Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.10.2017 A A A
Goście 11. edycji Pięciu Smaków
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

11. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięc Smaków to szeroko zakrojona selekcja, która obejmuje kino autorskie, jak i wysokiej jakości filmy gatunkowe. W czasie tegorocznej edycji widzowie będą mieli szansę spotkać się z kilkunastoma twórcami, którzy po seansach i w trakcie dodatkowych, pogłębionych spotkań i dyskusji opowiedzą o procesie twórczym, środowiskach filmowych Azji i kontekście powstawania filmów.


Spotkania z gośćmi towarzyszyć będą większości pokazów w ramach konkursowej sekcji Nowe Kino Azji. Festiwal odwiedzi Mouly Surya, reżyserka filmu "Marlina: zbrodnia w czterech aktach" z Indonezji oraz Dechen Roder, reżyserka filmu "Miód dla dakini" z Bhutanu (obydwie produkcje trafią na wiosnę 2018 do ogólnopolskiej dystrybucji), które w ciekawy sposób wykorzystują konwencje gatunkowe (odpowiednio - westernu i kryminału noir) do opowiadania historii z peryferyjnych zakątków własnych krajów. Swoje filmy zaprezentują też japońscy reżyserzy Daisuke Miyazaki ("Yamato (Kalifornia)") i Katsuya Tomita ("Noce Bangkoku"), poruszający w nich między innymi temat międzykulturowych uwikłań regionu i relacjach Azji z krajami Zachodu.


O autorskim podejściu do kina gatunkowego będą też opowiadać Ho Yuhang, malezyjski reżyser stylowego filmua akcji "Pani K" oraz Le Binh Giang, reżyser unikatowego wietnamskiego filmu gore "KFC". Z kolei o sytuacji kina niezależnego w Hongkongu i wyzwaniach stojących przed młodym pokoleniem filmowców opowie producentka Heiward Mak, współodpowiedzialna za ogromny sukces "Obłąkanego świata", uznawanego za jedną z najważniejszych rodzimych niezależnych produkcji ostatnich lat.


Wśród gości festiwalu znajdzie się jedna z ulubionych autorek festiwalowej widowni, Naoko Ogigami, której "Kot do wynajęcia" i "Okulary", prezentowane w ramach sekcji poświęconej japońskim reżyserkom, podbiły serca publiczności 9. Pięciu Smaków. W ramach pokazów specjalnych zaprezentujemy jej familijny dramat "Po nitce do kłębka". Jak co roku festiwal odwiedzi też reprezentacja młodego pokolenia hongkońskich filmowców, laureatów wspierającego nowe talenty programu Fresh Wave, realizowanego pod patronatem Johnniego To.


Jednym z festiwalowych gości będzie także chiński niezależny reżyser Yang Chao, którego "Rzeka czasu" prezentowana jest w sekcji Asian Cinerama. Jego epickie, wielowarstwowe dzieło to próba metaforycznego uchwycenia zmian zachodzących we współczesnych Chinach, a koncepcja całości powstała w ścisłej współpracy z wybitnym operatorem Markiem Lee (znanym m.in. z "Zabójczyni" czy "Spragnionych miłości").


Wyjątkowi goście będą też uczestniczyć w spotkaniach towarzyszących sekcji Focus: Bhutan. Oprócz wspomnianej już Dechen Roder do Warszawy przyjadą Pema Tshering, artysta wizualny i reżyser krótkiego metrażu "Święta maska", Lhaki Dolma, uznana i nagradzana aktorka, która wcieliła się w jedną z pierwszoplanowych postaci w "Zepsutym świecie", a także Pema Tshering - działacz środowiska filmowego, aktor, reżyser i producent komercyjnych filmów, między innymi prezentowanych na Pięciu Smakach "Złotego kuzyna" i "Zepsutego świata".


Szczególnie ważne miejsce w programie festiwalu zajmie przegląd twórczości Ann Hui. Znamienitym gościem, który przedstawi dorobek tej reżyserki i opowie o procesie powstawania jej filmów będzie Roger Lee, producent o znaczącym dorobku i wielokrotny współpracownik Hui, którego osobista historia stała się także punktem wyjścia dla jednego z jej najczęściej nagradzanych filmów, "Prostego życia".


11. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 15-22 listopada. Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony 23 października.


Organizator: Fundacja Sztuki ArteriaPartnerzy: m.st. Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Japan Foundation, Hong Kong Economic and Trade Office in Berlin, Asian Film Awards Academy.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Premiera serialu HBO Europe Ślepnąc od świateł 27 października w HBO i HBO GO
Premiera nowego serialu HBO Ślepnąc od świateł w reżyserii ...
Startuje 1. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Splicie!
Już dziś - 17 września - startuje 1. Festiwal Filmów Polskich ...
Nie żyje Burt Reynolds
Przyczyną śmierci aktora był zawał serwca. Aktor kojarzony ...
Katarzyna Zawadzka: Walka o prawa kobiet trwa cały czas
Mamy do czynienia z nową falą feminizmu – uważa aktorka. ...