Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.07.2012 A A A
Powstanie warszawskie inaczej
KATARZYNA OCZKOWSKA
Materiał prasowy

Co roku 1 sierpnia o północy Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje upamiętniający tę datę spektakl poruszający swą tematyką powstańczą rzeczywistość 1944 roku. Projekt realizowany jest przy współpracy Muzeum oraz Teatru Dramatycznego w Warszawie. W spektaklach organizowanych od 2006 roku występowali tacy aktorzy, reżyserzy i dramatopisarze, jak: Marcin Liber, Jan Klata, Paweł Passini, Paweł Łysak, Michał Zadara, Jan Englert, Andrzej Chyra i Magdalena Cielecka.


Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, tegoroczny spektakl zatytułowany Powstanie jest próbą pokazania wojennych wydarzeń z perspektywy współczesnego młodego pokolenia, a zarazem dotarcia do młodego człowieka „ze smartfonem w kieszeni i słuchawkami w uszach”.

 

Akcja Powstania rozgrywa się w zamkniętym pokoju z przezroczystymi ścianami, swoistym akwarium, gdzie znajduje się dziesięcioro młodych osób obojga płci. Przestrzeń bez wyjścia jest strefą eksperymentu, gry, której zasad uwięzieni uczestnicy nie znają. Zamknięci bohaterowie znajdują się na przemian w dwóch równoległych czasoprzestrzeniach – czasach współczesnych oraz jako warszawscy powstańcy z sierpnia `44 roku. Ekstremalność sytuacji ma pokazać jak zachowuje się człowiek w obliczu niepewności, zagrożenia, wyzwalając przy tym najlepsze lub najgorsze instynkty. Żyjąc w kraju silnie ukierunkowanym na przeszłość i historię, sami tej świadomości historycznej nie posiadają, mimo to przychodzi im zmierzyć się z sytuacją kiedy muszą dokonywać wyborów, nie pozwalających na komfort dystansu czy obojętności.

 

Reżyser Radosław Rychcik oraz współautorka scenariusza Dorota Sobstel, chcieli pokazać w swojej sztuce powstanie warszawskie współcześnie, stawiając pytanie na temat kondycji moralno-patriotycznej, a także historycznej współczesnej młodzieży, która hipotetycznie staje w obliczu sierpniowych wydarzeń sprzed 68 lat. „Ich trud na scenie ma być w pewien sposób odzwierciedleniem walki i poświęcenia powstańców” - podkreśla scenarzystka.

 

Spektakl „Powstanie” będzie można oglądać również od 1 września na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (2)
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...