Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.11.2017 A A A
Wielki finał – najlepsze spektakle w Polsce nagrodzone!
INFORMACJA PRASOWA
fot. Festiwal KORCZAK

W dniach od 14 do 25 października w Warszawie odbył się XXI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2017. Tysiące widzów w każdym wieku dało się zaprosić do magicznego świata teatru. W tym czasie zostali świadkami setki wydarzeń artystycznych i około teatralnych: spektakli, happeningów, Strefy Dziecka, „Marszu ze Złocistym” ku pamięci Janusz Korczaka, rozmów z twórcami i aktorami, warsztatów, pokazów warsztatowych, a także konkursu festiwalowego. Jury oraz Jury Dziecięce przyznało nagrody dla najlepszych produkcji teatralnych.


Nagrody już rozdane

Festiwal KORCZAK dostarcza od ponad 20 lat Widzom wielu emocji. Podobnie było i podczas tegorocznej już 21 edycji. „Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, w tym roku oficjalnie uznany za jeden z najważniejszych Festiwali Europy przyczyniających się do rozpowszechniania jej dziedzictwa kulturowego. Kie rując się ideami Doktora Janusza Korczaka – patrona Festiwalu staramy się, aby Festiwal KORCZAK odpowiadał na wiele ważnych dla Młodego Widza pytań poprzez dostęp do prezentacji na wysokim poziomie artystycznym. Dziękujemy wszystkim Widzom: tym małym i dużym za aktywne uczestnictwo w tegorocznej edycji. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję w 2018 roku” – podsumowała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK.


Festiwal KORCZAK 2017 został podczas uroczystego zakończenia podsumowany poprzez dwa składy Jury: Jury składającego się z wybitnych znawców teatru oraz Jury Dziecięcego. W tym roku nagrody: Grand Prix Złocisty, Kot w worku oraz Ziarenko trafiły do: 
Nagrodę Grand Prix Złocisty otrzymał spektakl pt. „Król Maciuś Pierwszy” w adaptacji i reżyserii Konrada Dworakowskiego z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Nagroda Kot w worku w postaci zaproszenia ze spektaklem na przyszłoroczną edycję Festiwalu dla zespołu Wrocławskiego Teatru Lalek za spektakl pt. „Piekło-Niebo”.

Jury Juniorzy przyznało nagrodę Ziarenko dla spektaklu pt. „Ronja, córka zbójnika” Teatru Pinokio z Łodzi.

Wielkie Święto Małego Człowieka - KORCZAK 2017

W wydarzeniach artystycznych towarzyszących Festiwalowi wziął udział każdy bez względu na wiek: niemowlaki, przedszkolaki, uczniowie, rodzice, opiekunowie, dziadkowie. NAJNAJE (festiwalowe niemowlaki) doskonale bawiły się: tańczyły i śpiewały razem z rodzicami do  melodii kołysanek z różnych zakątków Polski z zespołem Teatru Atofri z Poznania. Trochę starsi, czy to właśnie z opiekunami, czy wychowawcami i nauczycielami obejrzeli spektakle nie tylko te bazujące na lekturach tj. „Mój Mały Książę”, czy „Ronja, córka zbójnika”, ale również spektakle pełne humoru pt. „Żabka”, „Dziób w dziób” Teatru Animacji z Poznania oraz „Piekło-Niebo” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Lalek. Przed spektaklem nie mogło zabraknąć happeningów w specjalnie przygotowanej Strefie Dziecka, gdzie uczestnicy sami kształtowali i wyznaczali zasady jego funkcjonowania koordynowanych przez animatorów. Festiwal KORCZAK to także przestrzeń do rozmowy, nie zawsze poruszającej tematy błahe. Po każdym spektaklu widzowie mogli zadawać pytania twórcom i aktorom danego widowiska. Specjalnie dla Widzów na stronie Festiwalu KORCZAK została uruchomiona platforma Festiwalowe Studio Internetowe, na której zostały umieszczone nagrania z wszystkich wydarzeń festiwalowych: fragmenty spektakli, rozmowy po spektaklach, happeningi oraz rozmowy „całkiem serio” z twórcami i aktorami.


Przestrzeń wymiany doświadczeń

Przez 12 dni trwania Festiwalu KORCZAK 2017 kilka tysięcy Widzów uczestniczyło w ponad stu wydarzeniach festiwalowych. Na deskach teatralnych zaprezentowały się najlepsze produkcje z Polski i ze świata. W tym roku gośćmi zagranicznymi Festiwalu były zespoły z Iranu, Szwecji i Słowacji. Uzupełnieniem działań festiwalowych były warsztaty. Ważną ideą programu warsztatowego było utrzymanie wszelkich działań w bliskim kontakcie z praktyką teatralną, dlatego został on powiązany ze spektaklem. Novum w tym roku był projekt pt. „O czym nie można mówić, o tym można tańczyć”. Grupę warsztatową stanowili podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4 w Warszawie. Na podstawie zebranych przez uczestników opowieści z życia wzięte powstał spektakl teatralny wykorzystujący elementy teatru tańca. Młodzi aktorzy zaprezentowali w nim nie tylko same zdarzenia, ale także swój do nich komentarz i osąd.


Festiwal KORCZAK: Platforma Edukacji Teatralnej i Platforma Artystyczna

Tegoroczna XXI edycja przebiegała w nowej formule, która opierała się na dwóch platformach projektowych. Pierwsza to Festiwal KORCZAK-Platforma Artystyczna. W ramach tej platformy Widzowie festiwalowi obejrzeli polskie spektakle konkursowe, podlegające ocenie festiwalowego Jury. W ramach platformy projektowej Festiwal KORCZAK-Platforma Edukacji Teatralnej – „MAM WPŁYW, TWORZĘ, ZMIENIAM” zaprezentowane zostały spektakle zagraniczne, spektakle premierowe, spektakle pozakonkursowe, pokazy warsztatowe, koncerty oraz warsztaty.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Prezentujemy plakat „Młodego renifera Alexa"
Idealna propozycja na rodzinne Mikołajki! Przepiękna, urzekająca ...
Zostań Młodym Jurorem 37. Festiwalu Ale Kino!
Chcesz przeżyć niezwykłą filmową przygodę? Jesteś pasjonatem ...
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...