Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.09.2017 A A A
Osiem filmów powalczy w konkursie Kina Dzieci
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Pięć premier znalazło się w konkursie filmów pełnometrażowych 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, który potrwa od 23 września do 1 października. Osiem tytułów, a wśród nich trzy animacje i pięć filmów aktorskich, zobaczą widzowie wszystkich 20 festiwalowych miast, m.in. Warszawy, Wrocławia, Braniewa, Sosnowca, Poznania, Krakowa i Gdańska. Najlepszy film festiwalu wskaże publiczność w ogólnopolskim głosowaniu oraz trzy niezależne składy jurorskie.


O tytuł najlepszego filmu 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci oraz statuetkę Kwiatu Paproci zawalczy osiem produkcji dla młodych widzów (w wieku 4-12 lat), które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat m.in. w Niemczech, Danii, Holandii i we Włoszech. Pięć z nich to propozycje zupełnie nowe, które widzowie Kina Dzieci będą mogli obejrzeć jako pierwsi. A każdy z konkursowych filmów to zaproszenie do przygody, opowiadania o emocjach znanych dzieciom i wspólnego spędzania czasu.

 

Jakie filmy staną w szranki o statuetkę Kwiatu Paproci?
„Villads” to duńska opowieść o ciekawym świata pierwszoklasiście i jego nieposkromionej wyobraźni. Ciekawość i energia Villadsa przysparza mu zarówno popularności wśród szkolnych kolegów, jak i reprymend od strony nauczycieli, natomiast jego rodzicom – wychowawczych wyzwań. Każda z tych stron uczy się od siebie równie wiele.

 

Prosto z Niemiec, po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną „Opowieści świnki” – animowana historia Waldemara, tytułowej świnki i jego zmagań z okołourodzinowymi przygotowaniami. Główny bohater i jego przyjaciele będą musieli zmierzyć się z pewnym przebiegłym Dzikiem, pokonać pełną przygód drogę do domu i na domiar tego wszystkiego – przygotować urodziny.

 

Kiedy dom państwa Malutkich zostaje zniszczony, Jill i Joy przychodzą im z pomocą. Najlepsze przyjaciółki angażują swoje siły i znajdują im nowe, niezwykłe miejsce… „Zimowe przygody Jill i Joy” – to kolejna część przygód najlepszych przyjaciółek, które znane są widzom z drugiej edycji Kina Dzieci. Tym razem zbliżają się święta, a magia i niesamowitość wiszą w powietrzu.

 

„Storm. Opowieść o odwadze” to historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, która zabiera widzów do XVI-wiecznej Antwerpii. Tytułowy bohater, syn drukarza, wpada w sam środek wydarzeń, które mogą zmienić losy średniowiecznej Europy. W jego rękach znajduje się list, który ściąga na niego pościg inkwizycji. W ratowaniu siebie, jak i ojca pomoże mu dzielna Marieke. Film powstał w związku z obchodami 500-lecia ogłoszenia tez Marcina Lutra.

 

Norweska animacja „Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem” zadaje odwieczne pytanie o granice rywalizacji i role w grupie. Tytułowi bohaterowie są zupełnie różni, ale obaj tworzą zespół, który staje w wyścigu. Na trasie czekają liczne niebezpieczeństwa. Przeciwnicy zastawiają pułapki (w końcu wszystkie chwyty dozwolone). A gra toczy się nie tylko o tytuł zwycięzcy, ale także o przyjaźń i rodzinny dom.
W konkursowej selekcji znalazła się nagrodzona m.in. na festiwalach w Giffoni i Mińsku niemiecka produkcja „Przygoda Nelly”. Tuż u progu wakacji Nelly zostaje zaskoczona przez swoich lekko rozkojarzonych rodziców informacją o przeprowadzce do Rumunii. W świecie nastolatki takie wiadomości nie są przyjmowane z dnia na dzień, więc kłótnia z rodzicami jest gwarantowana. Rozwój wypadków przebiega szybko: jest ucieczka, porwania, intryga z potentatem przemysłowym, a to wszystko w krajobrazie Transylwanii.

 

Tytułowa „Blanka” też ma kilkanaście lat, tylko jej przygody mają miejsce w Manili i przebiegają zgoła odmiennie. Blanka ma marzenie o posiadaniu przyjaciół i szczęścia, a nade wszystko – mamy. Wierzy, że sposobem na zdobycie tego wszystkiego są pieniądze. Czy osoby, które spotka na swojej drodze pomogą jej w spełnieniu marzeń? „Blanka” to opowieść o potrzebie bliskości i domowego ciepła skontrastowane z bezwzględnością ulicy.

 

W konkursie nie zabraknie też historii detektywistycznej. Spódnica, marynarka, krawat i kapelusz z szerokim rondem to znaki rozpoznawcze „Superagentki”. 10-letnia Agathe-Christine ma imię, które zobowiązuje i młoda dziewczyna potrafi sprostać temu wyzwaniu. Właśnie przeprowadziła się do nowego miasta i od razu zakłada biuro detektywistyczne. Na sprawę nie musi długo czekać, bo w lokalnym sklepiku dzieją się rzeczy, które wymagają tego, by AC wzięła sprawy w swoje ręce.

 

Z tej ósemki zwycięzcę wyłoni młoda publiczność 20 miast w największym filmowym głosowaniu. Filmy ocenią również trzy niezależne składy jurorskie: twórców, dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W skład tego pierwszego wchodzą Marta Karwowska, reżyserka pokazywanych na festiwalu „Tarapatów”, Jerzy Rogiewicz – muzyk i kompozytor, jedna druga zespołu Jerz Igor oraz Robert Jarosz – reżyser, dramatopisarz, dyrektor artystyczny Teatru Lalek Guliwer. W jury dziennikarzy zasiadają Małgorzata Jakubowska – założycielka magazynu „Ładnebebe”, krytyczka filmowa i dziennikarka Dorota Chrobak oraz prosto z fal radiowej Trójki – Agnieszka Szydłowska.
Filmy konkursowe ujawnione, a co z resztą programu? Ogłosimy go już w poniedziałek 4 września. Warto być ciekawym!

 

Festiwal Filmowy Kino Dzieci to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 23 września – 1 października w 20 miastach w Polsce pod hasłem „Pora na ciekawość”. W programie znalazło się ponad 100 filmów: filmy aktorskie, animacje oraz krótkie metraże. Kino Dzieci to także spotkania i warsztaty dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla dzieci, spotkania z gośćmi, pokazy z muzyką na żywo.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...