Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.12.2017 A A A
Festiwal słuchowisk w Teatrze Fredry
INFORMACJA PRASOWA

Tym razem w gnieźnieńskim Teatrze coś dla miłośników słuchowisk, ale nie tylko. Bo Festiwal Słuchowisk, organizowany przez Fundację Ludzi z Pasją to wydarzenie prezentujące nowe, oryginal­ne podejście do formy słuchowiska. Dzięki współpracy dramatopisarzy, dźwiękowców, kompozytorów, reży­serów i aktorów powstał cykl projektów, które czerpią z tradycji słuchowisk radiowych, poszerzając sposoby ich odbioru i podejmując przy tym współczesną tematykę.


W ramach Festiwalu Słuchowisk w Teatrze Fredry w Gnieźnie od 6 do 8 grudnia o g. 19.00 kolejno zaprezentowane zostaną trzy słuchowiska. „Kserotyka nielotów" (tekst, inscenizacja, muzyka: Patryk Lichota), „Sarna" (tekst, reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna) oraz „LabiryntUszu" (tekst, reżyseria: Anna Szamotuła). Wstęp na wszystkie słuchowiska jest bezpłatny, dlatego gnieźnieński Teatr wszystkich zainteresowanych serdecznie zaprasza do uczestnictwa.


„Kserotyka nielotów" to utwór na dźwięki ptaków, kserokopiarek oraz zapiski z badań ornitologicznych. Słuchowisko zaprezentuje etologiczny i symboliczny obraz ptaków, który posłu­ży jako pojemna metafora zachowań ludzkich. Uni­wersalne struktury tych zachowań zostają następ­nie wpisane w kontekst współczesnej rzeczywistości, której obecny status ujawnia silne dążenie do tech­nologicznej reprodukcji.

 

Kolejne słuchowisko, „Sarna" poświęcone zostało Simonie Kossak – postaci nietuzinkowej, wyrazistej, walczącej o głos tych, któ­rzy w ludzkim świecie zostali tego głosu pozbawieni. Swoimi bliskimi uczyniła dzikie zwierzęta. Najbardziej ukochała sarny i im poświęciła całe swoje życie.

 

Natomiast „LabiryntUszu" to instalacja dźwiękowa wy­korzystująca tekst dramatyczny współistniejący wraz z muzyką i pejzażem dźwiękowym. Odbiorcy poko­nają zaciemniony labirynt, w którym staną się boha­terami słuchowiska, opowiadanej historii. Zmuszeni do wyboru konkretnej drogi, będą mieli wpływ na przebieg fabuły.


Projekt dofinansowany został przez Urząd Miasta Po­znania i Urząd Marszałkowski Województwa Wielko­polskiego.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
8 marca KAMIENICA JEST KOBIETĄ
Dwie niezwykłe osobowości, niepowtarzalne artystki i inspirujące ...
Zakochaj się w Kamienicy. Luty pod znakiem miłości!
Przez cały miesiąc Teatr Kamienica w Warszawie celebruje MIŁOŚĆ! ...
O sztuce i naturze inaczej – nowy festiwal teatrów tańca (już za miesiąc w Warszawie)
Stowarzyszenie Artystyczne Po:ruszeni zaprasza wszystkich miłośników ...
Wiktor Zborowski obchodzi 50-lecie swojej pracy artystycznej!
Wiktor Zborowski, jeden z najbardziej charyzmatycznych, rozpoznawalnych ...