Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.11.2017 A A A
Nowe Horyzonty polecają: 11. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Od jedenastu lat prezentuje premierowo starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych.


11. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie między 15 a 22 listopada w Kinie Muranów, Kinotece oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej; w programie znalazło się 40 filmów pełnometrażowych i 9 krótkich metraży. Na wrocławską odsłonę zapraszamy od 17 do 23 listopada – do Kina Nowe Horyzonty, gdzie trafi 8 wybranych filmów – m.in. wyróżnione 6 nagrodami na MFF w Wenecji Proste życie w reżyserii Ann Hui czy zdobywca Nagrody Teddy na tegorocznym Berlinale – Po nitce do kłębka, najnowszy film Naoko Ogigami, autorki przebojowego Kota do wynajęcia.

 

Jak co roku szczególne miejsce na festiwalu zajmie sekcja konkursowa Nowe Kino Azji, prezentująca filmy wyróżniające się pod względem formalnym i tematycznym, poruszające aktualne problemy i poszerzające granice filmowej wyobraźni. O Grand Prix rywalizować będą produkcje z Indonezji, Tajwanu, Filipin, Bangladeszu, Malezji, Japonii czy Wietnamu.

 

W programie znajdzie się też przegląd kina z jednego z najbardziej tajemniczych krajów Azji, himalajskiego Bhutanu oraz retrospektywa kluczowej autorki nowej fali i najbardziej wpływowej reżyserki współczesnego kina Hongkongu – Ann Hui. Nie zabraknie też wysokiej jakości kina gatunkowego, które pojawi się m.in. w sekcji Roman Porno poświęconej awangardowej japońskiej erotyce, a także przeglądzie Asian Cinerama, obejmującym filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach Azji. Filmy gatunkowe będą też bohaterami sekcji Klasyka Gatunku prezentującej odnowione klasyki filmowych archiwów.

 

Pokazom towarzyszyć będą liczne spotkania z gośćmi – m.in. Naoko Ogigami z Japonii, Ho Yuhangiem z Malezji, Mouly Suryą z Indonezji, Dechen Roder z Bhutanu, Yangiem Chao z Chin. W programie festiwalu znajdą się także poszerzające kontekst filmowych narracji wykłady Akademii Azjatyckiej oraz inne wydarzenia towarzyszące.

 

We Wrocławiu festiwal rozpoczniemy maratonem z dwiema częściami epickiego filmu Bahubali. To najdroższa produkcja w historii indyjskiego kina, nakręcona z rozmachem porównywalnym do Władcy Pierścieni. W głównej roli zobaczymy Prabhasa – niekwestionowaną gwiazdę Tollywoodu, wcielającego się w mitycznego herosa.

 

Wirtualna odsłona Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków dostępna będzie także online w serwisie VoD.pl w dniach 10-30 XI. W programie między innymi wybrane filmy z konkursu Nowe Kino Azji, oraz przeboje ubiegłorocznej edycji festiwalu (m.in. Dziecko apokalipsy w reż. Mario Cornejo, laureat głównej nagrody 10. Pięciu Smaków).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„Majstersztyk Smoczyńskiej” zwycięża w Hiszpanii! Kolejny międzynarodowy sukces FUGI
Polska „Fuga" zwycięża w Hiszpanii! „Majstersztyk Smoczyńskiej" ...
HBO podało, że w styczniu wystartuje trzeciego sezon serialu Detektyw
Serial HBO Detektyw powraca już na początku z trzecim sezonem, ...
Znamy program 9. American Film Festival
Równo za dwa tygodnie rozpocznie się 9. edycja American Film ...
All American – nowy serial inspirowany życiem gwiazdy NFL, Spencera Paysingera w HBO
All American to trzynastoodcinkowa opowieść o młodym zawodniku ...