Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.09.2017 A A A
Osiem filmów powalczy w konkursie Kina Dzieci
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Pięć premier znalazło się w konkursie filmów pełnometrażowych 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, który potrwa od 23 września do 1 października. Osiem tytułów, a wśród nich trzy animacje i pięć filmów aktorskich, zobaczą widzowie wszystkich 20 festiwalowych miast, m.in. Warszawy, Wrocławia, Braniewa, Sosnowca, Poznania, Krakowa i Gdańska. Najlepszy film festiwalu wskaże publiczność w ogólnopolskim głosowaniu oraz trzy niezależne składy jurorskie.


O tytuł najlepszego filmu 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci oraz statuetkę Kwiatu Paproci zawalczy osiem produkcji dla młodych widzów (w wieku 4-12 lat), które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat m.in. w Niemczech, Danii, Holandii i we Włoszech. Pięć z nich to propozycje zupełnie nowe, które widzowie Kina Dzieci będą mogli obejrzeć jako pierwsi. A każdy z konkursowych filmów to zaproszenie do przygody, opowiadania o emocjach znanych dzieciom i wspólnego spędzania czasu.

 

Jakie filmy staną w szranki o statuetkę Kwiatu Paproci?
„Villads” to duńska opowieść o ciekawym świata pierwszoklasiście i jego nieposkromionej wyobraźni. Ciekawość i energia Villadsa przysparza mu zarówno popularności wśród szkolnych kolegów, jak i reprymend od strony nauczycieli, natomiast jego rodzicom – wychowawczych wyzwań. Każda z tych stron uczy się od siebie równie wiele.

 

Prosto z Niemiec, po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną „Opowieści świnki” – animowana historia Waldemara, tytułowej świnki i jego zmagań z okołourodzinowymi przygotowaniami. Główny bohater i jego przyjaciele będą musieli zmierzyć się z pewnym przebiegłym Dzikiem, pokonać pełną przygód drogę do domu i na domiar tego wszystkiego – przygotować urodziny.

 

Kiedy dom państwa Malutkich zostaje zniszczony, Jill i Joy przychodzą im z pomocą. Najlepsze przyjaciółki angażują swoje siły i znajdują im nowe, niezwykłe miejsce… „Zimowe przygody Jill i Joy” – to kolejna część przygód najlepszych przyjaciółek, które znane są widzom z drugiej edycji Kina Dzieci. Tym razem zbliżają się święta, a magia i niesamowitość wiszą w powietrzu.

 

„Storm. Opowieść o odwadze” to historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, która zabiera widzów do XVI-wiecznej Antwerpii. Tytułowy bohater, syn drukarza, wpada w sam środek wydarzeń, które mogą zmienić losy średniowiecznej Europy. W jego rękach znajduje się list, który ściąga na niego pościg inkwizycji. W ratowaniu siebie, jak i ojca pomoże mu dzielna Marieke. Film powstał w związku z obchodami 500-lecia ogłoszenia tez Marcina Lutra.

 

Norweska animacja „Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem” zadaje odwieczne pytanie o granice rywalizacji i role w grupie. Tytułowi bohaterowie są zupełnie różni, ale obaj tworzą zespół, który staje w wyścigu. Na trasie czekają liczne niebezpieczeństwa. Przeciwnicy zastawiają pułapki (w końcu wszystkie chwyty dozwolone). A gra toczy się nie tylko o tytuł zwycięzcy, ale także o przyjaźń i rodzinny dom.
W konkursowej selekcji znalazła się nagrodzona m.in. na festiwalach w Giffoni i Mińsku niemiecka produkcja „Przygoda Nelly”. Tuż u progu wakacji Nelly zostaje zaskoczona przez swoich lekko rozkojarzonych rodziców informacją o przeprowadzce do Rumunii. W świecie nastolatki takie wiadomości nie są przyjmowane z dnia na dzień, więc kłótnia z rodzicami jest gwarantowana. Rozwój wypadków przebiega szybko: jest ucieczka, porwania, intryga z potentatem przemysłowym, a to wszystko w krajobrazie Transylwanii.

 

Tytułowa „Blanka” też ma kilkanaście lat, tylko jej przygody mają miejsce w Manili i przebiegają zgoła odmiennie. Blanka ma marzenie o posiadaniu przyjaciół i szczęścia, a nade wszystko – mamy. Wierzy, że sposobem na zdobycie tego wszystkiego są pieniądze. Czy osoby, które spotka na swojej drodze pomogą jej w spełnieniu marzeń? „Blanka” to opowieść o potrzebie bliskości i domowego ciepła skontrastowane z bezwzględnością ulicy.

 

W konkursie nie zabraknie też historii detektywistycznej. Spódnica, marynarka, krawat i kapelusz z szerokim rondem to znaki rozpoznawcze „Superagentki”. 10-letnia Agathe-Christine ma imię, które zobowiązuje i młoda dziewczyna potrafi sprostać temu wyzwaniu. Właśnie przeprowadziła się do nowego miasta i od razu zakłada biuro detektywistyczne. Na sprawę nie musi długo czekać, bo w lokalnym sklepiku dzieją się rzeczy, które wymagają tego, by AC wzięła sprawy w swoje ręce.

 

Z tej ósemki zwycięzcę wyłoni młoda publiczność 20 miast w największym filmowym głosowaniu. Filmy ocenią również trzy niezależne składy jurorskie: twórców, dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W skład tego pierwszego wchodzą Marta Karwowska, reżyserka pokazywanych na festiwalu „Tarapatów”, Jerzy Rogiewicz – muzyk i kompozytor, jedna druga zespołu Jerz Igor oraz Robert Jarosz – reżyser, dramatopisarz, dyrektor artystyczny Teatru Lalek Guliwer. W jury dziennikarzy zasiadają Małgorzata Jakubowska – założycielka magazynu „Ładnebebe”, krytyczka filmowa i dziennikarka Dorota Chrobak oraz prosto z fal radiowej Trójki – Agnieszka Szydłowska.
Filmy konkursowe ujawnione, a co z resztą programu? Ogłosimy go już w poniedziałek 4 września. Warto być ciekawym!

 

Festiwal Filmowy Kino Dzieci to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 23 września – 1 października w 20 miastach w Polsce pod hasłem „Pora na ciekawość”. W programie znalazło się ponad 100 filmów: filmy aktorskie, animacje oraz krótkie metraże. Kino Dzieci to także spotkania i warsztaty dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla dzieci, spotkania z gośćmi, pokazy z muzyką na żywo.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Prezentujemy plakat „Młodego renifera Alexa"
Idealna propozycja na rodzinne Mikołajki! Przepiękna, urzekająca ...
Zostań Młodym Jurorem 37. Festiwalu Ale Kino!
Chcesz przeżyć niezwykłą filmową przygodę? Jesteś pasjonatem ...
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...