarówno z Polski, jak i z odległych regionów naszego globu.


Szczególnie ważne jest ukazanie interakcji pomiędzy artystami polskimi, a tymi, którzy mieszkają w Polsce, ale pochodzą z różnych kultur. Oprócz korzyści i walorów artystyczno-estetycznych, jakie niesie takie zderzenie, organizatorzy stawiają sobie za cel uwrażliwienie słuchaczy na muzykę etniczną, ludową.

 

Na scenie Centrum św. Jana codziennie wystąpi dwóch artystów. Będzie można zobaczyć m.in. Orkiestrę Naxos, czyli projekt skupiający artystów z Polski, Grecji, Syrii, Izraela i Jemenu, którzy na stałe osiedli w Polsce. Pod kierownictwem Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa łączą muzykę swoich ojczyzn w jedną całość. Muzykę świata zagra też zespół Ŝanĝo - założony przez Polaka projekt muzykujących globtroterów. Ponad to wystąpi m.in. Dobroto, który łączy wielogłos ukraiński oraz melodie i rytmy z pogranicza Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu; Greek Jazz Trio mieszkającego w Polsce Aresa Chadzinikolau oraz jeden z czołowych polskich zespołów folkowych ostatnich lat, Čači Vorba, konfrontujący współczesne gatunki muzyczne z wpływami bałkańskimi i cygańskimi. Goście zagraniczni festiwalu to tworzona przez muzyków z Hiszpanii, Włoch, Meksyku i Brazylii grupa MiraMundo, która zaprezentuje latynosko-śródziemnomorskie melodie oraz argentyński 3-0-3 grający tango na jazzowo.

 

W programie festiwalu nie zabraknie również warsztatów w Ratuszu Staromiejskim. Anna Fatma Ciftci poprowadzi zajęcia kulinarne dla dzieci i młodzieży, podczas których przedstawi słodkie i słone oblicze kuchni tureckiej. Ania Cegłowska z grupą taneczną Proyecto przygotuje zajęcia z zumby. Pod okiem Rity Jankowskiej z Teatru Błękitna Sukienka odbędą się międzypokoleniowe warsztaty teatralne. Tematem warsztatów teatralnych "Wspólne miasto" jest otwartość, empatia i zachwyt nad różnorodnością w mieście.

 

Festiwal otworzy wystawa zdjęć Jakateriny Saveljevy - pochodzącej z Estonii fotoreporterki współpracującej z agencją Reutersa. Saveljeva to prawdziwa obywatelka świata - dorastała w RPA, żyła w Irlandii i Meksyku, a obecnie mieszka w Gdyni. W swoich pracach zwraca uwagę na sprawy społeczne, prawa człowieka i lokalne wspólnoty.Poprzez swoja formułę Festiwal niesie wartości uniwersalne. Połączenie różnych kultur w duchu wzajemnego poszanowania niesie zrozumienie, tolerancję i braterstwo. I to nie tylko pomiędzy zaproszonymi gośćmi, ale przede wszystkim wśród publiczności, jaką skupia Festiwal Kultur „Okno na świat”. Przełamywanie barier, stereotypów czy negatywnych opinii to właśnie rola tego Festiwalu. Organizatorzy tworzą przestrzeń do dialogu międzykulturowego, tak ważnego zwłaszcza w dzisiejszych niespokojnych czasach.

 

WSTĘP na wystawę oraz warsztaty jest bezpłatny. Na warsztaty teatralne należy wcześniej wysłać zgłoszenie na adres zrobmysztuke@use.pl (liczba miejsc jest ograniczona). Koncerty są biletowane - bilet jednodniowy kosztuje 40 zł (20 zł ulgowy), karnet 100 zł (50 zł ulgowy).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Otwarcie wystawy Gdańsk 2020
Otwarcie wystawy online Gdańsk 2020, która prezentuje 50 prac ...
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...