Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.10.2017 A A A
Znamy zwycięzców 8. American Film Festival we Wrocławiu
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Wielkie święto amerykańskiego kina we Wrocławiu dobiega końca. Podczas dzisiejszej gali zamknięcia poznaliśmy zwycięzców 8. American Film Festival.


Tradycyjnie Jurorem AFF była publiczność, głosująca na swoje ulubione filmy. Spośród 13 fabuł w sekcji Spectrum najlepszym okazał się Szczęściarz Johna Carrolla Lyncha, w którym swoją ostatnią rolę zagrał Harry Dean Stanton, aktor znany m.in. z Twin Peaks czy Paryż, Texas.  Wciela się on w samotnika poszukującego odpowiedzi na sens przemijania, a pomaga mu w tym plejada gwiazd, z Davidem Lynchem na czele.

 

Ze wszystkich 10 dokumentów w sekcji American Docs publiczność nagrodziła Pracę Jairusa McLeary'ego i Gethina Aldousa – zapis z wizyty w jednym z najgorszych miejsc na świecie, będący jednocześnie formą niecodziennej terapii. W filmie obserwujemy grupę bohaterów pozwalających dwa razy do roku zamknąć się w osławionym więzieniu Folsom.

 

Zwycięskie filmy otrzymały nagrody w wysokości 10 tysięcy dolarów (fabuła) i 5 tysięcy dolarów (dokument), ufundowane przez BNY Mellon.

 

W tym roku, po raz pierwszy w historii AFF, nową sekcją był Konkurs Ale Kino+. Wyłonione spośród najwierniejszych widzów festiwalu Jury wybrało 3 z 10 filmów, które w nagrodę, w ciągu najbliższych miesięcy, trafią na antenę Ale kino+.

 

Konkurs Ale Kino+ zwyciężyły:

Złote wyjście Alexa Rossa Perry'ego – „za ukazanie zwykłych życiorysów zwykłych ludzi w sposób niezwykle melancholijny, nostalgiczny i emocjonalny",


Beach Rats Elizy Hittman – „za subtelne i pełne empatii podjęcie wątków dojrzewania i odkrywania własnej seksualności",


Mizogini Onura Tukela – „za brawurową, ironiczną i niepokojąco aktualną diagnozę społeczno-polityczną, która śmieszy, przeraża i smuci jednocześnie".

 

Na 9. American Film Festival zapraszamy w przyszłym roku!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
ZIMNA WOJNA - nominowany do Złotej Palmy film Pawła Pawlikowskiego w kinach od 8 czerwca
„Zimna wojna" – nowy film zdobywcy Oscara, Pawła Pawlikowskiego ...
„Superagentka” - przebojowy film animowany dla dzieci w kinach od 11 maja
Duńska animacja o 10-letniej Agathe-Christine to kino detektywistyczne ...
„Jeszcze dzień życia” w Cannes!
„Jeszcze dzień życia” (Another Day Of Life) Damiana Nenowa ...
Świat zewnętrzny i wewnętrzny
Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy od 1961 roku prezentuje ...